اجتماعی و فرهنگی

واگذاری مدارس دولتی به مؤسسان مدارس غیردولتی قانونی است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که «در دیدار وزیر آموزش و پرورش با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چه گذشت؟»، اظهار داشت: آنچه وزیر آموزش و پرورش گزارش داد بحث هزینه‌هایی بود که در نظام آموزش و پرورش مطرح شده است؛ در مقطعی آموزش و پرورش با ۱۹ میلیون دانش‌آموز و یک میلیون و ۶۰ هزار کارمند اداره می‌شد و امروز تعداد دانش‌آموزان به ۱۲ میلیون نفر رسیده است و یک میلیون و ۴۰ هزار پرسنل دارد.

وی افزود: بر اساس این گزارش، ۶۵۰ هزار معلم داریم و از یک میلیون و ۴۰ هزار کارمند، نزدیک به ۴۰۰ هزار نیروی ستادی و پشتیبانی هستند که این فاصله بسیار زیادی است.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: دولت و مجلس اعتقاد دارند وزارت آموزش و پرورش باید به شکلی مدیریت شود که با ساماندهی سیستم نظام مدیریتی، هزینه‌ها را کاهش دهد و نیازی به افزایش تعداد معلم نداشته باشد؛ در این صورت خدمات بیشتری به معلمان داده شده و شاهد کسری معلم و جذب نیرو نخواهیم بود.

کاتب خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش در بعضی مناطق مازاد نیرو و برخی مناطق کسری نیرو دارد که این نیاز به قانون دارد و ما باید به دولت اجازه دهیم تا بتواند جابجایی معلم را حداقل بین شهرستان‌ها داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص واگذاری مدارس دولتی به مؤسسان مدارس غیردولتی خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار است آموزش و پرورش این طرح شروع کرده و در هر شهرستانی یک یا دو مدرسه به صورت خرید خدمات انجام می‌دهد؛ خرید خدمات به این صورت است که در مدارس غیردولتی بابت هر دانش‌آموز مبلغی به مؤسس مدرسه غیردولتی داده می‌شود و به جای اینکه حقوق کارمندان پرداخت شود، سرانه دانش‌آموز را می‌دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که موافق چنین طرحی هستید یا خیر، افزود: بله؛ این قانون است و قانون مدیریت خدمات کشوری اجازه داده است دولت کار برون سپاری و خرید خدمات انجام دهد و در بودجه ۹۳ نیز آمده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا