اجتماعی و فرهنگی

خانه تکانی مدیریتی در سازمان حج و زیارت صحت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سازمان حج و زیارت این روزها درگیر ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین است، با این حال انتصاب وزیر جدید ارشاد باعث نشده این سازمان از حاشیه‌های همیشگی که بعد از جایگزینی در رأس امور پدید می‌آید، دور بماند.

گمانه‌زنی‌ها برای تغییر احتمالی رییس سازمان حج و زیارت که از زمان آغاز فعالیتش دائما درگیر چالش‌های عمره، منا و اربعین بوده، درست از وقتی آغاز شد که علی جنتی برای استعفا از پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کرد.

در این میان صدور پیامک‌هایی از دفتر "معاونت حج و عمره"ی این سازمان به رسانه‌ها برای معرفی کردن یکی از معاونان به عنوان "جانشین سعید اوحدی"، به این شایعه‌ها دامن زد، آن هم در شرایطی که حرف‌هایی درباره‌ی پیشنهاد ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اوحدی زده شده بود و این احتمال هم مطرح شد که حالِ این روزهای سازمان حج با تعلیق عمره و بلاتکلیف ماندن حج تمتع، وزیر جدید را به فکر خانه‌تکانی بیاندازد.

 هرچند رییس سازمان حج و زیارت، این شایعه‌ها و احتمالات را کاملا بی‌اساس می‌داند و می‌گوید:‌ سازمان حج و زیارت این روزها روال طبیعی خود را طی می‌کند و مسیر خود را می‌رود و به عنوان کمیته اعزام زائر به اربعین مشغول رسیدگی به این امور است و تغییری در کار نیست.

او می‌گوید:‌ طبق چارت داخلی سازمان، شخصی به عنوان نفر دوم مطرح بوده که قرار شده است در زمان اربعین نیز ایشان همراه بنده در این‌باره اطلاع‌رسانی داشته باشد و موضوع جایگزینی و جانشینی نیز مطرح نیست.

اما طبق چارت سازمانی حج و زیارت، هیچ جایگاهی برای جانشین، جایگزین و یا قائم مقام رییس این سازمان، به صورت رسمی تعریف نشده است.

سازمان حج و زیارت از سال ۱۳۷۰ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وابسته شده که رییس آن نیز با هماهنگی نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت توسط شخص وزیر منصوب می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن