اجتماعی و فرهنگی

نمی‌توان اعدام را کاملا حذف کرد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  بعد از مطرح شدن موضوع بازنگری در قانون مبارزه با موادمخدر در مجلس نهم، در ماه‌های اخیر اظهارنظرها در این زمینه دوباره بیشتر شده و در حالی که تقریبا تمام کارشناسان و مسئولان در لزوم تغییر این قانون متفق‌القول هستند به همان میزان هم مخالف حذف کلی اعدام قاچاقچیان موادمخدر هستند و معتقدند ضمن تعیین مجازات جایگزین بازدارنده‌تر، مجازات اعدام برای قاچاقچیان اصلی موادمخدر پابرجا بماند.

در این زمینه مسئولان قضایی نیز بعضا با اعلام بازدارنده نبودن اعدام قاچاقچیان، بر ضرورت تغییر در قانون و البته حفظ اعدام قاچاقچیان اصلی و شبکه‌ای تأکید کردند.

محمدباقر الفت  درباره موضوع بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر و احتمال تعدیل  مجازات اعدام قاچاقچیان اظهار داشت: واقعیت این است که مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر تا الان بازدارندگی نداشته است. یعنی ما با قاچاقچیان، پرتعداد و مطابق قانون مبارزه کردیم ولی خب متأسفانه حجم مواد مخدر ورودی به کشور و هم ترانزیت از کشور، تنوع موادمخدر و جمعیت درگیر آن، همگی افزایش پیدا کرده است و آمارها در این زمینه منفی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه گفت با بیان اینکه اعدام این افراد در واقع ضربه‌ای اساسی به بدنه قاچاقچیان و قاچاق موادمخدر کشور نیست، گفت: علی‌ایحال ما به صورت مکتوب خدمت رئیس قوه‌قضاییه اعلام کردیم که به نظر ما وضعیت فعلی بازدارندگی ندارد.

خداییان: در قوه‌قضاییه درباره حذف اعدام قاچاقچیان موادمخدر به توافق نرسیده‌ایم

ذبیح‌الله خداییان، معاون حقوقی قوه‌قضاییه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی تسنیم درباره این موضوع گفت: من هم صرفا درباره اعدام می‌گویم که نباید باشد اما آن سوی ماجرا را چه کنیم؟ بله اگر واقعا مرزها را کنترل کنیم و با قاچاق مبارزه کنیم، نیازی به اعدام نیست ولی با این وضع راه دیگری نیست. هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم این قانون نیاز به اصلاح دارد مگر اینکه یک عزم صورت بگیرد که پیشگیری کنیم و طبیعتا مجازات سبک‌تری برایش در نظر بگیریم. اما عقیده من این است که باید جنبه آسیب‌دیدن جامعه را هم لحاظ کنیم.

خداییان گفت: من بارها گفتم که کسی که یک نفر را به قتل می‌رساند به او می‌گوییم جانی و همه هم احساساتی می‌شوند و می‌گوید این جانی باید اعدام شود اما کسی که با توزیع مواد مخدر صدها نفر را می‌کشد و صدها خانواده را متلاشی می‌کند هنوز در جامعه خودمان، او را به عنوان جانی نمی‌شناسیم در حالی که به اعتقاد من این فرد جانی است. هنوز متأسفانه زشتی عمل یک قاچاقچی جا نیفتاده است که اگر یک نفر قاچاقچی موادمخدر است کسی نزدیکش نشود اما بعضا افراد حتی با افتخار با یک قاچاقچی ارتباط دارند، در ماشین او می‌نشینند و به خانه دعوتش می‌کنند. این فرد جانی است اما ارتباط با او قبحی ندارد.

البته خداییان به این موضوع هم تأکید داشت که هیچ برنامه‌ای برای حذف اعدام قاچاقچیان موادمخدر و اصلاح قانون مربوطه نداریم.

خداییان گفت: الان در دستور کار قوه‌قضاییه چنین لایحه‌ای قرار ندارد و این طرح هم از سوی مجلسی‌ها بوده است. من هم جایی ندیدم که رئیس قوه‌قضاییه این را مطرح کند که لایحه‌ای در حال تهیه است. اگر هم قرار بود چنین کاری انجام بشود باید به من دستور می‌داد که تاکنون چنین چیزی نبوده است. ستاد مبارزه با موادمخدر متشکل از دستگاه‌های مختلف است. باید در این زمینه بحث شود و فکر هم نمی‌کنم رئیس قوه با این موضوع مخالف باشد که اگر می‌خواهیم مجازات اعدام را حذف کنیم چه جایگزینی قرار دهیم؟ آیا حبس ابد جایگزین مناسبی است؟ هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم. 

رئیس دادگاه انقلاب: با حذف کامل اعدام قاچاقچیان مخالفم

حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی هم که از پیشنهاددهندگان طرح تغییر در مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر در دوره قبل مجلس شورای اسلامی بود، درباره ادامه پیگیری این طرح و اینکه به نظر می‌رسد موافقتی کلی بین مسئولان برای اجرای این موضوع وجود دارد اظهار داشت: بحث من تعدیل در اعدام بود نه حذف کامل آن. نظر من این بود که حمل مسلحانه مواد مخدر، حمل گسترده و توزیع موادمخدر و موارد اینچنینی اعدامش باقی بماند و بقیه موارد حبس ابد باشد. 

آملی‌لاریجانی: سیاست دستگاه قضا حذف اعدام قاچاقچیان نیست/بازدارنده‌نبودن اعدام ادعای غلطی است

صبح امروز نیز آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در سیزدهمین همایش دادستان‌های عمومی و انقلاب و نظامی سراسر کشور که در مشهد مقدس در حال برگزاری است، در واکنش به اظهارنظر برخی مسئولان و کارشناسان مبنی بر حذف اعدام قاچاقچیان و بازدارنده‌ نبودن اعدام‌ها در این زمینه اظهار داشت: قاچاقچیان مواد مخدر سوداگران مرگ هستند؛ اینها چه مقدار خانواده‌ها را به خاک سیاه نشاندند؟  چه مقدار جوانان با نبوغ و با استعدادهای درخشان را نابود کردند؟ باید با اینها برخورد جدی شود. دادسرا باید به استقرار امنیت در همه وجوه کمک کند. در رابطه با برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر گاهی در گوشه و کنار گفته می شود که سیاست دستگاه قضا حذف اعدام است. این حرف درست نیست.

آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: ما البته می گوییم قوانینِ مربوط به قاچاق مواد مخدر وحی مُنزَل نیست؛ اما اینکه برخی می‌گویند اعدام ها هیچ فایده ای نداشته، حرف کاملا غلطی است؛ بدلیل اینکه اگر سختگیری‌های قوه قضایبه و کمک نیروی انتظامی نبود، به وضع بسیار بدتری مبتلا بودیم و آنوقت مواد مخدر را در عطاری‌ها هم پیدا می‌کردیم.

رئیس قوه قضائیه گفت: ما اعدام‌ها را فی حد ذاته مطلوب نمی‌دانیم؛ منتهی بحث در این است که وقتی در کنار این موضوع ضرر عظیمی که اینها به جامعه وارد می کنند و خانواده هایی که متلاشی می شوند را مورد توجه قرار می دهیم، ناچار هستیم برخورد قاطع و سریع و اشکار با مواد مخدر داشته باشیم و از دادستان‌های محترم می‌خواهم در اجرای احکام تعلل نکنند. البته قبول دارم قوانین مربوط به مواد مخدر یکبار دیگر باید بررسی شود و تا جایی که می شود به جای اعدام مجازات های جایگزین و موثر بیاید؛ ولی به شرط و شروطی و بدانید ما کُلّا نمی توانیم اعدام را منتفی کنیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن