اجتماعی و فرهنگی

انتقاد وزیر بهداشت از رواج کلیه فروشی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  دکتر سید حسن هاشمی در مراسم جشن نفس که شب گذشته برای بزرگداشت اهداکنندگان عضو برگزار شد با بیان اینکه این جلسه بسیار جالب است، خطاب به معاون اول رئیس جمهور که در مراسم حضور داشت، گفت: فکر نمی‌کنم تجربه حضور در چنین محفلی را تا کنون داشته‌اید و از حضورتان تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه کسانی که عضو عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند با خدا معامله کردند و حتما روح عزیزشان شاد است، گفت: پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال ۶۳ به بعد با همت استاد فاضل مجددا کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از جهت فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.

هاشمی با بیان اینکه در ایران پیوند عضو برای کبد، کلیه، ریه، لوزالمعده،، قلب و روده انجام می‌شود، ادامه داد: باید به وجود پزشکانی که این اقدام را انجام می‌دهند و سرمایه‌های ملی گران قیمتی هستند افتخار کنیم؛ چرا که به برکت وجود آنهاست که به این توانمندی دست یافته‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به آمار پیوندهای انجام شده در کشور، گفت: تاکنون در کشور ۴۳ هزار پیوند کلیه، ۴۰۰۰ پیوند کبد، ۸۰۰ پیوند قلب، ۱۳۳ پیوند ریه و بیش از ۸۰۰۰ پیوند مغز استخوان داشته‌ایم. همچنین در حوزه چشم پزشکی سالانه ۵۰۰۰ پیوند در کشور انجام می‌شود که باید از مراجعی که این فرصت را فراهم کردند، تشکر کرد.

هاشمی با بیان اینکه سراغ ندارم که به جز ایران در کشورهای اسلامی مجوز اهدای عضو را داده باشند، گفت: براین اساس بر روح امام راحل درود می‌فرستیم که با همت بلندشان در این زمینه صف‌شکنی کردند و در دوران دفاع مقدس فتوای اهدای عضو را دادند و مقام معظم رهبری نیز در این زمینه راهگشا بوده‌اند که این موضوع بی‌نظیر است؛ چرا که برخی کشورها از وضعیت پیوند در کشورشان گلایه دارند؛ به طوری که از سوی برخی کشورها اعضایی در اختیارشان قرار داده می‌شد که موفقیت پیوند را به حداقل می‌رساند.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در حوزه پیوند گفت: در دولت تدبیر و امید شورای عالی پیوند تشکیل شد، البته ما دنباله‌رو اساتید بودیم اما تشکیل این شورا قدم بسیار موثری بود و در عین حال با همت اساتید و کمک سازمان مدیریت، مراکز پیوند عضو نیز تشکیل شد.

وی ضمن تشکر از واحدهای فراهم‌آوری اعضا گفت: ۵۰ واحد فراهم‌آوری اعضا در کشور مشغول فراهم‌آوری عضو هستند و زحمات زیادی می‌کشند، در عین حال تشکیل شبکه اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز کار بسیار مهمی بود که انجام گرفت.

هزینه پیوند عضو در خارج از کشور

هاشمی با اشاره به تامین هزینه‌های پیوند با کمک بیمه‌ها و از اعتبارات طرح تحول، گفت: همه باید توجه کنند که اگر قرار بود پیوندی خارج از ایران انجام شود، یک میلیارد و شش میلیون دلار هزینه بر می‌داشت و کشور باید این هزینه را می‌داد و حتما هم نتایج پیوند آنچه که اکنون در ایران می‌بینیم، نمی‌بود. اما اکنون نتایج بسیار رضایت بخش است.

وزیر بهداشت با اشاره به پیوند کلیه در کشور گفت: اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه فرهنگ سازی کنیم، بسیار مناسب است. چرا که تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم ۱۰ درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی تجهیزات‌مان اعلا، متخصص‌هایمان پرشمار، اما اهدای عضومان هنوز به دلیل عدم فرهنگ سازی با اقبال قابل توجهی مواجه نیست.

کلیه فروشی زشت است

هاشمی با بیان اینکه مردم باید توجه کنند که یک کلیه هم برای آن‌ها مناسب است، ادامه داد: می‌بینیم که بسیاری از خانواده‌ها، عزیزان‌شان نیازمند پیوند کلیه هستند و زشت است که عده‌ای کلیه‌ فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند، در حالی که می‌توانیم اهدای عضو انجام دهیم. بنابراین اگر در این حوزه فرهنگ سازی شود و این لحظات عبرت‌آموزی که در این مراسم دیدیم، در کشور نشان داده شوند، شاید بتوان ۸۰۰ مورد پیوند را به سه یا چهار هزار مورد رساند.

وی با بیان اینکه متاسفانه یکی از شایع‌ترین علل مرگ در کشور تصادفات است و بیش از همه جوانان در این موضوع جان‌شان را از دست می‌دهند، گفت: با فرهنگسازی می‌توانیم به زندگی افراد زیادی کمک کنیم. به طوری که همه کسانی که تریبون دارند؛ به ویژه صدا و سیما و هنرمندان باید در این کار سهیم باشند. باید فکر کرد که اگر خانواده‌هایی که اعضای عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند این کار را نمی‌کردند، چه می‌شد؟ اگر این کار را نمی‌کردند بعد از سه یا چهار هفته اعضای بدن از بین می‌رفت، اما باید بدانیم که زندگی  جریان دارد و بخشی از جسم آنها در وجود دیگران قرار گرفته است. بنابراین اگر کار فرهنگی کنیم حتما موفق می‌شویم.

وزیر بهداشت ضمن تشکر از اقدامات حمایتی که در حوزه پیوند  عضو انجام شده، گفت: یکی از این اقدامات مصوبه‌ای بود که برای کمک در هزینه‌های پیوند از سوی بیمه‌ها انجام شد. از طرفی خواهش می‌کنم که به واحدهای فراهم آوری اعضا نیز کمک شود؛ چرا که کارشان بسیار سخت است و اولین مراجعه به خانواده‌ها را دارند.

وی گفت: در عین حال از انجمن اهدا کنندگان عضو نیز تشکر می‌کنم که اقدام خوبی را انجام دادند و کاش همه کارهای ما به  صورت مردمی و با حضور خود مردم باشد و بتوانیم به این اقدام خداپسندانه و با ارزش احترام بگذاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن