اجتماعی و فرهنگی

اعلام آخرین وضعیت دانش‌آموزان شین‌آبادی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری‌ها در خصوص رسیدگی به وضعیت دانش‌آموزان حادثه دیده شین‌ آباد، اظهار داشت: از ابتدای حادثه دلخراش شین‌آباد سه مطالبه اصلی از دولت دهم و یازدهم داشتیم.

*دیه دانش‌آموزان حادثه دیده کامل پرداخت شود

وی با اشاره به نخستین مطالبه که موضوع پرداخت دیه کامل بچه‌های حادثه دیده است، گفت: با علم کامل به اینکه این بچه‌ها دختر هستند و دیه آنها نصف می‌شود از همان ابتدا اصرار داشتیم که صندوق حمایتی دولت شامل این افراد هم بشود و دولت برای دلجویی از خانواده‌ها، ما‌به‌تفاوت دیه آنها را پرداخت کند.

خضری افزود: با توجه به جلساتی که با محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور داشتیم، قول مساعد دادند که این موضوع را بررسی کنند و امروز یکشنبه ۲۵ آبان ماه آخرین جلسه رسیدگی به این موضوع در نهاد ریاست جمهوری با حضور فرماندار پیرانشهر، بیمه ایران و مسئولان دیگر برگزار خواهد شد.

* مستمری مادام‌العمر برای دانش‌آموزان شین‌آبادی در نظر گرفته شود

وی دومین خواسته خانواده دانش‌آموزان حادثه دیده شین‌آبادی را برقراری مستمری مادام‌العمر عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این دانش‌آموزان حادثه دیده دختر هستند و باید آینده آنها تأمین شود و تأمین آتیه آنها مهم بود، دولت در این زمینه قول داد و پیشنهاد دادم که مستمری یک فردی که در تأمین اجتماعی مستمری دریافت می‌کند را مد نظر قرار دهند؛ حالا چقدر دولت می‌تواند و زیر بار می‌رود مشخص نیست.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درباره مستمری هم محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور نظر مثبت دارد که پروتکلی هم نوشته شد.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا برقراری مستمری مادام‌العمر دانش‌آموزان حادثه دیده شین‌آباد مورد پذیرش نهایی قرار گرفته است؟»، گفت: معاون رئیس جمهوری قول داد تا برای آنها ردیف بودجه سنواتی ببیند و بتوانیم به این نتیجه برسیم؛ با توجه به اینکه زمان تحویل بودجه دولت به مجلس نزدیک است باید این موضوع در بودجه لحاظ شود.

*مستمری دانش‌آموزان مطابق تأمین اجتماعی باشد

خضری در پاسخ به این پرسش که «مبلغ این مستمری چقدر است؟»، تصریح کرد: تلاش داشتم این مبلغ آبرومند باشد و همان مستمری تأمین اجتماعی برای این بچه‌ها در نظر گرفته شود حالا اینکه چقدر بتوانند این موضوع را محقق کنند، به همان اندازه رضایت مردم و خدا را به همراه خواهد داشت.

*کمک هزینه برای خانواده دانش‌آموزان حادثه دیده در نظر گرفته شود

وی با اشاره به موضوع سوم مطالبات از دولت که دریافت کمک هزینه برای خانواده بچه‌های حادثه دیده است، اظهار داشت: خانواده این بچه‌ها کارگر هستند و وقتی به تهران می‌آیند یک یا دو هفته اینجا هستند و کمک هزینه زندگی آنها باید تأمین شود؛ دوازده دانش‌آموز مشکل دارند و باید مرتباً بیایند و تحت درمان باشند و بحث کمک هزینه خانواده‌ها برای آنها باید مد نظر باشد.

*مدرسه ۱۲ کلاسه شین‌آباد با پیشرفت ۸۰ درصد در حال احداث است

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوع آموزش این دانش‌آموزان در کلاس درس هم مطرح است، خاطرنشان کرد: در همان ابتدا آموزش و پرورش، وزیر و سازمان نوسازی مدارس قول ساخت یک مدرسه دولتی ۱۲ کلاسه در همان محل را دادند که الان ۸۰ درصد آن کامل شده است؛ در مورد هوشمندسازی، ویدئو پروژکتور و یخچال برای آنها با توجه به اینکه خیلی در سرما نباید باشند هم آموزش و پرورش کامل عمل نکرد و از آن گلایه داریم.

وی گفت: همچنین در آموزش این بچه‌ها نباید وقفه بیفتد و زمانی که در بیمارستان هستند یک نفر یا چند نفر موضوع آموزش آنها را پیگیری کنند.

*گلایه از آموزش و پرورش در خصوص آموزش دانش‌آموزان حادثه دیده

خضری در خصوص اینکه «آیا آموزش و پرورش برای بچه‌ها معلم خصوصی تأمین کرد؟»، تصریح کرد: در سال گذشته متأسفانه در یک دوره کوتاهی بود اما بعد دیگر نداشتند که به وزارت آموزش و پرورش گلایه داشتیم و انتظار داریم که آموزش و پرورش در این قضیه نباید تعلل کند، زیرا آموزش نباید تعطیل شود.

وی افزود: معلم این بچه‌ها در کلاس خودشان هم این درخواست را داشت و این خواسته درست است، زیرا جدا از آموزش موضوع روانشناختی و آسیب‌های اجتماعی هم برای آنها وجود دارد که بحث‌های روان درمانی و موارد دیگر را در بیمارستان پیگیری کردیم اما باید این موضوع پر رنگ‌تر شود.

*برگزاری جلسه برای بررسی دیه کامل دانش‌آموزان

*دولت و رئیس جمهور مسئولیت را به عهده بگیرند

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که «گفته می‌شود که بیمه ایران دیه آنها را کامل پرداخت نمی‌کند و خانواده‌ها هم از گرفتن این دیه سر باز زده‌اند، وضعیت چگونه خواهد بود؟»، اظهار داشت: جلسه‌ای که امروز ۲۵ آبان در نهاد ریاست جمهوری داریم به این موضوع می‌پردازد که ما به تفاوت دیه از طرف دولت باید پرداخت شود، زیرا آموزش و پرورش بودجه چندانی ندارد و اگر هزینه‌های جاری را کسر کنیم چیز خاصی باقی نمی‌ماند.

خضری گفت: به نظرم دولت، شخص رئیس جمهور و معاونت نظارت راهبردی باید مسئولیت را به عهده بگیرند و به قول‌هایی که داده‌اند عمل کنند.

*از ۲۸ دانش‌آموز ۲ نفر فوت شدند و ۲۶ نفر مصدوم

*موضوع دیه این دانش‌آموزان عادلانه نیست

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا از خانواده‌ها کسی دیه دریافت کرده است؟»، گفت: بله، اما دیه کامل نگرفته‌اند؛ یک تعدادی نصفه گرفته‌اند و یک تعدادی قبلاً گرفتند.

خضری افزود: مجموعاً ۲۸ دانش‌آموز دچار حادثه شدند که ۲ نفر فوت شدند و ۲۶ نفر هم مجروح داشتیم.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به نظرم موضوع دیه عادلانه نبوده است و باید کامل پرداخت شود و قولی که داده‌اند تا حالا عملی نشده است و باید عملی شود؛ یک نامه‌ای هم به خانواده‌ها داده بودند که آن را امضا کنند که دیگر هیچ مطالبه‌ای ندارند که به نظرم این کار هم درست نیست و وزارت آموزش و پرورش در این کار اشتباه کرده است.

خضری گفت: البته یک بیمه عمر ۵۰ و ۷۰ میلیونی مجموعاً ۱۲۰ میلیون تومان است که بیمه ایران و بیمه معلم بابت بیمه عمر پرداخت کردند که به همه به یک اندازه داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن