اجتماعی و فرهنگی

توقف توزیع سلاح شکاری در ایران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  دکتر معصومه ابتکار در این نشست که به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به فعالیت ها و نقش حفاظتی دو دستگاه، گفت: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح حفاظت از عرصه سرزمینی و کشور و هم وطنان و سازمان حفاظت محیط زیست دفاع از عرصه طبیعت و محیط زیست و حق بهره مندی مردم از آب و خاک و زندگی سالم را به عهده دارد.

معاون رئیس جمهور با تأکید بر شباهت ماهوی فعالیت دو دستگاه در حفاظت و دفاع، همچنین یادآوری سابقه مثبت همکاری های مشترک صورت گرفته در گذشته با دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، اظهار داشت: همکاری بین دو دستگاه می تواند اثرات بسیار مثبتی در فعالیت ها و وظایف دو دستگاه داشته باشد.

تاکید رهبری در خصوص حفظ محیط زیست از سوی نیروهای مسلح، نقشه راه سیاست گذاری ها

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با توجه به صراحت بیانات و بخشنامه های مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت رعایت ضوابط و مقررات حوزه محیط زیست از سوی نیروهای مسلح که در اصل بیان نقشه راه از سوی ایشان برای برنامه ریزی و سیاست گذاری در این خصوص است، هم افزایی و همکاری دو دستگاه به ویژه در زمینه های آموزشی و پژوهشی را بسیار راهگشا دانست.

وی مدیریت سبز و به خصوص ماده ۱۹۰ این طرح را از زمینه های بسیار مناسب همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برشمرد و تصریح کرد: این اقدام علاوه بر منافعی که برای محیط زیست کشور دارد، منافع مهمی از جمله صرفه جویی و مدیریت صحیح منابع برای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را نیز به همراه دارد.

تقدیر از اقدامات ارزنده وزارت دفاع در زمینه انرژی های نو و تجدید پذیر

ابتکار با اشاره به تفاهم نامه ای که قرار است در آینده ای نزدیک میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به امضاء برسد، اظهار داشت: این تفاهم نامه علاوه بر ایجاد هم راستایی و هم افزایی درون دولتی، انعکاس بین المللی و منطقه ای بسیار مثبتی خواهد داشت، زیرا بیانگر میزان پایبندی و اهمیت محیط زیست در نگاه نیروهای مسلح کشور است.

معاون رئیس جمهور ضمن تقدیر از اقدامات ارزنده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در زمینه انرژی های نو و تجدید پذیر، اعلام کرد: سازمان حفاظت محیط زیست آماده هر گونه همکاری و همراهی و پشتیبانی در این زمینه است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن دعوت از متخصصان و شرکت های فعال در زمینه موضوعات زیست محیطی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای شرکت در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که اسفندماه سال جاری در تهران برگزار می شود، تصریح کرد: بدون شک این حضور می تواند فرصت خوبی برای فعالیت در زمینه صنعت سبز باشد.

حفظ محیط زیست در نیروهای مسلح یک اصل است

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با بیان اینکه حفظ محیط زیست و توجه به مسائل این حوزه از اصول وی در حوزه اداره وزارتخانه مطبوعه خود است، گفت: بر همین اساس تمام همت من و همکارانم بر این است که صنایع آلاینده این دستگاه را حتی از حاشیه شهرها هم خارج کنیم و علاوه بر آن تمام ملاحظات زیست محیطی را نیز در فعالیت های خود در نظر بگیریم.

دهقان افزود: به منظور جلوگیری از هرنوع خسارتی بر محیط زیست و سلامت مردم، انجام کلیه اقدامات صنعتی خود را منوط به کسب مجوزهای لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کرده ایم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: متعهد می شوم تا زمانی که در این مسئولیت هستم، با توجه به آگاهی که از حساسیت های دولت در حوزه محیط زیست دارم، کم تر از شما برای محیط زیست حس دلسوزی و مسئولیت نداشته باشم.

وی افزود: به همین دلیل بود که توزیع سلاح شکاری در داخل کشور را متوقف کردیم و کنترل و نظارت خود بر توزیع و واردات این نوع سلاح را در کشور افزایش دادیم.

بنابراین گزارش، در ادامه جلسه مباحث کاری مشترک بین دو دستگاه مطرح و مقرر شد به منظور دسترسی سریعتر به نتیجه مطلوب در فعالیت های مشترک، کارگروه هایی در زمینه های مختلف کاری میان دو دستگاه تشکیل و موضوعات را دنبال کند.

پیش از این در دی ماه سال گذشته معاون محیط طبیعی سازمان محیط‌زیست در پی شکار تعداد زیادی گونه در معرض انقراض پلنگ در کشور و  با توجه به افزایش آمار شکار و صید اعلام کرد: از وزارت دفاع درخواست توقف تولید سلاح شکاری را کرده‌ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا