اجتماعی و فرهنگی

توصیه‌های پلیس به رانندگان راهیان نور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سرهنگ قاسم قدرتی اظهار کرد: لازم است در اعزام کاروان‌های راهیان نور از اتوبوس‌های مدل بالا استفاده شود و در صورت امکان بیش از پنج سال از مدل سال پایین‌تر نباشد. شرکت جوان سیر ایثار نیز با نظارت کامل اتوبوس‌های مورد استفاده را کنترل کند.

 

وی ادامه داد: رانندگان اتوبوس‌های حامل کاروان‌های راهیان نور باید دارای صورت وضعیت مسافربری، دفترچه مدت کار و بازرسی سرعت مجاز، گواهینامه رانندگی مجاز، کارت سلامت، کارت خودرو و بیمه‌نامه معتبر باشند. این رانندگان موظف هستند در تمامی پاسگاه‌های پلیس راه ثبت ساعت کنند.

 

قدرتی عنوان کرد: ضروری است که پیش از سفر، به سرنشینان اتوبوس‌ها آموزش داده شود که در صورت مشاهده بروز نقص فنی در اتوبوس بلافاصله به پلیس‌یار بسیجی همراه و ماموران پاسگاه ‌های پلیس راه در مسیر و تیم‌های گشتی پلیس راه حاضر در محورها، موضوع را اعلام کنند تا از ادامه حرکت اتوبوس و بروز حادثه جلوگیری شود.

 

وی ادامه داد: لازم است در صورتی که نقص فنی به ویژه در سیستم‌های کنترلی از جمله ترمز، فرمان یا سیستم تعلیق در اتوبوس‌های حامل راهیان نور مشاهده شد، از ادامه حرکت آن خودرو فورا جلوگیری به عمل آید و به سرعت نسبت به تعویض آن اقدام شود.

 

رییس پلیس راه خوزستان گفت: برابر آخرین دستورالعمل‌های ابلاغی از پلیس راهور ناجا، حداکثر ساعت کار مجاز رانندگان اتوبوس‌های مسافربری ۹ ساعت در هر ۲۴ ساعت است. با توجه به ابلاغ این دستورالعمل، در صورت نیاز به تردد در مسافت‌های بیشتر از ساعات مذکور حتما ۲ یا ۳ نفر راننده مجاز پیش‌بینی تا از وجود آن‌ها در رانندگی استفاده شود.

 

قدرتی اظهار کرد: همچنین برابر قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی (ماده ۱۹) راننده اتوبوس و تمامی سرنشینان بدون استثنا موظف هستند از کمربند ایمنی استاندارد و سالم حین حرکت استفاده کنند.

 

وی افزود: تمامی رانندگان اتوبوس‌های حامل زائران کاروان‌های راهیان نور باید از لباس فرم مصوب استفاده کنند.

 

رییس پلیس راه خوزستان گفت: ضروری است به رانندگان اتوبوس ابلاغ شود در صورت ارتکاب تخلفات رانندگی و سرپیچی از مقررات قانونی، مأموران پلیس راه به منظور تامین امنیت مسافران، موظف هستند با راننده متخلف برخورد قانونی کنند لذا راننده لازم است همواره رعایت مقررات و اصول ایمنی را مدنظر داشته و همکاری لازم را با پلیس راه به عمل آورند.

 

قدرتی گفت: رانندگان چنانچه به هر دلیلی قصد توقف دارند؛ در مکانی مناسب مانند پارکینگ، توقف کنند تا موجب انسداد مسیر و مزاحم حرکت روان دیگر وسایل نقلیه و یا بروز تصادف نشود.

 

وی ادامه داد: باید به رانندگان آموزش داده شود که خط سبقت را با کند حرکت کردن اشغال نکرده و هرچه سریع‌تر آن را ترک کنند تا امکان سبقت برای دیگر رانندگان نیز فراهم باشد.

 

رییس پلیس راه خوزستان عنوان کرد: لازم است به رانندگان تذکر داده شود هنگام رانندگی از روی خط ممتد وسط جاده به هیچ وجه عبور نکنند یا سبقت نگیرند. ضروری است که رانندگان تصور کنند خط ممتد وسط جاده به مثابه یک دیوار است و مراقب باشند با این دیوار برخورد نکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا