شورای شهر

گزارش کامل جلسه یکصدودهم شواری شهر تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلایناعضای شورای اسلامی شهر تهران طرح دوفوریتی "کمک به زائران عتبات عالیات در فراهم نمودن برخی تسهیلات بهداشتی و خدماتی در طول مسیر منتهی به کربلا " را به تصویب رساندند.

با توجه به فرارسیدن ایام اربعین حسینی دوفوریت طرح  "کمک به زائران عتبات عالیات در فراهم نمودن برخی تسهیلات بهداشتی و خدماتی در طول مسیر منتهی به کربلا " در یکصدو دهمین جلسه شورا مورد بررسی قرار گرفت.

 محسن پیرهادی- سخنگوی کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی با اشاره به نزدیکی ایام اربعین حسینی و بالارفتن حجم سفرهای زیارتی هموطنان به شهرهای نجف و کربلا ،  ضرورت توجه به تامین امکانات بهداشتی و رفاهی برای زائران ایرانی را از جمله دلایل طرح مذکور برشمرد و افزود: از آنجائیکه بیشتر زائران ایرانی از مسیر نجف به کربلا مشرف می شوند و این مسیر ها نیز به دلیل وجود آوارگان و پناهجویان از حملات داعش شرایط ویژه تری را پیدا کرده اند چراکه  بسیاری از امکاناتی که در سالهای قبل در اختیار زائران ایرانی قرار می گرفت در سال جاری به  این پناهجویان خدمات ارائه میدهند بنابراین احتمال کمبود امکانات بهداشتی و رفاهی وجود خواهد داشت با توجه به این شرایط پیشنهاد می شود که اعتباری مصوب و در اختیار ستاد عتبات عالیات و هلال احمر مستقر در این مسیر ها قرار گیرد تا زائران ایرانی در این ایام کمتر دچار مشکل شوند.

 

 احمد مسجد جامعی نیز با اشاره به ضرورت توجه و تامین امکانات بهداشتی و خدماتی برای زائران ایرانی گفت: همه ساله موسسات فرهنگی و دینی در عراق در این ایام امکاناتشان را برای خدمات رسانی به زائران ایرانی بسیج می کنند اما در سال جاری به دلیل مشکلاتی که در این کشور به وجود آمده و وجود پناهجویان در این شهر های مذهبی نیاز است امکانات بیشتری از سوی ایران برای ارائه خدمات به زائران ایرانی در نظر گرفته شود.

 

مجتبی شاکری رییس کمیته فرهنگی شورا نیز با تایید سخنان احمد مسجد جامعی تاکید کرد: در سالهای قبل هم موسسات فرهنگی و مذهبی و حتی مردم عادی عراق با تمام وجود از زائران ایرانی پذیرایی می کنند  اما در سال جاری که شرایط کمی ویژه تر شده است جادارد که مسئولان ایرانی در یاری رساندن به  برادران عراقی مان برای خدمت رسانی به زائران به خصوص هموطنان زائرمان تلاش مضاعفی داشته باشند.

 

 در نهایت اعضا شورا دوفوریت طرح " کمک به زائران عتبات عالیات در فراهم نمودن برخی تسهیلات بهداشتی و خدماتی  در طول مسیر منتهی به کربلا " را به تصویب رساندند. همچنین در این مصوبه آمده است که شهرداری تهران می تواند از محل اعتبارات پیش بینی نشده بودجه در سال ۹۳ ، مبلغ ۵۰ میلیارد ریال را با کمک ستاد عتبات عالیات و هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران ایرانی هزینه نماید.

 

 علی رضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با اشاره به اهمیت تبصره ۴۱ بودجه شهرداری  که به اختصاص ۳ درصد بودجه برای تهیه پیوست های فرهنگی طرحها و پروژه های اجرایی در شهر اختصاص دارد گفت: در اعتراض فرمانداری تهران به  این مصوبه آمده است که در بند ماده ششم این مصوبه مدیران مالی و ذی حسابها  موظف به اجرای این مصوبه هستند که این خلاف مقررات است. بنابراین در اصلاحیه کلیه معاونت ها ، سازمانها و شرکت های تابعه شهرداری تهران اعم از مستقل و غیر مستقل موظف شدند بر اساس تبصره ۴۱ در قالب اعتبارات مصوب ابلاغی با مبادله موافقت نامه فیمابین حوزه های ذی ربط و معاونت اجتماعی و فرهنگی هزینه نمایند.

وی در ادامه افزود: همچنین در ایم مصوبه سه نفر از اعضا کمیسیون فرهنگی از جمله رییس کمیسیون و روسای ستادهای مردم نهاد و شورایاری به عنوان اعضا شورای هماهنگی اجرای این مصوبه معرفی شده بودند که فرمانداری تهران نیز در بندی دیگری از اعتراضیه با استناد به اینکه اعضا شورا نمی توانند در امور اجرایی دخالتی  داشته باشند به این مصوبه اعتراض کرده بود که در اصلاحیه نیز این عزیزان به عنوان ناظر مطرح شدند.

در نهایت با اشاره به توضیحات رییس کمیسیون برنامه و بودجه ،  پاسخ تهیه شده برای فرمانداری تهران به را یگذاشته شد و به تصویب رسید.

 

فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در توضیح این طرح گفت: به استناد ماده ۹۷ برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران این طرح ارائه شده است چرا که مسئولیت پذیری اجتماعی یک مفهوم نوین مدیریتی است که حدود ۳۰ سال است در دنیا در حال اجرا است  ، در صورتی که این وظیفه در شهرداری تهران نیز اجرا شود برای اولین بار است که در ایران محقق خواهد شد.

 

دانشور افزود: با توجه به گستردگی جغرافیایی و جمعیتی شهر تهران و قابلیت اقدام در حوزه­های مختلف مسئولیت پذیری اجتماعی و ایجاد بهره­وری و اثر بخشی در فرایند امور سازمان­های مختلف، در مأموریت­هایی مانند آموزش و پرورش، ورزش، هنر، فرهنگ، رفاه اجتماعی، فقرزدایی، سهیم کردن جامعه در بهره­وری اقتصادی و ارتقای کیفیت خدمات این طرح ارائه شده است.

 

براساس ماده واحده این طرح، شهرداری تهران موظف شد تا در راستای مسئولیت­پذیری اجتماعی بخش خصوصی و بنگاه­های اقتصادی به منظور کاهش سوء اثرات اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی مرتبط با فعالیت­های شهری، آنان را برای همکاری و سرمایه­گذاری در طرح­های کاهش آسیب­های اجتماعی  و برای ارائه خدمات عمومی و همکاری در توسعه زیر ساخت های شهری تشویق کند.

 

رضا تقی­پور سخنگوی شورای شهر تهران ضمن تأیید کلیات این طرح، پیشنهاد داد: سازمان­های دولتی و غیردولتی، حذف شود چرا که سمن­ها به عنوان نهادهای غیردولتی در برنامه­های خود این موضوع  را دنبال می کنند بنابراین بهتر است بحث سمن ها را تفکیک کنیم.

 

محمد حقانی رئیس کمیته خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در تأیید این طرح گفت: سازمان­ها، نهادها و بنگاه های اقتصادی زیادی در سطح شهر تهران وجود دارند که از خدمات مدیریت شهری استفاده می کنند اما در اداره شهر نقش چشم گیری ندارند.

 

وی ادامه داد: به طور رسمی ۴۰۰ هزار صنف در سطح شهر تهران وجود دارد که اعلام آمادگی کردند تا بتوانند نقش پررنگی در اداره شهر داشتند باشند. بنابراین با تصویب این طرح نقش این اصناف از نظر مالی و اقتصادی می تواند تأثیرگذار باشد.

 

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز ضمن تأیید طرح مذکور، گفت: این یکی از دستورات مهم شورای چهارم است که پیشنهاد می کنم با توجه به اهمیت موضوع، طرح الزام  به گونه ای باشد که اقدامات  نوشتاری، نظارتی، تدوینی و تنظیم مقررات منتج به عملیاتی شدن طرح شود چرا که اگر عملیات تدوین نشود در حد شعار باقی خواهد ماند.

 

غلامرضا انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز در جریان بررسی این طرح با اشاره به اینکه کلیات طرح، جامع، علمی و ضرروی است اظهار داشت: مدیریت در بخش اجتماعی جنبه علمی و تخصصی گرفته است و با این طرح بخش قابل توجهی از چالش ها نیز ساماندهی خواهد شد. اما پیشنهاد می دهم این طرح تنها محدود به حوزه اقتصادی نشود بلکه به صورت فراگیر اجرایی شود چرا که در نشاط اجتماعی ظرفیتی را دارا هستیم که در مجموعه مدیریت شهری باید از آن استفاده کنیم.

 

در پایان فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورا تاکید کرد: زمانی که یک فوریت این طرح به تصویب رسید، بازتاب خوبی در وزارتخانه ها داشت و آنها استقبال زیادی از این طرح کردند.

در پایان این طرح با اصلاحاتی به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

 

در ادامه جلسه گزارش رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورا درخصوص پیشنهاد و معرفی یک نفر از اعضای شورا برای عضویت در ستاد نظارت و هماهنگی محتوای تبلیغات محیطی در شهر تهران، موضوع بند الف ماده ششم مصوبه ساماندهی تبلیغات محیطی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که براساس این پیشنهاد عبدالحسین مختاباد رئیس کمیته فرهنگی شورا معرفی و در نهایت به تصویب شورا رسید.

 

گفتنی است براساس ماده ششم مصوبه ساماندهی تبلیغات محیطی، ستادی برای نظارت و هماهنگی محتوای تبلیغات محیطی شهر تهران متشکل از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران و یک نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران به انتخاب شورا، تشکیل خواهد شد.

 

در این جلسه همچنین، محسن پیرهادی عضو کمیسیون نظارت شورا برای حضور در کمیته مشترک موضوع بند یک ماده دوازدهم مصوبه ساماندهی ابزارهای تبلیغات صنفی معرفی شد که به تصویب اعضای شورای شهر رسید.

 

گفتنی است براساس ماده ۱۲، مصوبه «ساماندهی ابزارهای تبلیغات صنفی منصوب در شهر تهران» کمیته ای متشکل از نماینده شورای شهر تهران، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، نماینده اتاق اصناف شهر تهران و رئیس اتحادیه صنف مربوطه حسب موضوع، به منظور حسن اجرای مصوبه و تعامل و همکاری شهرداری و اصناف تشکیل می­شود.

 

در این جلسه همچنین احمد دنیامالی، ولی­اله شجاع­پوریان و محمد سالاری از اعضای شورای شهر تهران برای عضویت در ستاد شهر دوستدار سالمند معرفی شدند، که به تصویب اعضای شورا شهر رسید.

 

گفتنی است این ستاد براساس ماده ۲ مصوبه «شهر دوستدار سالمند» به منظور حسن اجرای مصوبه و برنامه ریزی های لازم تشکیل شده است.

 

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای یکصد و دهمین جلسه شورا با اشاره به هفته کتاب و کتابداری، کتاب را یکی از ملزومات مهم فرهنگی دانست و خاطر نشان کرد: با وجود گسترش وسایل ارتباط جمعی و گستره دنیای مجازی، اما کتاب و کتاب خوانی در تمام جوامع دنیا توانسته است جایگاه خودش را حفظ کند.

 

وی ابراز امیدواری کرد که جامعه ایران نیز از نظر توجه به کتاب و کتاب خوانی خودش را به شرایط ایده آل برساند.

 

احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا نیز با اشاره به اینکه کتاب خوانی در دنیای جدید هم یکی از نمادهای پیشرفت محسوب می شود پیشنهاد داد تا اعضای شورا در هفته کتاب و کتابداری با  حضور در کتاب فروشی ها و انتشاراتی های شهر موجب تشویق مردم برای خرید کتاب شوند تا الگویی برای سایر شهرهای کشور نیز باشند.

 

احمد مسجدجامعی در ادامه از اصحاب فرهنگ، نشر و چاپ و رسانه خواست تا در این اقدام فرهنگی اعضا شورا را همراهی کنند.

 

وی افزود: در سنت و فرهنگ ما ارزش و اعتبار ویژه ایی به کتاب و کتابخوانی داده شده است، اما متاسفانه آمار افراد کتاب خوان در ایران رو به کاهش است، بنابراین در چنین شرایط باید تلاش­های مضاعفی صورت گیرد تا تولید فکر و کتاب ایرانی کاهش پیدا نکند.

پیشنهاد بازدید از کتاب فروشی های شهر مورد استقبال سایر اعضا شورا قرار گرفت و مقرر شد، هر یک از اعضا در هفته جاری که به عنوان هفته کتاب داری هم نام گذاری شده است، بازدیدی از انتشاراتی ها و کتاب فروشی های شهر تهران داشته باشند.

 

همچنین در ادامه جلسه ، مهدی چمران به ایام  سالگرد درگذشت علمای بزرگی همچون علامه طباطبایی ، علامه جعفری و شیخ طوسی اشاره کرد و از این علما  به عنوان پهلوانان  عرصه علم تفسیر قرآن ، مکاتب فلسفه قدیم و جدید و صاحب تهذیب و الاحکام  نام برد.

 

مجتبی شاکری: طرح میدان انقلاب در شورا بررسی شود

 

مجتبی شاکری رییس کمیته فرهنگی شورا همچنی در ادامه یصدو دهمین جلسه شورا با اشاره به طراحی مجدد در میدان انقلاب خاطر نشان کرد: شنیده ها حاکی در این است که طرحی جدید  برای میدان انقلاب در نظر گرفته شده است با توجه به طرحهایی که در گذشته در لاین میدان اجرا شده اما به دلیل عدم دقت کافی باعث صرف هزینه های بالایی از بودجه های شهر در این طرحها شده است پیشنهاد می شود هرگونه طرح در نظر گرفته شده برای این میدان و میادین دیگر شهر در کمیسیون های تخصصی شورا از جمله کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی- کمیسیون شهرسازی و معماری و کمیسیون عمران مورد بررسی قرار گیرد.

 

اسمعیل دوستی نایب رییس کمیسیون عمران شورا نیز با اشاره به بازدیدی که از منطقه ۸ تهران و کارخانجات و شرکتهای تولیدی شرق داشته است تاکید کرد:  با توجه به تعریف این پهنه ها در طرح جامع و تفصیلی به عنوان پهنه کار و فعالیت، کار ویژه ایی برای ساماندهی و خروج آنها از این ناحیه و همچنین اعتبارات ویژه ایی برای این منظور در نظر گرفته شود.

 

اقبال شاکری- رییس کمیته عمران شورا نیز که از منطقه ۱۵ شهرداری تهران بازدیدی داشته عنوان کرد: تابلوی ورودی عظیم بخش شرقی و جنوبی شهر تهران در منطقه ۱۵ و مناطق اطراف آن احاطه شده است. اما  به دلیل عدم توازن در تخصیص بودجه در این مناطق مشکلات بسیاری در این ورودیه ها وجود دارد. با توجه به اینکه در فصل بودجه نویسی برای سال آینده هستیم باید توجه ویژه ایی نیز به این مناطق شود تا آن سیاست کاهش فاصله بین مناطق برخوردار و غیر برخوردار تحقق پیدا کند.

محمد مهدی تندگویان، عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان بازدید از سازمان آتش نشانی ضمن خوب ارزیابی کردن نتایج این بازدید گفت: بازدید صورت گرفته در راستای سایر بازدید ها از مناطق و معاونت ها صورت گرفت که هرچند موضوع جلسه رسیدگی به مشکلات فرزندان شهید بود ولی موضوعات به صورت جامع تری مورد بحث قرار گرفت و نتایج خوبی را هم در بر داشت.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده اظهار داشت: آنچه به نظر می رسد این است که آئین نامه رفاهی و پرسنلی این سازمان دچار مشکلات اساسی است که باید مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد.

تندگویان  تصریح کرد: آئین نامه کنونی به نحوی است که بسیاری از حقوق آتش نشانان از جمله حقوق مربوط به آسیب دیدگی و سوانح با مدل ایثارگری کم دیده شده یا نادیده گرفته شده است.

وی ادامه داد: در حالی تسهیلات اعطایی به کارکنان سازمان آتش نشانی تسهیلات رضایت بخشی نیست که پرسنل این سازمان به لحاظ مالی از خوش نام ترین سازمان های شهر تهران هستند که تاکنون حتی یک گزارش و یا شکایت در این خصوص از آنها دریافت یا حتی شنیده نشده است.

عضو کمیسیون شهرسازی شورا  با تاکید بر لزوم تغییر در آئین نامه حقوقی، رفاهی و پرسنلی آتش نشانی گفت: در نهایت این تغییر می تواند در هیات مدیره آتش نشانی تصویب شده و به مجمع آورده شود و در صورت لزوم به تائید شورای شهر تهران برسد.

وی اظهار داشت: آئین نامه باید، صورت مقایسه ای با سازمان هایی که فعالیت خدماتی مشابهی- که جان افراد در خطر است – دارند تنظیم شود و شورای شهر نیز آمادگی کمک به این موضوع را دارد.

وی در ادامه درخصوص احتساب جانباختگان آتش نشان در حین عملیات به عنوان شهید تصریح کرد: این موضوع در سال گذشته در صحن شورای شهر  مطرح شد و مصوبه ای را در بر داشت که به هیئت دولت ارسال شد اما مورد تصویب قرار نگرفت.

تندگویان  با بیان اینکه اجرایی شدن این موضوع نیاز به مصوبه دولت یا نهادهای بالا دستی دارد گفت: تعداد شهدای آتش نشانی در کل کشور در حدود ۳۰۰ نفر است ضمن اینکه شاید سالانه یک یا دو نفر به این آمار اضافه شوند که هزینه بالایی را در بر ندارد.

وی درخصوص مشکلات موجود برای خانواده این جانباختگان تصریح کرد: هرچند برای این خانواده ها در شهرداری و آتش نشانی احترام گذاشته می شود اما این خانواده ها از هیچ یک از مزایای سایر خانواده های ایثارگر و یا شاهد برخوردار نیستند.

تندگویان ادامه داد: در جلسه آتش نشانی پرسنلی را داشتیم که پدرشان از شهدای آتش نشانی بودند و خود آنها به عنوان پرسنل آتش نشان فعال هستند اما همچنان در پرداخت ها مشکل دارند.

وی با بیان اشاره به تعریف شهید که همانا از جان خود گذشتن برای نجات جان دیگر انسانها به عنوان یکی از تعاریف گفت: با این تعریف آتش نشانان از جمله ایثارگران و شهیدان به شمار می روند ضمن اینکه در قانون اجازه داده شده است که به ایثارگران و خانواده شهدا کمک شود.

وی راهکار حل این مشکل را ورود شهردار به موضوع دانست و گفت: باید شهردار این افراد را شهید اعلام کرده و مزایای آنها پرداخت شود تا در ابتدا این موضوع در مجموعه شهرداری تحقق یابد و در مرحله بعد رایزنی ها توسط مدیریت شهری با نهادهای بالا دستی صورت گرفته تا بتوان مصوبه دولت و یا مجلس را دریافت کرد.

تندگویان ادامه داد: می توان این کار را بالاتر از شورا پیشبرد به گونه ای که اگر سازمان آتش نشانی و شهرداری این مسئولیت را پذیرفته و شروع به مکاتبه مستقیم با بنیاد شهید، دولت و مجلس بکند شاید بتوان ردیفی به این موضوع اختصاص داده شود.

وی تحقق این موضوع را در گرو پیگیری و همت عالی مدیریت شهرداری دانست و گفت: این موضوع اگر در شورا مصوب هم شود اجرایی نیست و باید حتماً در دولت نسبت به آن تصمیم گیری لازم انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن