مدیریت شهری

جزئیات تبدیل محدوده ریلی مناطق ۱۷ و ۱۸به فضای سبز

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  محمد باقر قالیباف در حاشیه جلسه نظارت ستادی شهرداری منطقه ۱۷، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز طبق روال بازدید از مناطق مختلف شهر تهران، از منطقه ۱۷ بازدید داشتیم و درباره موارد متعددی از جمله موضوع راه آهن و بافت فرسوده بحث و بررسی صورت گرفت.

وی  خطوط راه آهن تهران – تبریز و تهران – اهواز را معضل تاریخی مناطق ۱۷ و ۱۸ عنوان کرد و گفت: هم اکنون بخشی از این ریل ها به زیر زمین منتقل شده اما فضای باز روی زمین باقی مانده است که خود این فضا مشکلاتی را در حوزه آسیب های اجتماعی و محیط زیست ایجاد کرده است.

شهردار تهران ابراز داشت: پیگیری های زیادی از سوی اعضای شورای شهر، شهرداری تهران و اهالی محل برای محدوده راه آهن صورت گرفت اما در این کار نتوانستیم با راه آهن به توافق برسیم که امیدوارم این توافق حاصل شود.

 قالیباف خاطر نشانکرد: ما مصمم هستیم که اقدامات مربوط به محدوده راه آهن را نهایی کنیم؛ در این راستا خواهش من از دوستان راه آهن آن است که بر اساس توافقاتی که در شورای اسلامی شهر تهران صورت گرفته است، کار را دنبال کنیم چرا که این محدوده در حریم راه آهن قرار دارد و نباید برای شهروندان مشکل ایجاد کند.

وی تاکید کرد: به دنبال آن هستیم که بتوانیم تا فروردین ماه سال آینده محدوده راه آهن در مناطق ۱۷ و ۱۸ را با بیش از ۸۰ درصد فضای سبز، به سرانه های خدماتی منطقه ۱۷ و ۱۸ اضافه کنیم و امیدوارم طی یک ماه دیگر کار اجرایی این محدوده را بر اساس توافق با  راه آهن شروع کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: معتقدیم شهرداری تهران نباید بابت این زمین ها پولی به راه آهن پرداخت کند؛ دوستان در وزارت راه و شهرسازی نیز معتقد هستند که نباید در این محدوده بارگزاری صورت گیرد و طرح تفصیلی هم روی همین موضوع تاکید دارد؛ از این رو باید محدوده راه آهن به فضای سبز تبدیل شود. با این وجود شهرداری تهران قبول کرده است که هزینه ای به راه آهن پرداخت کند تا این تملک را انجام دهد و مشکلات مردم را حل کنیم.

 قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بافت فرسوده در منطقه ۱۷ اشاره کرد و گفت:  کار خوبی در حوزه بافت فرسوده پیش رفته و در برخی محلات بالای ۹۰ درصد در حوزه بافت فرسوده اقدام شده است. امروز هم تصمیم دیگری گرفتیم تا همکاران من در معاونت شهرسازی و معماری بر اساس قانون مجلس که سه شاخص را برای بافت فرسوده تعیین کرده است، مجددا در برخی نقاط تجدید نظر کنند. چرا که با کاری که در حوزه نوسازی بافت فرسوده انجام شده است، برخی محلات می توانند از بافت فرسوده خارج شده و مناطق جدیدی به بافت فرسوده اضافه شوند.

وی ابراز کرد: منازلی که داخل بافت فرسوده قرار می گیرند، از امتیازات مناسبی برای نوسازی بافت فرسوده برخوردار هستند و این امتیازات نیز تنها از سوی شهرداری تهران اعمال می شود. به نحوی که واحدها در بافت فرسوده به صورت ۱۰۰ درصد از پرداخت هزینه های شهرداری معاف هستند که این موضوع کمک بزرگی برای نوسازی به شمار می رود.

شهردار تهران در ادامه به بازدید های خود از محلات مختلف منطقه ۱۷ و دیدار با خانواده شهدا و معلولان اشاره و ابراز کرذ: شهرداری تهران چند سالی است که به خانواده های معلول توجه دارد و معتقدیم توجه به آن ها کمتر از ثواب بازدید خانواده شهدا نیست؛ حتی گاهی خود خانواده شهدا نیز می گویند به جای دیدار با ما، به خانواده هایی که با دو یا سه معلول زندگی می کنند مراجعه کنید چرا که برخی از آنها در حداقل های زندگی خود نیز با مشکل روبرو هستند.

بر اساس گزارش سایت شهرنوشت، قالیباف در پایان گفت: منطقه ۱۷ در دفاع مقدس بیش از ۴۰۰۰ شهید را تقدیم انقلاب کرده است و در شهدای مدافع حرم نیز در عرصه مجاهدت پیشتاز هستند. هم اکنون نیز اقداماتی در محلات محروم منطقه ۱۷ انجام می شده است را دنبال می کنیم که تا پایان سال اتفاقات خوبی در تکمیل و اتمام پروژه های این منطقه رخ دهد.

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن