اجتماعی و فرهنگی

چندمیلیون نفر در سرشماری اینترنتی مشارکت داشته اند؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  امید علی پارسا امروز در نشست خبری در استانداری مازندران در ساری گفت: سرشماری در همه دنیا مرسوم بوده و خواهد بود سرشماری گذشته تکمیل فرم بوده، ولی امروز بستری فراهم شده که به صورت اینترنتی با ۱۰ دقیقه زمان سرشماری انجام گیرد.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه برای کشور هدف ۳۵ درصد پیش بینی شده است، تصریح کرد: با توجه به ضریب نفوذ اینترنت در مازندران انتظار مشارکت بیشتری از سوی مردم وجود دارد.

وی با بیان اینکه اکنون رتبه مازندران در سرشماری اینترنتی با توجه به ضریب نفوذ اینترنت ۱۳  و به صورت عادی هشت است، افزود: در بین استان‌ها دو استان سمنان و بوشهر بیش از ۱۲۰ درصد هدف سرشماری‌ها محقق شد، میزان مشارکت مردم در سه استان گلستان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد هشت پله ارتقا داشته است.

پارسا با بیان اینکه خواهش ما از مردم این است که اجازه ندهند سرشماری به روزهای پایانی کشانده شود، عنوان کرد: سرشماری در هفته اول نیم درصد  و در هفته دوم یک درصد افزایش داشته و امید داریم در هفته سوم روزانه دو درصد افزایش شرکت مردم را در سرشماری اینترنتی داشته باشیم.

وی افزود: در شهرستان‌های استان مازندران دو شهرستان کلاردشت با ۷۵ درصد  و سیمرغ ۴۳ درصد و سوادکوه ۱۸ درصد بیشترین مشارکت و شهرستان های جویبار بابل و بابلسر و ساری به ترتیب  کمترین شرکت کننده را در سرشماری اینترنتی داشتند.

رئیس مرکز آمار ایران درباره این پرسش خانوارها که افراد بیکار یا دارای شغل چگونه در سرشماری محاسبه می شوند، عنوان کرد: هر فردی از جمعیت ایران که سنش بالای ۱۰ سال باشد دو حالت دارد یا به دنبال کار است (فعال) یا نیست(غیر فعال) و جمعیت دانش آموزان، دانشجویان و زنان خانه دار جمعیت غیرفعال هستند.

وی افزود: جمعیت فعال که به دنبال کار هستند یا شاغل هستند یا بیکار که در شش گزینه‌ای که درباره شغل در فرم سرشماری پرسیده می شود دو گزینه اول به معنای شاغل، دو گزینه دوم به معنای بیکار و دو گزینه آخر به معنای غیر فعال است.

پارسا گفت: اصل سرشماری برای این است که مشخص شود چه تعداد از افراد در چه مناطقی زندگی می کنند و اگر افرادی عامدا سکونت خود را تغییر دهند تا آمار یک منطقه‌ای را بالا ببرند بدانند این آمار با آمارهای موجود مقایسه خواهد شد.

وی ادامه داد: سرشماری برای نظام است و برای دولت ها نیست و انتظار داریم ادارات آموزش و پرورش و دیگر سازمان ها و نهادها در این سرشماری نهایت همکاری را داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن