اجتماعی و فرهنگی

خبر خوش ابتکار از ورود آب زاینده‌رود به اصفهان تا امشب

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رئیس سازمان محیط زیست در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران در این باره گفت: ان‌شاءالله آب تا فردا به تالاب گاوخونی هم خواهد رسید و احیای رودخانه و تالاب ارزش فوق العاده ای برای شرایط زیست محیطی و جاذبه های گردشگری دارد.

 

وی در رابطه با بنزین‌های آلوده و شکایت‌های مطرح در این رابطه توضیح داد:‌ دادگاهی بر مبنای شکایت تعدادی از شهروندان تشکیل شده‌اند و سازمان محیط زیست به عنوان مطلع برای تکمیل پرونده دعوت شده است به عبارت دیگر به عنوان سازمان محیط زیست شکایتی تنظیم نشده است.

ابتکار به پیگیری های مجلس برای وضعیت بنزین های آلوده اشاره کرد و گفت:‌ در کمیسیون‌های مختلف مجلس از جمله بهداشت،‌ انرژی و اصل نود از چندین ماه گذشته حضور داشته ایم و اطلاعات جامع و کافی را در مورد بنزین های آلوده ارائه کرده ایم.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه بنزین پتروشیمی کلا از چرخه تولید خارج شده است، تصریح کرد: این اقدام باعث شده است تا شهروندان در کشور هوای بهتری را تنفس کنند و شاخص های موجود نیز این مطلب را تائید می‌کند. پس تصمیم دولت این است که گام مهمی در جهت ارتقا سلامت مردم بردارد.

وی با اشاره به اینکه ما در مورد وضعیت بنزین پاسخگوهستیم و گزارش کاملی در این ارتباط روی پرتال سازمان محیط زیست قرار گرفته است خاطر نشان کرد :‌ موضع سازمان در این زمینه کاملا کارشناسی است و سازمان محیط زیست مکلف است از سلامت مردم دفاع کند و پیگیر این مسئله خواهد بود. البته می دانیم گامهای خوبی برای بهبود وضعیت هوا برداشته شده است اما تاشرایط مطلوب را طولانی در پیش داریم.

رییس سازمان محیط زیست همچنین به مصوبه دولت برای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: در این مصوبه اصلاح الگوی کشت مدنظر است و کشت از چغندر به گندم تغییر خواهد کرد؛ البته خسارت‌هایی که به کشاورزان وارد می‌شود پیش‌بینی شده است و به آنها پرداخت می‌شود.

ابتکار افزود: تلاش دولت این است که در منطقه اطراف دریاچه ارومیه با آموزش‌های لازم و جلب مشارکت‌های مردم روش‌های نوین را برای کاهش مصرف آب داشته باشیم که این کار در ۴۱ روستای اطراف دریاچه ارومیه شروع شده است که اجرای آن در چند روستا موفق بوده است و پیش‌بینی می‌شود با این اقدام شاهد کاهش مصرف آب تا ۳۰ درصد و افزایش بهره‌وری کشاورزی تا ۲۰ درصد باشیم که البته این طرح‌ها بلندمدت است و باید به کل کشور تعمیم داده شود تا الگوی مصرف آب کشاورزی اصلاح شود.

رییس سازمان محیط زیست در رابطه با پیگیری پرونده‌های زمین‌خواری در حوزه محیط زیست نیز گفت: این پرونده‌ها کاملا در جریان است و هفته‌ای چهار یا پنج مورد دخل و تصرف در منطقه لواسانات داریم که در حال استیفای آنها هستیم و این روند ادامه دارد. همچنین پرونده‌های دیگری از دوره‌های قبل در استان‌های دیگر داریم که با همکاری‌های خوب قوه قضاییه برای اجرای احکام دخل و تصرف، اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و به طور کلی سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای قانون و رفع تصرفات غیرقانونی جدی عمل خواهد کرد.

وی در رابطه با طرح‌های مربوط به گرد و غبار که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می‌شود، اظهار کرد: این بحث در عراق پیگیری شده است و تفاهم‌نامه اجرایی در این زمینه داشته‌ایم که گام اولیه برای اجرای آن با آمدن هیات عراقی به ایران انجام شد، اما به خاطر شرایط ناامنی در منطقه به تاخیر افتاد، البته بنده در دیداری که اخیرا با وزیر امور آب عراق داشتم بر این مساله تاکید کردم.

رییس سازمان محیط زیست اضافه کرد:‌ در مورد منابع داخلی گرد و غبار نیز شناسایی‌های لازم انجام شده و طرح مقابله با گرد و غبار و طرح‌های استانی مربوط به آن در حال بررسی است و در سطح استان‌ها نهایی خواهد شد.

ابتکار در پاسخ به سوالی در مورد آتش‌سوزی جنگل‌ها و راه‌های جلوگیری از آن، گفت: دولت برای محافظت از جنگل‌ها از جمله جنگل گلستان مصوبات خوبی داشته است که از طریق سازمان مدیریت بحران تدوین و اجرایی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت صحیح منابع آب در بخش کشاورزی باعث می‌شود که رودخانه‌های پرآب داشته باشیم به بازگشت آب به رودخانه زاینده‌رود اشاره کرد و گفت: حفاظت از همه منابع طبیعی از جمله در استان‌های چهارمحال و بختیاری، رودخانه کارون و همه رودخانه‌ها در دستور کار دولت است چون حفاظت از رودخانه‌ها حفاظت از میراث محیطی ماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا