اجتماعی و فرهنگی

جزییات درجه‌بندی و لباس جدید امدادگران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر پیرحسین کولیوند در مورد طراحی لباس متحدالشکل گفت: سازمان امداد و نجات به منظور یکسان سازی پوشش امدادگران و نجاتگران خود در سراسر کشور نسبت به طراحی لباس متحدالشکل برای امدادگران و نجاتگران برادر و خواهر اقدام کرده است که این البسه با طراحی جدید در بخش‌های مختلفی شامل البسه تابستانی و زمستانی و لباس‌های ویژه عملیات دسته‌بندی شده‌اند.

 

وی افزود: تهیه و اجرای دستورالعمل اعطا و ارتقا درجه امدادگران و نجاتگران گام دیگری در جهت نظم بخشیدن به لباس، پوشش و همچنین دسته‌بندی امدادگران و نجاتگران است و در این دستورالعمل ۷ درجه شامل امدادگر سوم، دوم، یکم، نجاتگر سوم، دوم، یکم و ایثار پیش‌بینی شده شده است که نیل به هر یک از این درجات مستلزم کسب امتیازات لازم و قبولی در آزمون‌های از پیش طراحی شده است.

 

کولیوند با بیان اینکه براساس این درجات لباس‌های یکسان نیز طراحی شده‌اند که واجد نشان درجه مورد نظر بر روی بازوی راست (برای برادران) و سرآستین راست (برای خواهران) است، گفت: البته در این دستورالعمل لباس و تجهیزات ویژه‌ای نیز برای هر درجه تعریف شده است که طبعا با ارتقای هر درجه این البسه مجهزتر و عملیاتی‌تر در نظر گرفته شده است.

 

به گفته وی البسه طراحی شده به طور کلی شامل شلوار، پیراهن، کت، کاپشن، کلاه و کفش امدادی برای مانتو، شلوار، مقنعه، چادر ملی و کفش امدادی برای خواهران است که این البسه با ترکیب رنگ قرمز و سفید و دارای درجه می‌باشد. درجات نیز با تلفیقی از نشان‌های رسته‌های مختلف نجات و کلمات Relief (امداد)، Rescue (نجات) و ISAR (ایثار) طراحی شده‌اند.

 

کولیوند همچنین در مورد بررسی تجهیزات سازمان و ورود تجهیزات جدید بومی و کاربردی گفت: نیروهای امدادی آموزش دیده، متخصص و سازماندهی شده و از طرف دیگر تجهیزات امداد و نجات بروز، کارآمد و آماده به کار همانند دو بال یک پرنده برای پرواز هستند که این دو عامل مکمل یکدیگر برای اجرای بهینه عملیات امداد و نجات هستند. از این رو سازمان امداد و نجات مبادرت به خریداری و فراهم کردن تجهیزات امداد و نجات برای تیم‌های عملیاتی همانند دستگاه‌های نوین زنده‌یاب، ست‌های نجات هیدرولیک، خودروهای نوین امداد و نجات و تجهیز آنها همچون خودروهای نجات، آمبولانس‌های امداد و نجات، خودروهای ارتباطاتی و مخابراتی، خودروهای عملیاتی چند منظوره و…کرده است.

 

کولیوند با بیان اینکه در نگاه به روند خریداری تجهیزات امداد و نجات، ملاحظات کارشناسی جهت تغییرات کیفیتی و عملکردی این تجهیزات و به روز و کارآمد بودن آنها در زمان خریداری شده کاملا محسوس است، گفت: به عنوان مثال در حدود ۱۵ سال پیش زنده‌یاب‌های اکوستیک یا صوتی، از بهترین‌های سیستم‌های زنده‌یاب در سطح جهانی بودند. پس از آن متناسب با تولید زنده یاب‌های متنوع همچون تلسکوپی، بیورادار و… این سازمان نیز همگام با افزایش انتظار از جمعیت هلال‌احمر در راستای بهبود عملکرد، از تجهیزات نوین و کارآمد استفاده نمود و کم‌کم تجهیزات قدیمی‌تر جای خود را به تجهیزات نوین امداد و نجات دادند و این در حالی است که تجهیزات نوین امداد و نجات نیز مانند سایر تکنولوژی‌های موجود به سرعت قابلیت بروز شدن و ارتقا در عملکرد را دارند.

وی ادامه داد: نکته مهم درخصوص تجهیزات امداد و نجات، سرویس و نگهداری به موقع و آماده به کار نگهداشتن این تجهیزات در زمان بعد از عملیات می‌باشد. سیستم‌های صحیح سرویس و نگهداری متناسب با نوع دستگاه‌ها، اطلاع از شرایط نگهداری بهینه با توجه به مشخصات فنی هر دستگاه و متناسب با شرایط آب و هوایی حاکم بر محل نگهداری از نکات مهم و کلیدی است که از این رو رویکرد سازمان امداد و نجات در خصوص تجهیزات امداد و نجات اینگونه است که ضمن شناسایی و تهیه تجهیزات نوین امداد و نجات حسب فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی در سطح گسترده‌ای اقدام موثر و عملی درخصوص نگهداری و آماده به کار نگهداشتن آنچه در سال‌های قبل خریداری شده است، کند.

 

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر در خاتمه افزود: در سال جاری به علت نیاز به رشد امداد و نجات هوایی و به جهت نیاز به سرعت عمل در ارائه خدمات امداد و نجات رویکرد جمعیت هلال‌احمر در گسترش خدمات امداد و نجات هوایی و خریداری بالگرد متناسب با نیازهای کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن