اجتماعی و فرهنگی

پرونده سقوط ایران ۱۴۰ پس از سه‌ماه بسته می‌شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در روزهای پایانی مرداد ۱۳۹۳ یک فروند آنتونوف ۱۴۰ شرکت هسا در حوالی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و به دنبال سازمان هواپیمایی کشور یک کمیسیون بررسی سانحه را مامور بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه و مشخص کردن علت حادثه کرد.

این کمیسیون که در طول ماه‌های گذشته گزارشات مقدماتی و ابتدایی را از علل حادثه اعلام کرده بود هر گونه اظهارنظر درباره علت دقیق سقوط را به نهایی شدن بررسی‌ها موکول کرد.

طبق اعلام رییس سازمان هواپیمایی کشوری سه عامل اصلی نقص فنی در هواپیما، ایرادات و اشکالات انسانی و همچنین شرایط جوی در این سقوط دخیل بوده‌اند.

البته در کنار آن اضافه بار هواپیما نیز ثبت شده و قطعی به نظر می‌رسد.

در کنار آن به بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه نشان داد که سیستم آلارم رسانی هواپیما به خلبان با تاخیر عمل کرده و هواپیما پس از بلند شدن از روی زمین اخطار اولیه از دست رفتن موتور سمت راست را به خلبان گوش زد کرده است.

هر چند در طول ماه‌های گذشته در کنار این اظهارنظرهای رسمی گمانه‌زنی‌های متفاوتی نیز درباره علل این حادثه و یا ممنوعیت پروازی این هواپیما در ساعت ۹ صبح ماه مرداد مطرح شد اما هیچ یک از نهادهای رسمی اجازه قطعی شدن این موارد تا زمان جمع‌آوری کلیه اطلاعات ندادند.

هرچند پس از این سقوط پرواز آنتونوف ۱۴۰ در آسمان ایران ممنوع شد اما این حادثه حداقل برای ۴۰ خانواده ایرانی خاطره‌ای تلخ به جا گذاشت خاطره‌ای که شاید با مشخص شدن علت اصلی حادثه و مقصران آن و برخورد با آن‌ها، بخشی از آن التیام یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن