اجتماعی و فرهنگی

سودجویان در کمین مشتاقان زیارت اربعین

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه‌ای نسبت فعالیت مجموعه‌های غیر مجاز در خصوص سفر اربعین هشدار داد.

در متن اطلاعیه این سازمان آمده است: بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تنها مسیر دریافت ویزای اربعین سامانه سماح است اما متاسفانه عده‌ای با تشکیل موسسات موقت و غیر مجاز با هدف کسب منافع و سوء استفاده از احساسات پاک مذهبی مردم شریف سعی دارند با وعده ارائه ویزا و بیمه ارزان قیمت، در روند متمرکز و منظم ساماندهی زائران اخلال ایجاد کنند.

در اطلاعیه سازمان حج و زیارت ضمن هشدار به مشتاقان زیارت اربعین در خصوص مراجعه به مراکز نامعتبر و غیرمجاز، عنوان شده است که متأسفانه طی هفته‌های گذشته شاهد بودیم برخی مجموعه‌های فرصت‌طلب با ادعای اخذ روادید از سفارت عراق اقدام به صدور ویزای جعلی برای زائران عتبات کرده بودند که از عزیمت این گروه از زائران به عراق جلوگیری به عمل آمد و آن عزیزان به کشور بازگردانده شدند. از این رو به مشتاقان زیارت اربعین نیز در خصوص واگذاری گذرنامه‌ها و مدارک‌شان به مجموعه‌های نامعتبر و غیر مجاز و خطر سوء استفاده احتمالی از مدارک آنان هشدار داده می‌شود.

در این اطلاعیه با بیان اینکه تسهیل در روند صدور ویزای زائران اربعین تنها یکی از قابلیت‌های سامانه سماح است، بیان شده است: سامانه سماح به منظور تسهیل و نظم بخشی به حرکت انبوه مشتاقان زیارت اربعین و پیشگیری از سرگردانی زائران در مرزهای کشور در ایام منتهی به اربعین طراحی و توسعه یافته تا زائران در قالب یک برنامه زمان بندی مشخص و با در نظر گرفتن پیش بینی‌های لازم شامل دریافت ویزا، پوشش بیمه‌ای و درمانی در چارچوبی قانونمند به این سفر معنوی اعزام شوند و از طرفی منافذ هر گونه سوء استفاده احتمالی فرصت طلبان محدود شود.

در اطلاعیه سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه مشتاقان زیارت اربعین ثبت نام در سماح را به روزهای پایانی موکول نکنند، آمده است: متقاضیان زیارت اربعین برای دریافت ویزا از مراجعه مستقیم به سفارت و کنسولگری‌های کشور عراق خودداری کنند و صرفاً از طریق دفاتر مجاز زیارتی که لیست آن در سامانه سماح و سایت سازمان حج و زیارت اعلام شده، اقدام کنند.

در این اطلاعیه با اشاره به اینکه هزینه دریافت ویزای عزیمت به عراق در ایام اربعین از سوی دولت عراق ۴۰ دلار تعیین شده که در سامانه سماح بصورت ریالی با نرخ روز بانک مرکزی بصورت سیستمی محاسبه و دریافت می‌شود، تاکید شده است: لازم است مشتاقان زیارت اربعین در خصوص پوشش بیمه‌ای ارزان‌تر که از سوی برخی مجموعه‌ها پیشنهاد می‌شود که قطعا خدمات محدودتری دارد، دقت لازم را داشته باشند و فریب وعده ویزا و بیمه ارزان را نخورند.

در این اطلاعیه آمده است: بر اساس مصوبات ستاد مرکزی اربعین سازمان حج و زیارت تنها متولی ثبت نام و هماهنگی اخذ روادید زائران اربعین است و امسال بر اساس تصمیم‌گیری این ستاد، موضوع اسکان، تغذیه و تدارکات زائران اربعین در ایران و عراق به ستاد بازسازی عتبات واگذار شده است.

در پایان این اطلاعیه نیز یادآوری شده است: ضمناً دیگر هزینه‌های سفر زائران شامل بیمه و خدمات پزشکی نیز از طریق درگاه اینترنتی پرداخت خواهد شد و نیاز به پرداخت وجه نقد چه بصورت ارزی و یا ریالی نخواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا