اجتماعی و فرهنگی

بی‌کفایتی سعودی‌ها در اداره حج ثابت شده

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  سعید اوحدی  درباره پیام امام خامنه‌ای خطاب به مسلمانان برای «اندیشیدن در مدیریت حاکمان بی‌دین و بی‌وجدان سعودی بر حرمین شریفین» و همچنین بیانات ایشان در جمع خانواده‌های شهدای منا اظهار کرد: بحرانها و حوادث متعدد و مکرری که در سالهای گذشته برای زائران خانه خدا به‌وقوع پیوسته نشاندهنده عدم کفایت و بی‌لیاقت حکام سعودی در رابطه با برگزاری مراسم حج است.

وی ادامه داد: متاسفانه اتفاقات ناگوار همه ساله برای بخشی از زائران به‌وقوع می‌پیوندد که ناگوارترین آن فاجعه منا بود که با جانباختن بیش از هفت هزار انسان رقم خورد و حکام سعودی حتی از یک عذرخواهی هم خودداری کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت رفتار سعودیها با کشورهای اسلامی را مناسب ندانست و تصریح کرد: کشورهای اسلامی و نخبگان مسلمان دارای ظرفیتهای بسیار عمیقی هستند که می‌تواند یاری‌رسان و مشورت دهند برگزاری مراسم حج باشد اما متاسفانه حکام سعودی تاکنون از این ظرفیت بهره‌ای نبرده‌اند.

اوحدی تاکید کرد: حکام سعودی و تفکر وهابیت اعتقادی به مشورت جستن  از سایر مسلمانان ندارد و این برخلاف آموزه‌های دینی و تاکیدات قرآنی است.

وی اضافه کرد: قرآن بارها بر مشورت و مشاوره کردن در میان مسلمانان اهتمام ورزیده و تاکید داشته است که عدم توجه به این مهم یکی از مشکلات آل سعود محسوب می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت یکی دیگر از رفتار اشتباه سعودیها را داشتن روحیه تکبر و نخوت عنوان کرد و گفت: عدم عذرخواهی در فجایع سال گذشته و توجه نکردن به آرامش زائران خانه خدا یکی از رفتارهای متکبرانه و وقیحانه سعودیها محسوب می‌شود.

اوحدی اذعان داشت: تامین امنیت یکی از نخستین وظایف حکومت آل سعود محسوب می‌شود اما آنها در سال گذشته نه تنها به این کار اقدام نکردند بلکه بعد از فجایع هم به عذرخواهی در کشورهای اسلامی نپرداختند.

وی با بیان اینکه حکام فعلی عربستان در بحث اجرایی نشان داده‌اند که توانایی اداره حج را ندارند، گفت: در زمینه مذهبی هم مکه و مدینه بنابر آیات و روایات متعلق به همه مسلمانان است و هیچ تبعیضی نباید وجود داشته باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به بیانات دین مبین اسلام، روایات و فرمایشات مراجع و بزرگان کشور تاکید کرد: حج صحیح، با شکوه و بر اساس آموزه‌های الهی می‌تواند در سایه اداره مشورت کشورهای اسلامی شکل بگیرد.

اوحدی افزود: هیچ ایراد و اشکالی ندارد که کشورهای اسلامی و مسلمانان برای اداره صحیح حج با یکدیگر همفکری کنند و به مشورت بپردازند؛ در این میان سازمان کشورهای اسلامی هم می‌تواند نقش بسزایی ایفا کند.

وی تصریح کرد: باید نخبگان، فرهیختگان و مجامع مذهبی کشورهای اسلامی راهکارهای بررسی حج در سایه امنیت و آرامش را بررسی کنند و به مشورت برای اداره مناسب این مراسم معنوی و عظیم بپردازند. 

رئیس سازمان حج و زیارت با انتقاد از تشکیل نشدن کمیته حقیقت یاب برای بررسی علت فاجعه منا تصریح کرد: سازمان کشورهای اسلامی باید بر تشکیل کمیته‌ای برای بررسی فاجعه منا تاکید کند.

اوحدی عنوان کرد: اگر عربستان سعودی در فاجعه منا ریگی به کفش ندارد باید اجازه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی فاجعه منا را بدهد چرا که تمامی مسلمانان و زائران خانه خدا نیازمند مشخص شدن ابعاد این فاجعه و دست‌یابی به آرامش و امنیت در مراسم حج هستند.

وی در پایان به دیدار امروز(چهارشنبه) خانواده‌های شهدای فاجعه منا و مکه با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت:‌دیدار امروز در آستانه سالگرد فاجعه منا و با حضور تمامی این خانواده‌ها از سراسر کشور برگزار شد که تسکینی مناسب و اثر بخش برای خانواده‌های شهدا بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا