اجتماعی و فرهنگی

عجیب اما واقعی/آب های زیرزمینی که دزدیده شد!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  معصومه ابتکار صبح امروز در نشست روسای محیط‌زیست استان‌های کشور و آیین افتتاح پروژه‎های شهرستان گرگان اظهار کرد: هفته دولت به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان آقای رجایی و باهنر در نظر گرفته شده و عنوان هفته دولت یک مفهوم الهام‌بخش و معنوی است.

وی تصریح کرد: شهادت رجایی و باهنر بدان معنی است که مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل مسؤولیتی که دارند تا آخرین قطره خون خود ایثار خواهند کرد و در برابر مشکلات مقاومت و ایستادگی خواهند داشت.

اجرای نخستین سری تعهدات بیمه یوزپلنگ ایرانی در کشور

معاون رئیس جمهور از بیمه پلنگ ایرانی خبر داد و گفت: در استان بوشهر نخستین سری بیمه‎ پلنگ ایرانی انجام شده است و مردم ایران باید بدانند که پلنگ میراث ما است و اگر پلنگ ایرانی به دامداران آسیبی برساند بیمه خسارت آن را جبران خواهد کرد.

ابتکار با بیان اینکه به دنبال این هستیم که یوزپلنگ آسیایی بیمه شود و با حمایت بانک‎ها و بیمه‎ها این امر باید مستمر ادامه پیدا کند، یادآور شد: در طی یک دوره یک هزار و ۷۰۰ محیط‌بان آموزش‎های تخصصی از جمله آموزش استفاده از سلاح و تعامل با مردم را دیده‎اند تا بتوانند به وظایف خود به درستی عمل کنند.

وی به سومین سالگرد هفته دولت در دولت یازدهم اشاره کرد و ابراز داشت: دولت یازدهم با رای قاطع مردم در سال ۱۳۹۲ انتخاب شد و مردم ایران برای تغییر وضعیت به دکتر روحانی رای داده و مطالبات قاطع و روشن خود را بیان کردند.

همه تلاش خود را برای نجات خلیج گرگان خواهیم کرد

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه همه تلاش خود را برای نجات خلیج گرگان خواهیم کرد، گفت: مطالبات برای پسماند استان و مطالبات مردم در راستای استفاده درست از ظرفیت‎های جزیره آشوراده برای توریست و گردشگری و ساخت راه‎ها خارج از پارک ملی گلستان را در استان پیگیری و دنبال خواهیم کرد.

ابتکار با بیان اینکه نقد درست و سازنده رسانه‎ها مورد توجه دولت بوده است، گفت: در حوزه محیط‎زیست برای ما اهمیت دارد که جریان درست اطلاع‎رسانی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروز بیش از ۸۰۰ تشکل در سراسر ایران در فضای محیط‎زیست وجود دارد، افزود: ۱۸۷ مورد تخلف در قاچاق حیات وحش در استفاده از اینترنت و اینترپل کشف شده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم با تورم ۴۰ درصدی کار خود را آغاز کرد، ابراز داشت: رشد منفی بیش از چهار تا هفت درصدی که پیامدهای زیادی برای کشور داشت، قطع‎نامه‎های سازمان ملل که شرایط خاصی را برای ما حاکم کرده بود و مشکلات خرید نفتی از جمله مسائلی بود که دولت یازدهم در ابتدای آغاز کار خود در کشور با آنها رو به رو بود.

وی با بیان اینکه دولت در شرایط سخت کار خود را آغاز کرد، گفت: در کنار همه مشکلات اقتصادی، بحث بیکاری و رکود شدید اقتصادی، مسائل و فاجعه زیست محیطی در آغاز کار دولت یازدهم کشور را در معرض آسیب و لب پرتگاه می‎برد و نماد آن را باید خشکی دریاچه ارومیه در ابتدای راه دولت یازدهم دانست.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه کارآمدی در کشور زمانی مشخص می‎شود که اولویت‎ها مشخص شود، ابراز داشت: در پاسخ به مطالبات نخستین جلسه دولت در دوره اعتدال و تدبیر و امید به احیای دریاچه اورمیه اختصاص یافت تا دولت نشان دهد که بحث زیست‌محیطی در کنار همه مسائل اقتصادی کشور مهم است.

ابتکار با بیان اینکه اگر به موضوع زیست‎محیطی در کشور توجه نشود مشکلات زیادی به سراغ ما خواهد آمد، افزود: امروز با کمال افتخار و با الطاف خداوندی وضعیت دریاچه ارومیه به تثبیت رسیده است و اگرچه برنامه و گام بلند مدت ۱۵ ساله برای آن داریم ولی می‎توانیم بگوییم فاز نخست احیای دریاچه ارومیه به خوبی پیش رفته است.

وی به خشک کردن تالاب هورالعظیم برای اکتشافات نفتی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: خشک کردن تالاب هور العظیم یک تهدید محسوب می‎شد و خوشبختانه امروز ۶۲ درصد این تالاب احیا شده و زندگی به این تالاب برگشته است.

دزدیده شدن ۱۱ تا ۱۷ میلیارد مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی کشور با برداشت‌های غیر مجاز

معاون رئیس جمهور مدیریت زیست محیطی تالاب را مدیریت درست کشاورزی دانست و گفت: ۱۱ تا ۱۷ میلیارد متر مکعب آب از سفره‎های زیرزمینی به دلیل برداشت‎های غیرمجاز در کشور دزدیده می‌شود.

ابتکار از اجرای طرح‎های مدیریت مناطق محافظت شده در کشور خبر داد و یادآور شد: مدیران ما مکلف هستند گام‎های اساسی در این راستا بردارند.

وی ادامه داد: از قرق اختصاصی در شورای عالی محیط‎زیست به تصویب رسیده و سیاست‎هایی برای هماهنگی استانداران کشور داریم تا مناطق محافظت شده را بتوانیم برای گونه‎های در معرض تهدید محافظت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا