اجتماعی و فرهنگی

دریافت خارج از تعرفه «رشوه» است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر سیدحسن هاشمی در جلسه هماهنگی میان بیمه‌های پایه و تکمیلی که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: همه ما برای اجرای گام سوم طرح تحول سلامت آماده می‌شویم. انتظار دولت و مجلس آن است که با همدلی و تعامل این مرحله نیز با موفقیت همراه باشد و بتوانیم تا پایان سال به اهداف پیش‌بینی شده دست یابیم.

وی ضمن تشکر از همکاری‌های بیمه‌های تکمیلی اظهار کرد: پیرو جلسات قبلی، توافق‌های خوبی با بیمارستان‌ها صورت گرفته است. بیمه‌های پایه نیز از ابتدا در کنار ما و سازمان نظام پزشکی بوده‌اند. براین اساس به نظر می‌رسد که امروز باید مقدماتی جهت هماهنگی میان بیمه‌های پایه و تکمیلی برقرار شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: درخواست مردم آن است که بیمه‌های پایه به بیمارستان‌هایی که با بیمه تکمیلی قرارداد دارند، ورود کنند. خواهشم آن است که کمک کنید تا موانع را به حداقل برسانیم.

هاشمی گفت: مطمئنم که با اجرای کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات، بازگشت اخلاق به جامعه پزشکی را شاهد خواهیم بود. به این منظور چاره‌ای جز اجرای این کتاب نداریم. اگر ۱۰ وزیر هم بیایند و بروند، این کار باید انجام شود؛ قانون باید به مراکز درمانی خصوصی و دولتی حاکم شود. در غیراینصورت هیچ‌کسی نمی‌تواند سلامت ایرانیان را در آینده تضمین کند. باید هرگونه بهانه‌ای را از متخلفان بگیریم.

وی ادامه داد: از نظر اعتبار مالی و همچنین از لحاظ وقت و انرژی، کم هزینه نکرده‌ایم. این اقدامات باید با اثربخشی همراه باشد. خواهشم آن است که بیمه‌ها به ویژه بیمه پایه همچنان در این مسیر ما را همراهی کنند. هماهنگی میان بیمه‌های پایه و تکمیلی یک ضرورت است.

وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به اظهارات یکی از مدیران عامل بیمه‌های تکمیلی اظهار کرد: شما بخشی از دولت هستید. منابع دولت را می‌گیرید اما نمی‌خواهید اطلاعات را به خود دولت بدهید. متولی امر سلامت وزارت بهداشت است. بیمه‌های تکمیلی باید کلیه اطلاعات بیمه‌شدگان را ارائه دهند. اگر هم تاکنون چنین نشده، تخلف بوده است.

هاشمی به توافقات صورت گرفته با بیمارستان‌های خصوصی جهت اجرای کتاب جدید تعرفه‌ها اشاره کرد و گفت: ممکن است افراد سودجو و زیاده‌خواهی وجود داشته باشند که به این تعرفه‌ها قائل نباشند. وزارت بهداشت اجازه نخواهد داشت کسانی خارج از تعرفه‌ها دریافت داشته باشند. شک نکنید که این افراد اجازه طبابت نخواهند داشت. ممکن است این مقوله دو، سه ماه زمان ببرد اما نهایتا همه باید به اخلاق بازگردند. در این مقوله با احدی رودربایستی نداریم.

وی تاکید کرد: معتقدیم تعرفه‌ها به تعرفه‌های واقعی نزدیک شده و بخش عمده‌ای از تعرفه‌ها نیز واقعی شده‌اند. در این زمینه هزینه کمی نکرده‌ایم. بنا نیست که ما هزینه کنیم و هیچ اتفاقی نیفتد. سازمان نظام پزشکی، انجمن‌های علمی و گروه‌های پزشکی باید از ۱۵ اردیبهشت‌ماه در عمل اقداماتشان را نشان دهند. البته راهکارهای مختلفی هم جهت اجرای درست و نظارت صحیح در این کتاب در نظر گرفته شده است.

وزیر بهداشت افزود: در حوزه دولتی و دانشگاهی به سخت‌ترین شکل ممکن با تخلفات و دریافت‌های خارج از تعرفه برخورد می‌شود. هر نوع دریافت خارج از تعرفه را رشوه می‌دانم. البته این به معنای آن نیست که گوش‌مان بسته است. همواره آماده دریافت پیشنهادات هستیم. چندین بار گفته‌ام زمان می‌برد تا به نقطه مطلوب برسیم اما مسیر همین است که پیش گرفته‌ایم. براین اساس حتما برآنچه که با شما عهد کرده‌ایم وفادار خواهیم بود. سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، سازمان مالیاتی، قوه قضاییه و تعزیرات هم پای کار هستند.

هاشمی افزود: در استان‌ها نیز باید سازمان نظام پزشکی هرچه سریع‌تر اقلام تعرفه‌ها را به شورای عالی بیمه اعلام کند.

وی خطاب به مدیران عامل بیمه‌های تکمیلی نیز گفت: اگر موسسه‌ای یا بیمارستانی متخلف تشخیص داده شد، همچنان که دولت تاکید کرده، باید با آن موسسه و بیمارستان لغو قرارداد کنیم. بخش خصوصی امروز به شدت محتاج بیمه‌های تکمیلی است باز هم تاکید می‌کنم قرادادها را طوری ببندید که اگر تخلفی صورت گرفت، این قرارداد لغو شود.

وزیر بهداشت همچنین گفت: متخلفان تعدادشان بسیار اندک است اما معتقدم که ممکن است این تصمیم‌ها مقطعی و شکننده باشد و یا لابی‌گری تاثیرگذار باشد. مطمئن باشید این بار برخوردها متفاوت خواهد بود. دولت در این زمینه مصمم است. اکثریت جامعه پزشکی نیز همراهند. بنابراین شما بیمه‌های تکمیلی نیز باید در این امر کمک کنید.

گفتنی است در این جلسه جهت ورود بیمه‌های پایه به بیمارستان‌های خصوصی و بیمارستان‌هایی که با بیمه‌های تکمیلی قرارداد دارند، مقرر شد کمیته‌ای تشکیل و در اولین فرصت بررسی‌های لازم را انجام و تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن