اجتماعی و فرهنگی

وضعیت آب شرب تهران از نگاه استاندار

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  سیدحسین هاشمی در نشست خبری امروز (دوشنبه) که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: در دولت یازدهم، در استان تهران خدمات ویژه‌ای ارائه شده که همگی آنها برای اولین بار در این استان اتفاق افتاده بود. در استان تهران برای اولین بار جلساتی با تعاونی‌ها خیرین سلامت و اتاق بازرگانی برگزار شد که تصمیمات موثری در این جلسات گرفته شد.  متاسفانه در گذشته برخی مسائل استان مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته بود که در این سه سال با پیگیری بسیاری از آنها مرتفع شد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان‌های اطراف شهر تهران تحت نام این شهر در سایه قرار گفته بودند، افزود: تلاش کردیم هویت، جایگاه و توانمندی‌های این شهرستان‌ها را به اطلاع مردم برسانیم و موجب تحرک بیش از پیش این شهرستان‌ها شویم. متاسفانه در برخی از این شهرستان‌ها جمعیتی معادل یک استان کشور را دارند اما حتی یک تخت بیمارستانی وجود نداشت، لذا مسائل سلامت شهروندان در اولویت ویژه استان قرار گرفت.

 

در هیچ منطقه‌ای از استان تهران مشکل آب شرب وجود ندارد

 

استاندار تهران با تاکید بر لزوم استفاده از پساب‌ها برای بخش کشاورزی و صنعت استان گفت: خوشبختانه در حال حاضر هر دو ماه یک بار شاهد افتتاح یک تصفیه‌خانه فاضلاب هستیم. بی‌تردید با توجه به نیازی که در تهران برای استفاده از پساب‌ها با توجه به خشکسالی‌های اخیر وجود دارد، این موضوع از اهمیت ویژه‌ای در بخش‌های کشاورزی و صنعت برخوردار است.

هاشمی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم در برخی از مناطق شهر تهران و شهرستان‌های این استان آب شرب به لحاظ کمی و کیفی مشکلاتی داشت. با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیمات ویژه‌ای اتخاذ شد تا به امروز که می‌توان گفت در هیچ منطقه‌ای از استان تهران مشکل آب شرب وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در گذشته در شرق استان تهران با کمبود ۵۰ میلیون متر مکعبی آب روبه‌رو بودیم که اگر انتقال آب از سد ماملو به شرق استان تهران انجام نمی‌شد، امروز با مشکلات جدی روبه‌رو بودیم. البته باید رینگ شرق  به غرب استان تهران در بخش تامین منابع آبی تکمیل شود تا در موانع خاص بتوان از هر یک از این دو منطقه آب را به منطقه دیگر انتقال داد. این طرح تحت عنوان رینگ قمر بنی‌هاشم با سرعت بسیاری در حال انجام است.

 

با اتمام کمربند سوم شهر تهران، حجم ترافیک تهران کاهش می‌یابد 

 

استاندار تهران به مشکل حجم ترافیک در شهر تهران اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلاتی که در ابتدای دولت یازدهم وجود داشت، پرحجم بودن ترافیک تهران بود که بخشی از این ترافیک حاصل عبور خودروهای سنگین تجاری از درون شهر تهران بود، لذا در دولت یازدهم تکمیل کمربند دوم شهر تهران انجام شد و کمربند سوم نیز در این دولت به تصویب رسید. قطعا با اتمام کمربند سوم شهر تهران، به کاهش حجم ترافیک این شهر و افزایش کیفیت هوا کمک بسزایی خواهد شد. پیش‌بینی می‌کنیم این کمربند در فروردین ماه سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد.

 

خروج ۱۷ هزار تاکسی فرسوده، به امید بهبود کیفیت هوای تهران

 

هاشمی به آلودگی هوای شهر تهران به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: در ۳ سال گذشته دولت به موضوع کاهش آلودگی هوای شهر تهران و سایر کلانشهرها توجه ویژه‌ای داشته و اقدامات موثری را انجام داده است که تشکیل کمیسیون خاص تهران و کلانشهرهای کشور در کنار ۷ کمیسیون اصلی دیگر یکی از این اقدامات بوده که نقش بسزایی در رفع آلودگی هوا و سایر مشکلات کلانشهرها داشته است، البته توزیع سوخت با استاندارد یورو ۴ نیز در کاهش آلودگی هوای تهران تاثیر بسیاری داشته به طوری که ۵ ماه نخست سال ۹۵ به لحاظ کیفیت هوا با همین دوره در سال گذشته قابل مقایسه نیست. امیدواریم با انجام اقدامات دیگر از جمله خروج ۱۷ هزار تاکسی فرسوده شاهد بهبود کیفیت هوای تهران باشیم.

 

انتخاب اشتباه برخی نقاط برای ساخت مسکن مهر

 

وی  در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع مسکن مهر به عنوان یکی دیگر از دغدغه‌های دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: ۲۵ درصد مسکن مهر کل کشور در استان تهران قرار گرفته است. متاسفانه انتخاب برخی نقاط برای ساخت مسکن مهر موجب شده است در بحث تامین زیرساخت‌ها دولت یازدهم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود. در استان تهران نیز برخی نقاط مانند پردیس و فیروزکوه برای اجرای این پروژه انتخاب نشده است و گاها خدمت‌رسانی در این پروژه‌ها از ساخت خود آنها هزینه بیشتری را می‌طلبد.

استاندار تهران ادامه داد: تامین زیرساخت‌ها برای مسکن مهر کاری پیچیده و پرهزینه بود که در دولت یازدهم و طی سه سال گذشته انجام شد. در نقاطی که شهروندان در پروژه‌ مسکن مهر ساکن شده بودند، با تلاش بسیار فضای آموزشی فراهم شد و زیرساخت‌ها برای شهروندان مهیا شد.

هاشمی تاکید کرد: متاسفانه مسکن مهر بدون پیش‌بینی منابع مالی لازم و زیرساخت‌های حداقلی اجرایی شده بود که به یک معضل برای دولت یازدهم تبدیل شد اما این دولت با وجود تمام مشکلات مالی شرط کرد که تا زمانی که حداقل زیرساخت‌ها فراهم نشده است، واحدهای مسکونی را به شهروندان تحویل ندهد.

وی به قبول پیشنهاد خود برای افزایش ۵ میلیون تومانی وام مسکن مهر اشاره کرد و افزود: برای کمک به متقاضیان واحدهای مسکن مهر این افزایش ۵ میلیون تومانی به تصویب رسید تا روند ارائه پروژه‌ها تسهیل و در زمان کمتری به مردم تحویل داده شود.

استاندار تهران همچنین به بازگشت شبکه ۵ به استان تهران اشاره کرد و افزود: متاسفانه طی دو سال گذشه به دلایل مختلفی شبکه ۵ از استان تهران جدا شد و پس از آن نیز به صورت خیلی فوری شبکه تهران اچ دی را راه‌اندازی کردند که تنها ۲۴ نقطه امکان دریافت آن وجود داشت. پیگیری‌های بسیاری برای بازگشت شبکه پنج به استان تهران انجام شد اما همگی بی نتیجه ماند اما امروز و پس از تغییر مدیریت صداوسیما، این اتفاق روی داد و این شبکه به استان تهران بازگشت و امیدواریم با پخش برنامه‌های پربیننده، دیگر بار مخاطبان این شبکه را دنبال کنند.

 

افتتاح ۶۴۲ پروژه در هفته دولت

 

هاشمی از افتتاح ۶۴۲ پروژه با اعتباری معادل ۱۵۴۵ میلیارد تومان در هفته دولت خبر داد و افزود: طی ۳ سال گذشته، ۴۲۵۶ پروژه با اعتباری معادل ۱۱ هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان در استان تهران افتتاح شده است. همچنین در سه سفر ریاست جمهوری به شهرستان‌های استان تهران، ۱۸۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های مختلف به رقم پروژه‌های قبلی اضافه شد. پروژه‌هایی که در سفرهای ریاست جمهوری به تصویب رسید، به دستور رییس جمهور باید صددرصد بودجه آنها تخصیص یابد و امیدواریم در سال آینده این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند.

وی به همکاری و همراهی قوه قضاییه در سه سال گذشته اشاره کرد و افزود: مشکلات بسیاری از جمله تجهیزات، فضا و نیروی انسانی در حوزه قوه قضاییه در استان تهران وجود داشت که در سفر سه روزه ریاست این قوه به استان تهران بسیاری از آنها مرتفع شد. رفع عقب‌ماندگی‌های استان تهران در حوزه امور قوه قضاییه با تلاش ریاست این قوه حل شد که جای تقدیر دارد.

استاندار تهران درخصوص پروژه‌های افتتاح شده در بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر در استان تهران ۹ محصولی که تولید می‌شود، در کشور رتبه اول را کسب کرده است. طی ۳ سال گذشته ۶ هزار تن تولیدات کشاورزی استان افزایش یافته است.

 

تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه

 

هاشمی درباره مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری گفت: از حدود ۸۲۶۶ تغییر کاربری در سطح استان جلوگیری شد و ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه تخریب شده است که در این حوزه در سطح کشور رتبه اول را کسب کرده‌ایم.

 

ایجاد صنایع پاک و نوسازی صنایع قدیمی

 

وی با اشاره به ۱۷ هزار واحد صنعتی، در سطح استان تهران گفت: بسیاری از این واحدها تجهیزاتشان بسیار فرسوده بود که تجهیزات آنها طی سه سال گذشته نوسازی شده است. همچنین بیش از ۸۶ هزار صنف در استان تهران فاقد مجوز هستند که ساماندهی آنان از اولویت‌های استان طی سه سال گذشته بوده است. در همین راستا ۱۲ هکتار زمین برای ساخت شهرک‌های صنعتی در استان تهران در نظر گرفته شد که ساخت این شهرک‌ها آغاز و با سرعت زیادی پیش می‌رود. همچنین ۶۹۵ واحد صنعتی با سرمایه‌ای معادل سه هزار میلیارد تومان در سطح استان ساخته شده است و همه این اقدامات در حالی انجام شده است که برابر قانون ایجاد صنایع جدید تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران ممنوع است. بنابراین ایجاد صنایع پاک و نوسازی صنایع قدیمی را در دستور کار قرار دادیم.

 

گازرسانی به تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تهران

 

استاندار تهران گازرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار در سطح استان تهران را یکی دیگر از دستاوردهای دولت یازدهم طی سه سال گذشته خواند و افزود: در دولت یازدهم تمام روستاهایی که نیازمند جاده‌سازی و گازرسانی بودند از این نعمت برخوردار شدند.

هاشمی به ایجاد ۴۲۵ هزار و ۵۱۱ شغل جدید تا پایان سال ۹۴ در سطح استان تهران اشاره کرد و افزود: ۳۵ درصد مشاغل تازه ایجاد شده در بخش صنعت، ۶۳ درصد در بخش خدمات و ۱.۲ درصد در بخش کشاورزی بوده است.

وی احداث تصفیه‌خانه فاضلاب و آب‌رسانی به روستاهای استان را از دیگر اقدامات انجام شده در سه سال گذشته خواند و افزود: در بسیاری از روستاها تصفیه‌خانه‌هایی ایجاد شد که پساب همان رودخانه‌ها را تصفیه و برای بخش کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار گرفت. در بخش طرح‌های امور آب در روستاها نیز همانند شهر اقدامات بزرگی انجام شده است. این اقدامات در حالی انجام شد که به حق دولت یازدهم مدیریت مالی بسیار ارزشمندی را انجام داد، در حالی که باید بسیاری اقدامات زیرساختی در زمانی که درآمدهای دولت افزایش چشمگیری داشته باشد، اما دولت یازدهم با کاهش تولید نفت از ۲.۵ بشکه به ۸۰۰ هزار بشکه و کاهش قیمت نفت تا ۲۵ دلار توانستیم این اقدامات را انجام دهد.

 

پرداخت ماهانه ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه در استان تهران

 

استاندار تهران به پرداخت ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه در استان تهران اشاره کردو افزود: ماهانه این رقم در حالی پرداخت می‌شود که بودجه عمرانی استان تهران به تازگی به ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است. معتقدم باید به افراد نیازمند و محروم کمک کنیم و این یارانه پرداخت شود اما افرادی که نیازمند نیستند لزومی برای پرداخت یارانه به آنها وجود ندارد و باید این پول در همان استان صرف امور عمرانی شود. سالانه ۸۵۰۰ میلیارد تومان یارانه در استان تهران پرداخت می‌شود که اگر بخشی از آن در توسعه استان هزینه شود، قطعا در یک برنامه ۵ ساله تمام کمبودهای این استان مرتفع خواهد شد.

 

جمع‌آوری روزانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ معتاد در تهران

 

هاشمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ایجاد هماهنگی و تعامل میان دستگاه‌های ذی‌ربط برای مبارزه با موادمخدر در استان تهران اشاره کرد و افزود: هماهنگی و تعامل در این موضوع بین دستگاه‌های ذی‌ربط بی‌نظیر است. در همین راستا ستاد واحدی تشکیل شد و فعالیت‌ها و تصمیمات آن موجب شده که امروز چهره شهر تهران تغییر کرده است. این اقدام در حالی انجام شد که در ابتدای این دولت در تهران تنها ظرفیت ۴۰۰ نفری کمپ شفق وجود داشت که آن نیز به دلیل مسائل بهداشتی تعطیل شد، اما امروز تا ۸۵۰۰ نفر ظرفیت ایجاد شده و ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر روزانه در تهران جمع‌آوری می‌شوند. قطعا چهره  شهر تهران بهبود یافته و با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان و متجاهر و ادامه این روند شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود.

 

موفقیت طرح جمع‌آوری متکدیان منوط به همکاری مردم است

 

وی به همکاری مردم در موفقیت طرح جمع‌آوری متکدیان اشاره کرد و افزود: این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است. اگر فرهنگ دادن پول به متکدی سرچهارراه جمع شود، دیگر فردی برای تکدی‌گری به خیابان‌ها نخواهد آمد.  قطعا همکاری مردم در این بحث جدی است و نیازمند کمک مردم هستیم. اگر این کار انجام شود، قطعا چهره شهر تهران از وجود متکدیان پاک خواهد شد.

استاندار تهران تاکید کرد: متاسفانه در میان متکدیان شاهد حضور اتباع بیگانه نیز هستیم به طوری که ۸۰ نفر از کشور میانمار به کشور وارد شده بودند که تکدی‌گری می‌کردند. همچنین افرادی از کشور پاکستان با اخذ ویزا وارد کشور و مشغول تکدی‌گری بودند که همه آنها جمع‌آوری و ساماندهی شده بودند.

 

برنامه‌ای برای تغییر فرمانداران نداریم

 

هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر فرمانداران ظرف یک سال آینده گفت: برنامه‌ای برای تغییر فرمانداران وجود ندارد مگر فردی خودش به دلایل مختلف از جمله کاندید شدن برای عضویت در شورا و مجلس بخواهد استعفاء بدهد.

 

ویژه برنامه‌های استانداری برای اربعین حسینی در نجف

 

وی درخصوص برنامه‌های ویژه اربعین حسینی نیز گفت: امسال استان تهران مسوولیتهایی در نجف اشرف برعهده گرفته است و در همین راستا ۲۰ هزار متر مربع سوله با کمک خیرین استان برای خدمت‌رسانی به زائران در نجف اشرف ایجاد کرده است. در این سوله‌ها روزانه برای ۷۰ هزار زائر وسایل پذیرایی فراهم می‌شود.

استاندار تهران درخصوص اجرای طرح ساماندهی رودخانه جاجرود و انتقاداتی که از سوی محیط زیست استان تهران، آب منطقه‌ای و فرمانداری مطرح می‌شود نیز گفت: با این طرح صددرصد موافق هستم و به نظر من توسط مهندس رودخانه این طرح ایجاد می‌شود که البته باید هماهنگی‌ها و اخذ مجوزها از ابتدا توسط شهرداری لواسان انجام می‌شد اما در حال حاضر باید این اختلافات حل شود و قبل از هر اقدامی مجوزهای لازم آن گرفته شود ولی به طور کلی اصل کار را می‌پسندند چراکه از بسیاری مشکلات از جمله ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن