اجتماعی و فرهنگی

مناطق حفاظت‌شده تهران با زمین‌خواری گسترده‌ روبروست

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  معصومه ابتکار امروز دوشنبه در دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین "علی خاتمی" نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه زنجان، از منابع آبی، تالاب‌ها و محیط زیست به عنوان سرمایه فوق‌العاده برای انسان‌ها یاد کرد و افزود: بی‌تردید آسیب دیدن این سرمایه باعث خواهد شد تا مشکلات زیادی متوجه جوامع شود، لذا معتقدیم از دست رفتن تالاب‌ها و منابع آبی، شرایطی را حادث می‌کند که تبعات آن متوجه محیط زیست خواهد شد.

 

وی با تأکید بر اینکه عقب‌ماندگی‌ها و مشکلات زیادی در کشور وجود دارد که با همدلی و همراهی می‌توان آن‌ها را رفع کرد، تصریح کرد: باید با تلاش و همت مانع از دست رفتن سرمایه بزرگ زیست‌محیطی شویم، این در حالی است که سازمان محیط زیست هم‌اکنون با چالشی به نام استفاده از آب‌شرب برای مصارف کشاورزی مواجه است، به همین خاطر کشاروزی ما باید دچار انقلاب اساسی در عرصه محیط زیستی شود.

 

معاون رئیس‌جمهور در ادامه، مقوله زمین‌خواری را یکی از چالش‌های اساسی امروز دانست و اظهار کرد: متاسفانه مناطق حفاظت شده در تهران با پدیده زمین‌خواری آن‌هم به طور گسترده مواجه است، به همین دلیل بخش مهمی از فعالیت‌های محیط زیست، رفع و مقابله با این زمین‌خواری‌ها است.

 

ابتکار همچنین از تشکیل اتاق فکر در این سازمان خبر داد و با بیان اینکه این اتاق فکرها باید در مراکز استان‌ها نیز ایجاد شود، خاطرنشان کرد: این اتاق‌های فکر باید با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه محیط زیست دانشگاه‌ها و بخش خصوصی صنعت تشکیل شود تا با تحقق این مهم بتوانیم گام بلندی در راستای رفع چالش‌های زیست‌محیطی کشور برداریم.

 

وی با اشاره به اینکه حفاظت از محیط زیست مقوله‌ای است که برای اهتمام به آن همکاری و تعامل مردم و نهادهای غیردولتی ضروری است، افزود: تعامل همگانی باعث می‌شود که حوزه محیط زیست از چالش‌ها به دور بماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن