شورای شهر

امضای تفاهم نامه شورای شهر همدان با مجمع متخصصین

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  به نقل از شورای اسلامی شهر همدان ، در این نشست چند ساعته اعضای مجمع متخصصین همدان به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص امور شهری پرداخته و سوالاتی نیز در حوزه فعالیت شورا و شهرداری مطرح کردند که در ادامه اعضای شورای اسلامی شهر همدان به پاسخ  به سوالات آنها پرداختند.

 
رییس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان ضمن اشاره به تشریح فعالیت مرکز از انعقاد  تفاهم نامه بین این مرکز با دانشگاه ها و مراکز علمی استان خبر داد و گفت : بهره گیری از ایده و نظرات متخصصان دانشگاهی و تشکل های مردمی در توسعه و آبادانی شهر از مهمترین اهداف شورای چهارم با تشکیل این مرکز بوده است.
 
نرگس نوراله زاده از مصوبه تهیه اطلس فرهنگی برای شهر همدان خبر داد و یادآور شد : هدف از تهیه این اطلس شناسایی وضعیت موجود فرهنگ شهر و ارتقاء فرهنگ شهروندی است.
 
نوراله زاده تشکیل شورای اجتماعی محلات را از راهکارهای مهم در کاهش آسیب های اجتماعی برشمرد و افزود : با توجه به اینکه در شورای محلات تعداد ۱۱ نفر از حوزه های مختلف مساجد ، مدارس ، ادارات ، معتمدین و… عضو خواهند بود بر این اساس با کمک اعضای این شورا به راحتی علاوه بر شناسایی معضلات و آسیب های اجتماعی می توان در مسیر کاهش و حل آسیب ها گام برداشت.
 
وی افزود : شهرداری همدان در راستای تشکیل و راه اندازی شورای محلات در حال حاضر جلسات مستمری با ادارات و سازمانهای حقوقی برگزار می کند.
 
نوراله زاده در ادامه با اشاره به انتقاد مجمع متخصصین همدان نسبت به آگاهی کم شهروندان نسبت به وظایف شورا و شهرداری اظهار کرد : متاسفانه در این زمینه نه تنها مردم از وظایف شورا بلکه از وظایف نمایندگان مجلس و حتی ریاست جمهوری هم آگاهی و شناخت کافی ندارند و بر این اساس می طلبد در راستای آگاهی جامعه و شهروندان اطلاع رسانی و اقدامات مناسبی صورت پذیرد.
 
وی پایه فرهنگ سازی و آگاهی سازی را آموزش و پرورش برشمرد و اضافه کرد : در آموزش و پرورش کمتر به موضوع مشورت و مشارکت فرزندان پرداخته شده است بر این اساس می طلبد نسبت به این موضوع بیشتر پرداخته شود.
 
رییس شورای اسلامی شهر همدان هم در این نشست با اشاره به اینکه از گذشته حاکمیت جامعه ما در گذشته از بالا به پایین بوده است ،گفت : بر همین اساس مردم با مسایل شورایی زیاد آشنایی ندارند.
 
علی اکبر نظری با بیان اینکه در سالهای اخیر سمن ها و تشکل های مردمی زیادی در جامعه شکل گرفته است اظهار کرد : تشکیل نهادهای مردمی حاکی از این است که می توان با کمک همه مردم را به سمتی سوق داد که خود حاکم جامعه باشند و حاکمیت به وظایف اصلی خود که همان تدوین اصول اولیه است بپردازد.
 
نظری با تاکید بر تقویت مشارکت مردمی در امورشهری اضافه کرد : تشکیل شورای اجتماعی محلات در همین راستا پیگیری شد و همچنین شورا نشست ها و جلساتی نیز با سمن ها و تشکل های مردم نهاد داشته که اساسنامه هایی از نحوه مشارکت آنها با مدیریت شهری تدوین شده است که کارها و امور را به مردم بسپاریم.
 
وی با انتقاد مشارکت کم شهروندان در امور جامعه اظهار کرد : چشم انداز ۲۰ ساله کشور واگذاری حاکمیت به مردم است اما این امر در بدنه حاکمیت با سخت گیری هایی مواجه بوده که این یکی از بزرگترین مشکلات جامعه از آگاهی کم مردم از وظایف و مسایل شورایی است.
 
رییس شورای اسلامی شهر همدان آموزش حقوق شهروندی به مردم را ضرورت دانست و گفت : از نکات بارزی که در خصوص شورا مطرح است وجود هشت اصل در قانون اساسی در زمینه شورا است اما متاسفانه بهره زیادی از این اصول نبرده ایم.
 
علی اکبر نظری به اهمیت و حساسیت حوزه سلامت نیز اشاره کرد و یادآور شد : وقتی در قانون اساسی شورا از ارکان تصمیم گیری معرفی می شود این یعنی مدیریت شهری و ورود به اجرا و مسایل لازم در زمینه های مختلف محیط زیست ، پالایش ، بهداشت ، درمان و… اما نتایج مطلوبی در این راستا حاصل نشده است چرا که دولت ها و نمایندگان اجازه زمینه حضور شورا در این خصوص نداده اند.
 
نظری با بیان اینکه شورای اسلامی شهر به عنوان نماینده مردم در تمامی امور ورود پیدا می کند افزود : شورا و شهرداری همدان در زمینه گردشگری سلامت وارد شده و از جمله اقداماتی که صورت گرفته برگزاری جلساتی با پروفسور سمیعی جهت احداث بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب در همدان است و آنچه وظیفه شهرداری در این زمینه بوده واگذاری زمین برای این امر است.
 
وی از دیگر اقدامات شورای چهارم را ایجاد عدالت اجتماعی در ارائه خدمات در سطح شهر خبر داد و گفت : عدالت اجتماعی اقتضاء می کند که درتمامی نقاط شهر خدمات یکسان ارائه شود که از جمله آن احداث پارک ها در چهر من

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن