اجتماعی و فرهنگی

اجرای تئاتر مرتبط با “کتاب” در باغ کتاب تهران!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین شامگاه ۲۲ شهریورماه مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره تئاترشهر با حضور هنرمندان تئاتر، گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره و مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار و آغاز رسمی این دوره از جشنواره گرامی داشته شد.

در این مراسم محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری در سخنانی بیان کرد: دوستان عزیزم در هیات ارزیابی، که خود از هنرمندان عرصه نمایش و پیشکسوتان هستند، بسیار زحمت کشیدند تا از میان ۷۹۰ اثری که به دبیرخانه جشنواره رسیده بود و ۱۲۷۰ هنرمندی که برای شرکت در این جشنواره داوطلب شده بودند، در مرحله اول، ۲۱۰ نمایش را انتخاب کنند تا در مرحله نهایی ۷۱ گروه موفق شوند ۲۹۷ اجرا در ۱۳ سالن را ظرف یک هفته از عید سعید قربان تا عید سعید غدیر روی صحنه ببرند.

او با اشاره به اینکه هفته آینده برگزیدگان این جشنواره به جامعه هنرهای نمایشی و مردم عزیز معرفی می‌شوند و نیز اینکه هر دوره از جشنواره به یکی از اساتید پیشکسوت عرصه نمایش تقدیم می‌شود ادامه داد: در دوره نخست، مراسم بزرگداشت محمود استادمحمد را برگزار کردیم، در سال دوم، جشنواره تئاتر شهر به استاد اسماعیل خلج و در سومین دوره به استاد علی نصیریان تقدیم شد. سال گذشته هم این جشنواره با نکوداشت استاد پیشکسوت، مرحوم داوود رشیدی برگزار شد و امسال با نکوداشت استاد اکبر زنجان‌پور برگزار می‌شود.

 صلاحی همچنین گفت: هنر در همه جلوه‌ها، علاوه ‌بر این‌که مورد نیاز هر کشور و ملت است، معرف فرهنگ، هویت و تاریخ آن‌ها نیز است. فرهنگ و محتوای آن، با جلوه‌های مختلف هنری، می‌تواند معرفی شود؛ به عنوان مثال؛ شعر علامه مرحوم آیت‌الله طباطبایی با صدای شهرام ناظری جلوه می‌کند و زیباتر می‌شود. اشعار حافظ زیبا، جذاب و دل‌نشین هستند اما وقتی این اشعار با خط اساتید همراه شود، ماندگاری بیشتر و جلوه زیباتری خواهد داشت؛ فرهنگ با هنر ماندگار می‌شود. قرآن که کتاب مقدس بشریت و مسلمان‌ها است، با آثار خوشنویسی ارائه می‌شود. در میان تمام جلوه‌های هنری، تئاتر جلوه بهتری دارد. فرهنگ از طریق تئاتر به مردم منتقل می‌شود و اخلاقی که در زندگی بشر ظهور دارد و بروز می‌کند، آداب زندگی، احترام به پیشکسوت و …. از این طریق به مخاطبان انتقال می‌یابد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مدتی قبل نمایش «خروس» به کارگردانی شهرام کرمی را تماشا کرده و از آن لذت برده است، افزود: در سینما، هر چند بار که صحنه‌ای تکرار شود، باز هم برای چند سال و در چند سالن قابل ارائه است، اما تئاتر این‌گونه است که در هر شب باید صحنه‌ای خاص را ایجاد کنند. زیبایی صحنه نمایش به دلیل زنده اجرا شدن آن است. مخاطب، هنرمند را چهره به چهره می‌بیند پس باید برای تئاتر سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود.

او تاکید کرد: مطمئن هستم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری برنامه‌های خوبی برای تئاتر دارند، اما با تدبیر و توجه شهردار تهران، محمدباقرقالیباف، شهرداری نیز به این عرصه وارد شد. البته پیش از این شهرداری حمایت می‌کرد، اما  اکنون شهرداری دیگر در حاشیه نیست بلکه وارد متن شده است.

صلاحی درباره برنامه‌های شهرداری در مورد امکانات سخت‌افزاری تئاتر گفت: به این نتیجه رسیده‌ایم که باید برای تئاتر پردیس و سالن بسازیم. شهرهای بزرگ در جهان در روز ۵۰، ۶۰ و حتی ۱۰۰ اجرای تئاتر را تجربه می‌کنند. شهرداری تهران برای گسترش جلوه هنری نسبت به قبل، چند برابر به‌صورت فشرده کار کرده است. بعد از سال‌ها دو پردیس تئاتر تهران در خاوران با شش سالن و پردیس تئاتر صبا در خیابان ملک آماده می‌شود. قرار بود این پریس در اختیار معاونت هنری قرار گیرد، اما بنا به درخواست ما، این پردیس‌ها به سازمان فرهنگی هنری تحویل شد و سرپرستی هر دو پردیس نیز بر عهده شهرام کرمی قرار گرفت. امیدوارم مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر را با حضور پیشکسوتان و هنرمندان تئاتر و برگزیدگان این جشنواره، در سالن اصلی پردیس خاوران که ۱۴۰۰ نفر گنجایش دارد، برگزار کنیم. همچنین قرار است باغ کتاب تهران را نیز به‌زودی افتتاح کنیم که سه سالن نمایش را نیز در این مکان در نظر گرفته‌ایم که قرار است در آن‌ها تئاترهای مرتبط با کتاب اجرا شوند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری در پایان، از یک مرد و یک زن تئاتری حاضر از جمع به نمایندگی از اهالی تئاتر حاضر در مراسم نام برد و گفت: به نمایندگی از تمام شرکت‌کنندگان در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر، از مریم معترف و استاد اکبر زنجان‌پور تشکر می‌کنم که در این مراسم حضور یافتند. از مدیران فرهنگ‌سراها تقاضا می‌کنم مهربان‌تر با اهالی تئاتر و اصحاب رسانه رفتار کنند؛ از مرم می‌خواهم به دیدن تئاتر بروند تا اجرای تئاتر برای جامعه تئاتر اقتصادی‌تر باشد، از سازمان زیباسازی هم درخواست می‌کنم در تبلیغ کردن تئاتر و دعوت کردن مردم به دیدن تئاتر جدیت بیشتری نشان دهد.

هر رویداد تئاتری ‌می‌تواند به رشد هنر و اعتلای فرهنگ کمک کند

براساس این گزارش، شهرام کرمی، نویسنده و کارگردان تئاتر و دبیر پنجمین جشنواره تئاتر شهر در ادامه صحبت‌های محمود صلاحی گفت: با توجه به نویدی که آقای صلاحی به ما داد، امیدوارم پنجمین جشنواره تئاتر شهر با اتفاق‌ها و روند اجرایی خوبی همراه باشد. همچنین ضمن ابراز خوشحالی از این‌که از این پس صاحب مراکزی می‌شویم که می‌توانیم فعالیت تئاتری را درحوزه سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران افزایش دهیم، این امید را به تمام هنرمندان می‌دهم که از این پس اتفاق‌های خوبی خواهد افتاد.

این مراسم با بخش های متنوع اجرای موسیقی سنتی، نقالی، پرده خوانی، تعزیه خوانی، پاسداشت شهیدان منا و … همراه بود که هنرمندان تئاتر در آن به اجرای برنامه پرداختند.

در این شب هنرمندانی همچون اکبر زنجانپور، مریم معترف، رضا فیاضی، کورش زارعی، منصور خلج، پرستو گلستانی، سامان خلیلیان، حسین پرستار، امیر حسین شفیعی، ناصر آویژه، مجتبی مهدی، روشنک کریمی، هادی عطایی، وحید آقاپور و… حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن