سیاسی

تایید حضور سفیر ترکیه در ایران در وزارت خارجه

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاینسخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با موضوع حقوق بشر و طرح آن در این مذاکرات گفت: موضوع حقوق بشر می‌تواند یکی از مسائلی باشد که در این مذاکرات مطرح می‌شود اما الزاما این مذاکرات حول محور حقوق بشر نیست، ما مسائل زیادی را با طرف اروپایی داریم.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد:‌ ما در بحث حقوق بشر، دیدگاه‌ها و نگاه‌های خود را بر اساس دین اسلام و نیز قانون اساسی داریم و آن‌ها هم نگاه خود را دارند که می‌توانیم در این رابطه شنونده نظرات یکدیگر باشیم.

تایید حضور سفیر ترکیه در ایران در وزارت خارجه

قاسمی حضور هفته گذشته سفیر ترکیه در تهران در وزارت خارجه برای ارائه توصیحات و گفت‌وگو پیرامون مسایل دو جانبه، سوریه، عراق و خلیج فارس را تایید کرد.

هرگونه مشارکت ترکیه در عراق باید با اجازه دولت مرکزی باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات اخیر مقامات ترکیه در ارتباط با موصل و این که آن‌ها قصد دارند در عملیات آزادسازی موصل شرکت کنند و نسبت به این منطقه ادعاهایی مطرح کرده‌اند؟ گفت: بحث تروریسم و مقابله با تروریسم در منطقه و حتی در سطح جهان بحث مهمی است و هر دولتی که می‌تواند باید برای مبارزه با تروریسم اقدام کند و این کار درستی است. البته به هیچ وجه قابل قبول نیست که کشوری به بهانه مبارزه با تروریسم و هر جنایت دیگری حاکمیت ملت‌های دیگر را لغو کند و بدون اجازه و مجوز دولت مرکزی آن کشور بخواهد به صورت یک‌جانبه عمل کرده و حاکمیت آن کشور را نقض کند. هرگونه مشارکت در موضع مبارزه با تروریسم در عراق باید با هماهنگی، اطلاع و مجوز دولت مرکزی این کشور صورت بگیرد.

سفیران ایران در سوریه، عمان و سوییس به‌زودی مشخص می‌شوند

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تعیین سفیران جدید ایران در سوریه، عمان و سوییس و این که آیا انتخاب سفیر ایران در سوییس به دلیل خاصی این‌قدر به طور انجامیده است؟ افزود: این موضوع دلیل خاصی نداشته است. در مورد هر سه کشور که اشاره کردید افرادی مطرح هستند و در حال کار شدن بر روی این موضوع هستیم تا هرچه زودتر به این کشورهای مهم اعزام شوند. این پروسه در حال انجام است، امیدواریم که این پروسه در این مقطع زمانی با توجه به روابط ویژه‌ای که ما با سه کشور داریم هرچه زودتر طی شود و سفیران اعزام شوند.

وی با بیان این که هر سه کشور برای ما مهم‌اند و تعجیل داریم هرچه زودتر سفیران جدید به این مناطق اعزام شوند، ادامه داد: البته همان‌طور که می‌دانید عمدتاً پروسه تعیین سفیران و طی شدن مراحل مربوط به آن یک پروسه طولانی است و ما باید یک مقداری آن را کوتاه‌تر کنیم. در سوریه تا آن‌جایی که قانون به ما اجازه می‌داد سفیر در محل مأموریت خود حضور داشت. چرا که همان‌طور که شما می‌دانید میزان مدت حضور سفیران در هر کشور بر اساس یک زمان‌بندی مشخصی انجام می‌شود.

قاسمی در مورد برگزاری چهل و هفتمین اجلاس کارگروه تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در تهران نیز، گفت: جلسه این کارگروه از روز گذشته به مدت دو روز در تهران آغاز شده است. در روز اول آقای ظریف در مراسم افتتاحیه آن حضور داشتند و اکنون در سطح معاونان این اجلاس در حال برگزاری است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که رژیم حقوقی دریای خزر موضوع پیچیده‌ای است با توجه به خود پیچیدگی‌های دریای خزر، اظهار کرد: در ادوار گذشته در این زمینه مذاکراتی برگزار شده و توانسته‌ایم برخی از ابهامات و پیچیدگی‌هایی که وجود داشته است را حل کنیم و امیدواریم اجلاس تا بعدازظهر امروز بتواند برخی دیگر از ابهامات موجود را حل کند. رفع ابهامات و پیچیدگی‌هایی که در این زمینه وجود دارد زمان‌بر است، ما در این راستا به زمان نیاز داریم تا اختلاف دیدگاه‌ها و ابهاماتی که وجود دارد رفع شود و امیدواریم در این زمینه بتوانیم به یک تفاهم نهایی برسیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن