اجتماعی و فرهنگی

اولتیماتوم پلیس به دارندگان کارتهای پایان خدمت قدیمی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین سردار ابراهیم کریمی با اشاره به تاریخچه شروع صدور کارت های هوشمند پایان خدمت و معافیت، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیش از این صدور کارتهای معافیت از خدمت به صورت تمرکزی به عهده سازمان وظیفه عمومی ناجا بوده، لذا براساس تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شد تا کارتهای پایان خدمت نیز به صورت متمرکز توسط این سازمان صورت گیرد.

 

وی افزود: از آنجایی که لزوم تجمیع اطلاعات نیز احساس می‌شد، از سال ۹۰، طرح تعویض کارت‌های پایان خدمت و معافیت و تبدیل شدن آنها به کارت‌های هوشمند نیز در دستور کار سازمان وظیفه عمومی ناجا قرار گرفت که یکی از دلایل مهم آن، کاغذی بودن کارتهای قدیمی، عدم دسترسی کامل به اطلاعات آنها و عدم ارتباط سیستمی و الکترونیکی بود که اجازه سرویس دهی به مردم را از پلیس سلب می کرد.

به گفته کریمی، دیگر سرویس‌های الکترونیکی مانند گواهینامه، گذرنامه و … در بستر اینترنت نیز به واسطه تجمیع اطلاعات وظیفه عمومی امکان پذیر شده و این مهم باعث تسهیل روندها و ارائه خدمات بهتر و سریعتر به مردم شده است تا جایی که متقاضیان این خدمات در هرکجای کشور بدون مراجعه به نقطه‌ای که خدمت سربازی خود را گذرانده‌اند، می‌توانند این سرویس‌ها را دریافت کنند.

 

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با اشاره به مهلت تعویض کارتهای پایان خدمت نیز، گفت: از سال ۹۰ و با شروع طرح تجمیع اطلاعات در چند مرحله، فرصت تعویض کارت ها تمدید شد و در حال حاضر نیز این مهم در حال انجام است؛ تعویض کارت های معافیت در سال گذشته به اتمام رسید بطوریکه کارتهای معافیت قدیمی فاقد اعتبار بوده و اگر کسی برای انجام امری آن را ارائه دهد، مورد قبول واقع نمی شود.

 

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: پایان سال ۹۳، آخرین مهلت تعویض کارت های پایان خدمت است و از ابتدای سال ۹۴ کارت‌های پایان خدمت قدیمی نیز فاقد اعتبار بوده و با ارائه آن هیچ کار اداری انجام نمی شود؛ البته این موضوع به منزله این نیست که تعویض این دسته از کارت ها صورت نمی‌گیرد بلکه تا شهریور ماه سال آینده انجام می‌شود، اما همانطور که تأکید شد در سال ۹۴ با کارت‌های قدیمی هیچگونه امور اداری انجام نشده و از درجه اعتبار ساقط خواهند شد.

 

به گفته کریمی، تاکنون هشت میلیون کارت پایان خدمت صادر شده و پیش بینی ما این است که شش میلیون نفر دیگر نیز برای تعویض کارت خود باید مراجعه کنند، اما از مردم درخواست می کنیم که این امر را به پایان سال موکول نکنند چراکه در صورت ازدحام مدت زمان صدور کارتها از یک ماه بیشتر شده و طبیعی است که زمان تعویض طولانی تر می‌شود.

 

به گفته این مقام ارشد انتظامی افرادی که از اول فروردین سال ۶۰ خدمت خود را به پایان رسانده اند باید برای تعویض کارت های خود اقدام کنند چراکه در غیر این صورت با کارتهای قدیمی امور اداری آنان در هیچ سازمان و وزارتخانه‌ای، انجام نمی‌شود.

 

کریمی خاطرنشان کرد: ۹۹.۵ درصد متقاضیان دریافت کارتهای هوشمند پایان خدمت، کارت‌های خود را ظرف یک ماه دریافت می کنند اما ممکن است نیم درصد افراد به دلیل از بین رفتن پرونده هایشان در یگانهای خدمتی و یا جابجایی یگان‌ها، با مشکل مواجه شده و صدور کارت‌های آنان بیشتر از یک ماه به طول انجامد؛ در برخی از موارد نیز که ممکن است اطلاعات افراد در سیستم و یا دفاتر تفصیلی نیروهای مسلح وجود نداشته باشد و امکان احراز اصالت کارتهای آنان نباشد، در این صورت متقاضیان را فراخوان کرده و از آنان می خواهیم که با پیگیری از یگان خدمتی خود و با در اختیار قرار دادن اطلاعات بیشتر به ما این امکان را بدهند که اصالت کارت را تایید کرده و برای آنان کارت هوشمند صادر کنیم.

 

وی گفت: تا پایان سال ۹۳ کارتهای قدیمی از چرخه فعالیت‌های اداری خارج شده و مردم تا با نیاز صد در صدی مواجه نشدند، برای تعویض کارت خود اقدام نمایند، چراکه افرادی هستند که برای سفر خارج از کشور و یا سفر حج و… به همین با مشکل مواجه می شوند و این باعث وقفه در انجام کارهای آنان می شود.

 

کریمی تصریح کرد: از سال ۸۸ مشمولانی که از خدمت معاف شده و یا خدمت خود را به پایان رساندند، کارت هوشمند دریافت کرده اند.

 

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با تأکید بر اینکه با وجود این کارت ها، امکان جعل به صفر رسیده است، گفت: کارت های هوشمند باعث بوجود آمدن چرخه اطلاعات شده است که طی آن دیگر لازم نیست مردم برای دریافت خدماتی چون گواهینامه، گذرنامه و … به زحمت افتاده و کارت پایان خدمت و یا معافیت خود را نشان داده و یا کپی بگیرند، چراکه اطلاعات سیستمی بستر چرخش اطلاعات و ایجاد وب سرویس ها را ممکن کرده است.

 

وی بار دیگر تأکید کرد: مردم هرچه زودتر برای تعویض کارت های پایان خدمت خود اقدام کرده و این مهم را به روزهای پایانی سال موکول نکنند چراکه در این صورت دفاتر ما با حجم زیادی از درخواستها مواجه شده و در نهایت زمان صدور کارت ها طولانی تر می‌شود.

 

کریمی در پایان تصریح کرد: مردم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانند با سامانه تلفن گویا ۰۹۶۴۸۰ تماس حاصل و یا به سایت سازمان وظیفه عمومی به نشانی Vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن