اجتماعی و فرهنگی

آغاز طرح «مهر تحصیلی»

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حمید عسگری  درباره طرح «مهر تحصیلی» که سازمان اوقاف و امور خیریه اجرای آن را آغاز کرده گفت: این طرح برای کمک به امور تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی و دوره‌های اول و دوم دبیرستان در نظر گرفته شده است. 

وی با بیان اینکه ۴۹۷ موقوفه از طرح «مهر تحصیلی» پشتیبانی می‌کنند، افزود: ۲۴ استان مجری این طرح هستند و دیگر استان‌ها هم به دلیل عدم وجود موقوفه، در زمره پشتیبانان این طرح نمی‌باشند. 

عسگری با بیان اینکه استان تهران بیشترین موقوفه را در این طرح به خود اختصاص داده، اظهار داشت: استان ایلام به عنوان کمترین دارنده موقوفه در این طرح حضور دارد. 

مدیرکل امور اجتماعی و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف، تعداد بسته‌های لوازم‌التحریر توزیع شده بین دانش آموزان در مرحله اول طرح مهر تحصیلی را ۱۸ هزار و ۵۰۰ عدد عنوان و تصریح کرد: مشارکت‌های مردمی هم در این طرح کمک حال مسئولان و مجریان می‌باشد.

وی اظهار داشت: برخی نهادها و سازمان‌های خیریه مانند کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) با ارائه کمک‌های مالی، از این طرح پشتیبانی می‌کنند.

عسگری درباره نحوه شناسایی دانش‌آموزانی که شامل طرح «مهر تحصیلی» و دریافت اقلام آموزشی هستند، گفت: وقف‌نامه‌های شخصی، ائمه جمعه، جماعات و مبلغین اعزامی، انجمن‌های خیریه فعال، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، هیأت امناء و مدیران فرهنگی ـ قرآنی بقاع، دانش‌آموزان شامل این طرح را به سازمان اوقاف و امور خیریه معرفی کرده‌اند. 

وی درباره ارزش ریالی اقلام آموزشی موجود در این طرح افزود: نیازهای آموزشی یک سال دانش‌آموزان شامل کیف، مداد مشکی و قرمز، مداد تراش، پاک کن، خط‌کش، گونیا، نقاله، جامدادی، مداد رنگی و دفترهای ۴۰، ۶۰ و ۱۰۰ برگ و نقاشی، تعداد زیادی خودکار در رنگ‌های مختلف، اتود و نوک آن اقلام آموزشی هستند که هزینه‌های آن در مجموع برای مقطع ابتدایی ۴۶ هزار تومان و برای مقطع دبیرستان ۴۷ هزار تومان شده که برای تهیه آنها در بازار آزاد باید تا ۳ برابر هزینه کرد.

مدیرکل امور اجتماعی و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف تصریح کرد: تمامی اقلام موجود در طرح «مهر تحصیلی» در راستای پشتیبانی از «اقتصاد مقاومتی» و همگی تولید داخل هستند و هیچ جنس خارجی در این بسته وجود ندارد. 

وی در مورد موقوفات شاخص و مطرح پشتیبان طرح «مهر تحصیلی» افزود: موقوفات میرزا احمدخان بدر، علی‌اکبر امیرمعتضدی، حاج عباس، صراف، بانو هاشمیه طباطبایی و حاج ابوالحسن از موقوفات مطرح استان تهران، موقوفات کرکوکی و چقاگلان از موقوفات مطرح استان کرمانشاه، موقوفات آل‌عصفور و شیخ محمد از موقوفات مطرح استان بوشهر، موقوفه لیستر از موقوفات مطرح استان البرز و موقوفه شیخان از موقوفات مطرح استان قم مهمترین موقوفات شاخص همکار طرح «مهر تحصیلی» هستند. 

وی تصریح کرد: عفاف و حجاب، نماز و قرآن، استکبارستیزی، احترام به والدین، حمایت از تولید ملی و همچنین ایثار و شهادت‌طلبی از موضوعات طراحی‌شده برای جلد دفاتر توزیع‌شده بین دانش‌آموزان است. 

عسگری با بیان اینکه امداد کریمانه و محترمانه در این طرح، تأکید ویژه‌ای شده که باید حرمت افراد حفظ شود اظهار داشت: حمایت از دانش‌آموزان مستعد در این طرح برجسته و تلاش شده تا از بار منفی خطاب قرار دادن دانش‌آموزان فقیر، بی‌بضاعت و مستضعف ممانعت شود. 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن