اجتماعی و فرهنگی

شدید اختلاف درآمدها در نظام سلامت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  محمد شریفی مقدم اظهارداشت: به دنبال ابلاغ کتاب جدید ارزش نسبی خدمات سلامت که اخیرا توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده است، شاهد هستیم که اختلاف درآمدها در گروههای مختلف نظام سلامت، بیش از پیش افزایش یافته است بطوریکه درآمد گروه خاصی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

وی با عنوان این مطلب که بروز این اختلاف پرداختی ها در نظام سلامت موجب اعتراض گروههای مختلف نظام سلامت و پرستاران شده است، افزود: این اختلاف پرداختی که در نظام سلامت ما وجود دارد، در دنیا بی سابقه است.

شریفی مقدم با اشاره به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که بیش از ۷ سال است به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و هنوز اجرایی نشده است، گفت: دوستان وزارت بهداشت در حالی، اجرای پایلوت این قانون را مطرح می کنند که طرحهای بدون پشتوانه کارشناسی یک شبه ابلاغ و فردای همان روز اجرا می شوند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری تاکید کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، تمامی اقدامات کارشناسی را دارد ولی سالهاست به بهانه نبود بودجه، اجرای آن را متوقف کرده اند.

وی، هدف وزارت بهداشت از مطرح کردن اجرای پایلوت قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را، خریدن زمان عنوان کرد و افزود: خواسته جامعه پرستاری، اجرای بی قید و شرط این قانون است.

شریفی مقدم با اشاره به حاشیه سازی وزارت بهداشت در ابلاغ افزایش کارانه های پرستاران، اظهارداشت: دوستان وزارت بهداشت اعلام کرده اند که کارانه پرداختی به پرستاران ۲ برابر شده است. این درست، اما نمی گویند که کارانه ۲۰۰ هزار تومانی پرستاران به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته و در مقابل کارانه ۴۰ میلیونی برخی پزشکان به ۸۰ میلیون تومان رسیده است.

وی با اشاره پیگیری های مکرر جامعه پرستاری برای اجرای قانون تعرفه گذاری که ۷ سال از تصویب آن می گذرد، افزود: متاسفانه تلاشهای ما به جایی نرسیده و همین امر سبب شده تا پرستاران به شکلهای مختلف، برای اجرایی شدن این قانون تلاش کنند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به اظهارات وزیر بهداشت که گفته است ما گوش شنوا برای شنیدن انتقادات داریم، گفت: شنیدن حرفها، دردی دوا نمی کند. متاسفانه طی یک سال گذشته اقدام عملی از جانب وزارت بهداشت برای بهبود وضعیت جامعه پرستاری ندیده ایم.

وی ادامه داد: این بی توجهی وزارت بهداشت به خواسته های پرستاران، باعث بی اعتمادی آنها و ایجاد التهاب شده و در چنین شرایطی، بروز حرکتهای اعتراضی دور از انتظار نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن