اجتماعی و فرهنگی

پوشش بیمه ای خدمات روانپزشکی در بیمارستانهای دولتی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر احمد حاجبی به مناسبت هفته سلامت روان (۲۴ تا ۳۰ مهر)، در توضیح مهمترین برنامه وزارت بهداشت در راستای اجرای طرح تحول سلامت، گفت: یکی از اقدامات مهم ما، شناسایی و درمان به موقع اختلال‌های روان‌پزشکی است، به همین منظور در طرح تحول نظام سلامت، این برنامه را تقویت کردیم و اعتقاد داریم تشخیص زودتر، مداخله درمانی زودرس را در پی دارد و از عوارض بیماری جلوگیری می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه، توانمندسازی افراد و آموزش مهارت‌های زندگی و خودمراقبتی، می تواند آنها را در برابر بیماری‌های روانی مقاوم کند، افزود: سلامت روان یک فرایند ذهنی است و برای آنکه به آن دست پیدا کنیم، باید همه دستگاه‌ها به آن توجه کنند.

حاجبی اذعان داشت: وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند در زمینه سلامت روان موفق عمل کند و این مسئله موضوعی بین بخشی است که همه سازمانها باید در حفظ آن مشارکت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اتفاقات خوب در اجرای طرح تحول سلامت این است که تعداد زیادی از خدماتی که تحت‌پوشش بیمه نبودند، در حال حاضر تحت‌پوشش قرار گرفتند و تمامی خدمات روان‌پزشکی بیمارستان‌های دولتی نیز بیمه است.

حاجبی با تاکید بر اینکه، با اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، پوشش بیمه ای برخی خدمات بیمارستانها برای بیماران روانی افزایش خواهد یافت، افزود: سقف بستری بیماران روانپزشکی توسط سازمانهای بیمه گر در هر سال ۵۶ روز بوده است، که با اجرای طرح این سقف افزایش می یابد و بیماران مدت زمان بیشتری را می توانند در بیمارستان بستری بمانند.

وی خاطرنشان کرد: سعی کردیم نقاط ضعفی را که تاکنون در زمینه ارائه خدمت به بیماران روانپزشکی به خصوص در موارد اختلالات شدید وجود داشت را برطرف کنیم. چرا که تاکنون نقاط ضعف و فضاهای خالی بسیاری در این زمینه وجود داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن