اجتماعی و فرهنگی

ربوده شدن اطلاعات ۵۰۰ میلیون کاربر یاهو

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  با این حال شرکت «یاهو» ابراز اطمینان کرد که حساب‌های بانکی کاربران در عین حال از این سرقت در امان مانده است.

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، این گروه با بیان اینکه به همراه مقام‌های مربوطه آمریکایی درباره این سرقت اطلاعات در حال کار هستیم، اعلام کرد که در جریان حمله هکرها به سرورهای این شرکت در سال ۲۰۱۴، اطلاعات دستکم ۵۰۰ میلیون حساب کاربری از جمله نام، آدرس پست الکترونیکی، شماره تلفن، تاریخ تولد، پسوردهای رمزگذاری شده و پرسش و پاسخ های امنیتی افشا شده است.

نشریه وال استریت ژورنال می‌نویسد:" یاهو احتمال داده است که دست یک عنصر دولتی پشت پرده حمله به سرورهای این شرکت است".

یاهو در بیانیه روز پنجشنبه خود اعلام کرده که به کاربرهایی که ممکن است حساب کاربری آنها در معرض خطر قرار گرفته باشد هشدار داده است.

این شرکت توصیه کرده است کاربرانی که از سال ۲۰۱۴ تاکنون رمز عبور ایمیل خود را تغییر نداده اند، این کار را در اولین فرصت ممکن انجام دهند.

در عین حال یاهو همچنین توصیه کرده است که آن دسته از کاربرانی که از رمزهای عبور مشابه برای دیگر حساب های کاربری خود استفاده می کنند، نسبت به تعویض آنها هم اقدام کنند.

رسانه‌ها از این رویداد به عنوان بزرگترین حمله سایبری در تاریخ اینترنت یاد می‌کنند.

«نیکی پارکر»، از مدیران شرکت امنیت سایبری کوواتا می‌گوید: "موضوع قابل توجه این است که با رخنه‌ای عظیم روبرو هستیم. یاهو احتمالا از طرف مردم، رسانه‌ها و مقام‌های ذیربط تحت بررسی‌های شدید قرار خواهد گرفت."

حجم اطلاعاتی که از یاهو دزدیده شده در مقایسه با نمونه‌های مشابه بزرگتر است.

اطلاعات ربوده شده شامل اسامی، آدرس های ای میل، شماره تلفن، تاریخ تولد و کلمات رمز عبور است.

یاهو توصیه کرده که همه کاربران کلمه عبور خود را عوض کنند.

رویترز به نقل از سه مقام آگاه اطلاعاتی آمریکا نوشت که به اعتقاد آنها حمله با حمایت یک حکومت انجام شده چون شبیه حملات سابق مرتبط با سازمان های اطلاعاتی روسیه است.

شایعه احتمال رخنه هکرها به سرورهای یاهو نخستین بار در ماه اوت و زمانی شکل گرفت که فردی در وب سیاه – شبکه متشکل از هزاران سایت پنهان اینترنتی – اعلام کرد که قصد فروش ۲۰۰ میلیون حساب کاربری یاهو را دارد.

سران یاهو که زمانی دست رد به پیشنهاد خرید ۴۴ میلیارد دلاری مایکروسافت زده بودند، مرداد گذشته برای فروش این شرکت با قیمت کمتر از ۵ میلیارد دلار به توافق رسیدند.

تحلیلگران می‌گویند بعید است شرکت مخابراتی ورایزن که خریدار یاهو است، در واکنش به خبر افشای اطلاعات حساب‌های کاربری، تغییری در مفاد و قیمت توافق شده اعمال کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن