شورای شهر

انتقاد معاون امور مجلس شورای عالی استان‌ها به ارسال سریع لایحه انتخاب شهرداران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین اسدالله راشدی گفت: در تدوین پیش‌نویس این لایحه تاکنون نقشی نداشته‌ایم و صرفا دولت در وزارت کشور این لایحه را تنظیم کرده است و دعوتی هم از شورای عالی استان‌ها برای ارائه نظرات به صورت رسمی انجام نشده است.

 

وی درخصوص انتخاب شهرداران در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت توسط مردم گفت: در این لایحه شهردار به صورت تخصصی انتخاب نمی‌شود و موضوع انتخاب تخصصی شهردار به موضوعی سیاسی و بعضا امنیتی تبدیل می‌شود. در این لایحه اگر تصمیمی بر برکناری شهردار توسط شورا گرفته شود دولت مجبور است انتخابات میان دوره‌ای برگزار کند و این هزینه بسیاری بر دولت و مردم تحمیل می‌کند.

 

وی تاکید کرد: لایحه دولت با ساختار و مهندسی مدل حکومتی کشورمان همخوانی ندارد و چالش‌هایی را ایجاد می‌کند. برای اجرای این روش و انتخاب مستقیم توسط مردم باید زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم.

 

راشدی درباره دیگر بندهای لایحه دولت مانند تشکیل پلیس شهر گفت: این لایحه در حال حاضر در کمیسیون کلان شهرها در حال بررسی است و قطعا دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. پلیس شهر هم بندی از این لایحه است که باید با همکاری و تعامل نیروی انتظامی تشکیل شود که البته جای بحث زیادی دارد و نباید وظیفه نظارتی شورا را تضعیف کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن