اجتماعی و فرهنگی

کشف ۱۱کانتینر ظروف شیشه ای قاچاق

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  و به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار "اسکندر مومنی" در حاشیه بازدید از کشفیات کالای قاچاق استان هرمزگان در جمع خبرنگاران، بیان داشت: در سال ۹۵ سه قرارگاه در نیروی انتظامی راه اندازی شد که یکی از آنها قرارگاهی تحت عنوان «مقابله با قاچاق کالا و ارز» بود.

وی افزود: خوشبختانه از ابتدای راه اندازی این قرارگاه، شاهد دستاوردهای خوبی بودیم بطوریکه کشفیات پلیس در حوزه قاچاق در ۶ ماهه نخست امسال، ۳۴ درصد افزایش داشته است.
این مقام انتظامی با بیان اینکه اولویت و تمرکز این قرارگاه، مبارزه با قاچاق کالا است، افزود: تمرکز ما بر باندها و محموله های بزرگ است که ضربه سختی به تولید و اقتصاد ملی می زند، بنابراین از همه ابزارها و ظرفیت های درون و برون سازمانی در جهت این مبارزه استفاده می کنیم.
سردار "مومنی" اذعان داشت: روز گذشته محموله بزرگی از ۱۱ کانتینر به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال در بندرعباس کشف و دو نفراز عناصر اصلی آن نیز دستگیر شدند .
این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: این محموله از مبادی رسمی و با اظهار خلاف واقع و جعل اسناد تحت عنوان درپوش بطریهای پلاستیکی وارد و با عوارض ۱۰ درصد خارج شده در حالیکه کالاهای اصلی شیشه، کریستال و بلور با عوارض ۱۱۰ درصد بود، در حقیقت متهمان برای فرار از مالیات و حق گمرک دست به این اقدام مجرمانه زده بودند.
سردار"مومنی" با تاکید براینکه یکی از تمرکزهای عمده، حضور و نظارت در مبادی رسمی است، بیان داشت: محموله اخیر، از همین مبادی با جعل اسناد و اظهار خلاف واقع خارج شده بود.
به گفته این مقام ارشد انتظامی، امسال با تمرکز بر کار اطلاعاتی، کنترل مبادی رسمی، رفع خلاءهای قانونی و اصلاح قانون، باید به دنبال کاهش این پدیده در کشور باشیم.
جانشین فرمانده ناجا با اشاره به اینکه، روزانه حدود چهارهزار کانتینر از این استان هرمزگان خارج و حداکثر ۲۰۰ دستگاه کنترل می شود، تصریح کرد: پیشنهاد ما به همه دست اندرکاران این است که فرایندها و تجهیزات را مکانیزه کنند چرا که به صورت دستی نمی توان این حجم از کالاها را از مبادی رسمی کنترل کرد؛ لازم است دستگاه های ایکس ری و کنترل کننده به اندازه کافی باشد تا کنترل خودروها صد درصد شود.
وی بیان داشت: ورود کالای قاچاق ضربه سختی به تولید داخلی و اقتصاد ملی می زند و این یک اراده و عزم ملی را می طلبد ، همه باید به نیروی انتظامی کمک کنند؛ مهمترین اقدامی که می تواند به کاهش قاچاق کمک کند، مکانیزه و الکترونیکی کردن تجهیزات کنترلی مبادی رسمی است.
سردار"مومنی" با اشاره به اینکه، هرمزگان در مبارزه با قاچاق کالا یکی از استان های پرتلاش و موفق در کشور است، گفت: هرچند کشفیات افزایش داشته اما در بهترین حالت حداکثر ۲۰ درصد از کالاهای قاچاق کشف و ۸۰ درصد باقی مانده وارد می شود؛ خلاءهای قانونی باید حذف و قوانین اصلاح شود تا به یک ثبات برسیم ازجمله کالاهای قاچاق، امحاء شده تا دوباره به چرخه اقتصاد کشور برنگردد و بازدارندگی ها و مجازات ها افزایش باید .
به گفته جانشین فرمانده نیروی انتظامی، استان هرمزگان در اکثر شاخص های امنیتی بهبود پیدا کرده و رشد خوبی داشته بطوریکه غیر از سرقت خودرو و موتورسیکلت بقیه شاخص ها در جرائم و سرقت ها کاهش داشته است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن