سیاسی

بعد از گل ایران به کره در روز تاسوعا می‌توان جلوی خوشحالی مردم را گرفت؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین آیت‌الله محمد یزدی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در جامعه مدرسین حوزه علیمه قم گفت: این نشست خبری بر اساس احساس نیازی بود که در عرصه‌های مختلف حس می‌شد و بنده این سخنان را در جایگاه شخصی خود عنوان می‌کنم نه از جایگاه سمت حوزوی و اولین بحث من در این نشست نصیحت به وزیر ارشاد است.

وی با این مطلب که وزیر ارشاد احیاگر کنسرت‌ها در کشور است، گفت: ایشان خود به این نکته اقرار کرده است که احیاگر کنسرت‌ها در کشور بوده است. ایشان در دوره وزارت خود همه روز مجالس بزرگداشت ویژه آوازه‌خوانان و تارزنان و برخی هنرمندان برگزار می‌کنند و آنها را تحت ترویج هنر اجرا می‌کنند.

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: از ایشان می‌خواهیم در این مدت مسوولیت فکر کنند که چه چیزهای را در کشور ترویج کرده‌اند و آنها چه مسائلی در کشور ایجاد کرد. دیروز در یک جشنواره تئاتر خیابانی عنوان کردند که تئاترهای خیابانی می‌تواند موجب نزدیکی ادیان به هم شود در حالی که این مساله ناشی از بی‌سوادی است.

یزدی تصریح کرد: بنده نسبت به کنسرتی که در قم برگزار شد اعتراض کردم. اگر فیلم آن کنسرت را ندیده بودم تصمیم دیگری می‌گرفتم ولی وقتی فیلم کنسرت را دیدم، متوجه شدم تا چه حد حریم شکنی شده است.

مدیرکل ارشاد قم در این زمینه عذرخواهی کرده است ولی هیچ‌کس عذرخواهی او را نمی‌پذیرد چون حریم حرم شکسته شده است. حریم حوزه و مرجعیت در این واقعه شکسته شده و ایشان باید استعفا دهد و برود.

وی تصریح کرد: مسائلی که در این کنسرت روی داد مسائل بسیار زننده‌ای بود، زیرا این شهر، شهر اهل بیت است و نباید این مسائل در آن دیده شود. بنده به رییس جمهور توصیه می‌کنم که با توجه به غیرت دینی و لباس روحانیت که به تن دارید جلوی این فعاللیت‌ها را بگیرید و در مقابل آنها عکس‌العمل نشان دهید. از رییس جمهور می‌خواهم به آنها تذکر نشان بدهد چراکه این فعالیت‌ها نتیجه‌ای جز کاهش محبوبیت دولت نخواهد داشت.

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: وزیر ارشاد در جایی گفته بود که قم باید بررسی کند که چه موسیقی جایز است و چه موسیقی جایز نیست. شما باید کار خود را انجام بدهید و حق اظهارنظر در این زمینه را ندارید. نظر قاطع رهبری آن است که ترویج موسیقی در کشور نباید انجام شود این بحث با موسیقی متفاوت است و نظر ایشان این است که ترویج نباید صورت بگیرد و شما دارید این کار را انجام می‌دهید. در دوران وزارت شما برخی کتب که اجازه چاپ نداشت دوباره اجازه چاپ گرفت. من از نمایندگان مجلس به خصوص رییس مجلس می‌خواهم که نظارت کافی داشته باشند. برخی فعالیت‌های این وزارتخانه آمار طلاق را در کشور بالا می‌برد. شاید آنها به خود بگویند که طلاق به ما ربطی ندارد ولی فعالیت‌های فرهنگی در همه چیز تاثیر دارد.

عضو فقهای شورای نگهبان درخصوص بازی ایران  و کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی گفت: مطلع شدم وزیر ورزش در این زمینه تلاش‌هایی برای تعویق این دیدار انجام داده است و نامه‌نگاری‌هایی انجام گرفته است ولی خطاب به وزیر ورزش بیان می‌کنم که شما در سایه همین احترام‌ها به محرم و صفر به وزارت رسیده‌اید. نظام ما هم در همین محرم و صفر محقق شد. این همه شهید در این انقلاب به شهادت رسیده‌اند تا این کشور این حرمت‌ها را حفظ کند و همه چیز ما از محرم و صفر است.  اگر قرار باشد به همین راحتی نسبت به این مساله بی‌حرمتی کنیم، حرمتی باقی نخواهد ماند. ممکن است بیان کنید که بازی نکردن ما برای ما هزینه‌هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه‌ها را داد تا این حرمت‌ها حفظ شود.

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: من شما را نصیحت نمی‌کنم بلکه از شما می‌خواهم این بررسی را انجام دهید و اگر قرار است تعطیل شود بهتر از حرمت شکنی است. اگر قرار باشد که برای حفظ حرمت عاشورا قبل از مسابقه مداحی صورت بگیرد، پس از گل توسط ایران آیا کسی خوشحالی نخواهد کرد و آیا می‌توان جلوی خوشحالی مردم را گرفت؟

یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با فرا رسیدن محرم گفت: در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان نیز باید مسائل مختلفی مورد نظر واقع شود که مهم‌ترین آن بیان فلسفه عزاداری و قیام امام حسین است. در این بین مداحان برگزار کنندگان هیئت‌ها باید خود را با موازین دینی همراه کنند. مداحان نباید مرزهای خود را فراموش کنند. نباید برای یک سینه‌زن احادیث ضعیف خواند تا او با یک چای دادن در یک روضه از عقوبت گناهانش معاف می‌شود. روضه جای بشارت و هشدار است.

وی تصریح کرد: حوزه نمی‎تواند در مسایل فرهنگی امر و نهی منجر به نتیجه حاکمیتی داشته باشد بلکه این خواسته را مطرح می‎کند و دولت و نهادهای اجرایی و فرهنگی هستند که باید با منکرات مقابله کنند.

رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: برخی فرق و مذاهب و نحله‎های انحرافی سعی دارند به هر شکل ممکن وارد فضای اجتماعی و فرهنگی و حوزوی شوند و در این میان حتی به سراغ طلاب جوان هم می‎روند ولی در این زمینه حوزه از این تحرکات اطلاع داشته و سعی دارد که با روش‎های مناسب جلوی این تفکرات و حرکات را که از گذشته‎های دور نیز و جود داشت بگیرد.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت ولایت پذیری مسوولان و آحاد جامعه گفت: ولایت پذیری یعنی اینکه اگر مطلبی از سوی ولی فقیه بیان شد و با تفکر من ناهماهنگ بود حتی در دل نیز دیگر تفکر خود را برتر ندانم و از نظر رهبری اطاعت کنم. رهبری به مشکلات واقف هستند و در آخرین دیداری که با ایشان به عنوان رئیس مجلس خبرگان داشتم درحالی که نگرانی‎های عمیق خود را از برخی جهات بیان کردم ایشان با بیانات خود به بنده آرامش دادند که بخشی از آن بیانات همان بیانات امام راحل به ایشان بود.


عضو فقهای شورای نگهبان در پاسخ به مطلبی مبنی بر اینکه حضور زنان در قم با مانتو بافت مذهبی شهر را بر هم ریخته است گفت: نباید این چنین سخن گفت زیرا اسلام ما را به رعایت حجاب ملزم کرده است ولی سخنی از چادر و مانتو نیاورده است؛ یعنی اگر حدود اسلامی رعایت شود، نوع پوشش تفاوتی نخواهد داشت به همین جهت در این عرصه باید بیشتر روی پوشش کار کرد تا نوع پوشش؛ گرچه رهبری فرمودند که چادر حجاب برتر است ولی امروزه زنان ایرانی در نقاط مختلف با پوشش کامل و با حجاب کامل و بدون چادر زندگی می‎کنند و این امر هم مشکلی ندارد.

یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نسل جدید حوزه نیز بیان کرد: حوزه علمیه ما همیشه به دنبال نخبه پروری بوده است. مراجع تقلید نیز به این امر اصرار دارند. البته قرار نیست همه طلاب مرجع شوند. خوشبختانه امروز در قم طلاب بسیاری هستند که در رشته‎هایی چون فلسفه و حدیث و تفسیر و…. به درجات عالیه رسیده‎اند و همین مساله نوید دهنده آینده درخشان در حوزه است.

 
وی گفت: خوشبختانه جوانان این نسل بسیار قوی و خلاق هستند و با استفاده از ابزارهای روز به خوبی دانش خود را تقویت کرده و به دنبال کاوش در عرصه‎های جدید هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن