اجتماعی و فرهنگی

دیدار قالیباف و نمایندگان تهران پشت درهای بسته/در جلسه خانه ملت چه گذشت؟

جلسه مشترک مجمع نمایندگان تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با شهردار و معاونان وی امروز ( دوشنبه ۳ آبان)  درمجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمدرضا عارف رییس مجمع نمایندگان تهران ضمن تقدیر وتشکر برای حضور شهردار تهران در این جلسه، گفت: مجمع نمایندگان تهران خوشبختانه از همان روزهای آغازبه کار مجلس دهم با یک انسجام قابل قبولی تشکیل شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه نمایندگان به مشکلات تهران آگاهی دارند، افزود: در بسیاری از زمینه ها برخلاف تصور عمومی مشکلات تهران کمتر از استان های دیگر نیست، حتی دربرخی بخش ها مشکلات تهران بیشتر از سایر استان ها بوده و حل یک مشکل در تهران به طور طبیعی اثر مثبتی را در حل مشکل مشابه در استان های دیگر دارد.

وی تاکید کرد: مجمع نمایندگان تهران دارای ۳۰ نماینده بوده که همگی از یک لیست هستند و به طور طبیعی انسجام بیشتری میان آنها برقرار است، در مجمع نمایندگان مسائل و مشکلات ابتدا حوزه انتخابیه تهران شامل تهران بزرگ، شهرستان های اسلامشهر، شمیرانات، شهرری و پردیس بررسی می شود و پس از آن مسائل استان تهران مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد؛ البته شهرستان های دیگر هم جدای از تهران نیست و برخی مشکلات بر روی آن تاثیر گذاراست.

عارف با بیان اینکه از ابتدا جمع بندی شد که با مسئولان دستگاه های مختلف برای حل مشکلات جلساتی برگزار شود، تصریح کرد: بنابراین جلسه ای با استاندار تهران، مدیران استانداری و شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد و امروز نیز خوشحال هستیم که این افتخار نصیب شد و در خدمت شهردار تهران قرار داریم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه مشکلاتی دربحث مدیریت شهری تهران وجود دارد، گفت: می توان با اصلاح نگاه به شهر و نقشی که مدیریت شهری می تواند در پیگیری مشکلات شهری داشته باشد، مسائل را مورد حل و فصل قرار دارد، البته آسیب های اجتماعی در حال حاضر دربسیاری ازبخش ها چالش های جدی و بحران برای کشور به وجود آورده است؛ همچنین مسائلی مانند حاشیه نشینی و بافت های فرسوده از مسائل و مشکلات دیگر استان تهران است.

رییس مجمع نمایندگان استان تهران با تاکید بر حل مشکل ترافیک در تهران، افزود: از سوی دیگر باید به برخی پروژه های خاص و ویژه نیز توجه اساسی داشت، به عنوان مثال یکی از مطالبات جدی مردم اسلامشهر درحال حاضر مترو در این منطقه است، بنابراین باید با تعامل و همکاری و پذیرفتن مسئولیت های مشترک نتایج قابل قبولی را درحل مشکلات کسب کرد؛ ضمن اینکه می توان در صورت نیاز به تصویب قوانین جدید این موضوع را درمجلس پیگیری کرد.

نگاه نمایندگان در حل مشکلات باید ملی باشد

در ادامه این جلسه محمدباقر قالیباف شهردار تهران ضمن تقدیر و تشکر از رییس مجمع نمایندگان استان تهران برای برگزاری این جلسه، گفت: این فرصت را مغتنم برای مردم شهر تهران می دانم و فرصتی است برای همه ما که بتوانیم از این جلسات و نشست ها و تداوم آنها خدمت رسانی بیشتر و بهتری را به مردم انجام دهیم.

شهردار تهران، افزود: واقعیت این است که بنده به عنوان یک خدمتگزار نقش مجمع نمایندگان تهران را برجسته در حل مشکلات شهر تهران می دانم، به هرحال تجربه ازمجلس ششم، هفتم، هشتم، نهم و دراولین جلسه از مجلس دهم داشتم و می گویم که در ادوار گذشته تجربات بسیاری کسب شده مبنی براینکه مجمع نمایندگان تهران یک کارکرد اصلی برای موضوعات شهری داشته و نقش این مجمع کمتر از نقش مجلس درحل مشکلات تهران نیست.

وی تاکید کرد: نمایندگان از زمانی که انتخاب می شوند به طورحتم نماینده تنها شهر خود نیستند بلکه نماینده مردم کل کشور در همه موضوعات هستند، اما واقعیت این است که نمایندگان درحالی که به موضوعات ملی نگاه دارند به موضوعات حوزه انتخابیه هم نگاه کمتری ندارند، بنابراین درحال حاضر این حرکت از مجالس گذشته با قدرت و با شیب به نسبت تندتری پیگیری می شود، مبنی بر اینکه بسیاری ازلوایح و موضوعاتی که جنبه های توسعه ای و پیشرفت دارد به نگاه های محلی سوق پیدا می کند.

قالیباف با اشاره به اینکه شهرهای کوچک و دوردست تر نتوانستند هم پایه کلان شهرها پیشرفت کنند، گفت: باید به مردم در کل کشور توجه شود، اما این موضوع به آن معنی نیست که به برخی استان ها و شهرستان ها توجه نشود؛ به طورمثال دربرخی شاخص ها مانند آموزش و پرورش در تهران تا حدود ۸ سال پیش از شاخص های ایلام درجایگاه پایین تری قرار داشت، بنابراین نگاه نمایندگان بیشتر محلی است و آثار این موضوع در برنامه ششم دیده شده است.

وی افزود: دربحث ارزش افزوده بخشی از عوارض شهرداری ها به مالیات تبدیل شد، بنابراین عوارض و مالیات باید صرف توسعه همان شهر و استان شود؛ نه اینکه این عوارض و مالیات صرف موارد در استان های دیگر شود و این کار خیلی منطقی و درستی نیست؛ بنابراین باید گفت که نقش مجمع نمایندگان در توجه به تهران بی بدیل است.

شهردار تهران، تصریح کرد: امور و مسائل مربوط به تهران گسترده است و به تعداد وزارتخانه های دولت در شهرداری تهران موضوعاتی وجود دارد که برای حل آنها نیازمند جلسات مختلف و متعدد هستیم./

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا