اجتماعی و فرهنگی

افتتاح نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی که عصر امروز در تالار وحدت و با حضور حجت‌الاسلام پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه انتقال مفاهیم ارزشمند مذهبی است چرا که ما معتقد هستیم لباس یکی از ابزارهای مهم برای انتقال این ارزش‌ها است.

 

وی افزود: همانگونه که می‌توانیم از یک تصویر برداشت‌های مختلفی داشته باشیم با لباس نیز می‌توانیم مفاهیم ارزشی زیادی را منتقل کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند در مسیر انتقال ارزش‌ها و فرهنگ عاشورایی جریان‌ساز و الگوساز باشد و افزود: امیدواریم در سالهای آتی بتوانیم با کمک طراحان نمایشگاهی کاربردی‌تر و مفهومی‌تر برگزار کنیم.

در ادامه این مراسم علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد با بیان اینکه حوزه فرهنگ یک حوزه پر تلاطم است که به حمایت مجلس نیازمند است، گفت: خوشحالم که می‌بینم در این نمایشگاه علاوه بر بخش دولتی اصناف و بخش خصوصی نیز حضور دارند.

وی افزود: لباس یک بحث نمادین است و اصولاً ارزیابی هویت انسان‌ها و طبقه اجتماعی آنها با لباس صورت می‌گیرد. لباس یکی از مهمترین نهادهای هویتی بشر است که نوع نگاه فرد به جامعه و نوع شناخت او از مسائل را نشان می‌دهد.

معاون هنری وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: بنده بارها مطرح کرده‌ام که باید نمایشگاه‌های مد و لباس و جشنواره‌های فجر را به صورت محتوایی برگزار کنیم و آنچه را ارائه دهیم که جامعه اسلامی ما به عنوان یک جامعه با هویت و صاحب نظر از ما مطالبه می‌کند.

مرادخانی تصریح کرد: جامعه ما جامعه‌ای است که صاحب لباس بوده و در زمینه لباس صاحب نظر است و باید بتوانیم دوباره ارزش‌هایمان در حوزه لباس را بازنمایی و حتی آنها را به جامعه جهانی منتقل کنیم.

وی با تاکید بر نقش مهم دیپلماسی فرهنگی در حوزه مد و لباس گفت: چنانچه بتوانیم اجناسی با کیفیت ارائه دهیم خواهیم توانست دیپلماسی فرهنگی را از طریق لباس محقق کنیم و امیدواریم هرچه سریعتر با انجام اقدامات بیشتر به جایگاه مطلوبی دست پیدا کنیم به گونه‌ای که حتی یک جریان اقتصادی مطلوب نیز به دنبال این فرهنگ‌سازی ایجاد شود.

وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا برای نهادینه شدن این حرکت حمایت‌های لازم را انجام دهند.

در ادامه آیین گشایش نخستین نمایشگاه مد و لباس عاشورایی، پوستر این نمایشگاه توسط معاون هنری وزیر ارشاد و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس رونمایی شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن