اجتماعی و فرهنگی

کشورهای دارای اولویت لغو روادید

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مسعود سلطانی‌فر در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای لغو روادید کشورهای مختلف گفت: هم اکنون ما برای اتباع ۱۹۰ کشور که ایران را  به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند ویزای فرودگاهی صادر می‌کنیم که مدت دو هفته صادر می‌شود و مشکلی نیز ندارد.

وی ادامه داد: کارگروهی بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت خارجه، وزارت اطلاعات، وزارت کشور و سازمان صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد تا ما بتوانیم برای تعدادی از کشورها لغو روادید داشته باشیم و پیشنهادهای مختلفی در این کارگروه مطرح شد و به جمع‌بندی‌های نیز رسیدیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار داشت: وزارت خارجه برای لغو روادید کشورها استنباط و تحلیلی دارد که به اعتقاد ما تحلیل درستی است و آن این است که در حالی که ایرانی‌هایی که متقاضی دریافت ویزا برای کشورهای مختلف هستند در خیابان‌های مختلف تهران و جلوی سفارت‌خانه‌ها روزها و ساعت‌ها در صف منتظر می‌مانند و مدارک زیادی از انها خواسته می‌شود و شاید حتی هفته‌ها و ماه‌ها طول می‌کشد که به آنها ویزا بدهند درست نیست برای ما برای  اتباع این کشورها لغو روادید داشته باشیم.

سلطانی‌فر ادامه داد:‌اگر قرار است لغو روادید انجام شود باید به صورت دو طرفه باشد و به اعتقاد ما این استدلال درست است ولی برخی کشورها مانند ترکیه و مالزی که توانسته‌‌اند کارنامه خوبی در زمینه گردشگری داشته باشند کشورهایی هستند که برای بسیاری از کشورها به صورت یک‌جانبه لغو روادید کردند.

وی اظهار داشت:‌هم اکنون پیشنهادهای مختلفی از طرف وزارت امور خارجه به سایر کشورها انجام شده است که اگر آن کشورها قبول کنند که به صورت متقابل آن کار را انجام  دهند ما نیز آن کار را انجام می‌دهیم و استدلال وزارت خارجه را که برای حفظ پرستیژ سیاسی کشور باید لغو روادید به صورت دو طرفه باشد می‌پذیریم.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این که در صورت آغاز لغو روادید کشورها کدام کشورها در اولویت قرار می‌گیرند گفت: در مرحله اول کشورهای همسایه و کشورهایی که در حوزه تمدن کشور ایران و در حوزه کشورهای اسلامی قرار دارند، کشورهای آسیای میانه و کشورهای اطراف مدنظر هستند تا بتوانند تردد راحت‌تری داشته باشند.

سلطانی‌فر ادامه داد:‌البته کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین نیز در این لیست قرار دارند اما این کشورها در مراحل بعدی لغو ویزا هستند.

وی افزود: اما آن چیزی که می‌توان مشکل همه ما را به فوریت حل کند صدور ویزای الکترونیک است که ما با توجه به بحث‌های زیادی که داشتیم اگر بتوانیم شرایط لازم را فراهم کنیم امیدوار هستیم بین  6 ماه تا یکسال آینده بتوانیم سیستم ویزای الکترونیک را برقرار کنیم.

سلطانی‌فر ادامه داد:‌در این صورت شرایطی ایجاد می‌شود که هر کسی که می‌خواهد به ایران سفر کند از داخل منزل خود و از طریق شبکه اینترنت می‌تواند تقاضای ویزا بدهد و بررسی‌های آن انجام می‌شود و در نهایت تنها برای چسباندن ویزا به پاسپورت به نمایندگی‌های سیاسی ایران به خارج از کشور مراجعه کند این کار مهمترین و موثرترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن