اجتماعی و فرهنگی

پیش‌نویس قانون جامع دهیاری‌ها به وزیر کشور ارسال شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محسن کوشش‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، درباره روز روستاها اظهار داشت: در ۲ روزی که به نام روستا معرفی شده است رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور در جمع روستاییان حضور پیدا کردند و تمام ارکان سیاست‌گذاری و اجرایی کشور در خصوص اقدامات صورت گرفته در روستاها به اجماع رسیده‌اند.

وی ادامه داد: امید است در برنامه ششم کشور نیز روستاها که ۲۲ میلیون نفر هستند و ۸۵ درصد از آنها تحت مدیریت دهیاری قرار دارند توجه ویژه‌ای شود.

کوشش‌تبار با اشاره به اینکه مدیر ارشد روستا دهیار است گفت: باید نقش دهیاران در روستاها تقویت شود و دولت نیز تضمین کننده برنامه‌های کلان در روستاها باشد.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خاطرنشان کرد: در کشور ۳۰ هزار و ۴۰۶ روستا داریم که دهیار دارد.

وی درباره کاهش جمعیت روستایی اظهار داشت: در اصل جمعیت روستاها کم نشده است بلکه تعداد شهرها زیاد شده است. شهرداری‌ها از ۷۵۰ در سال ۱۳۸۰ به ۱۲۷۰ شهرداری رسیده است و این نشان از این می‌دهد که روستاها تمایل پیدا کرده‌اند به شهر تبدیل شوند چرا که در اذعان عمومی این طور جا افتاده است که به شهرها اهمیت بیشتری داده می‌شود و ما باید فضا را به سمتی ببریم که به روستاها نیز توجه بیشتری شود و زیرساخت‌های لازم روستایی نیز تأمین شود.

کوشش‌تبار خاطرنشان کرد: ۳۰ هزار دهیاری که در کشور فعالیت می‌کنند آخرین حلقه مدیریتی بین دولت و مردم هستند و امید است در بودجه سال ۹۴ سهم روستاها به خوبی دیده شود.

وی گفت: در حال حاضر ۳۳۱ پایگاه آتش‌نشانی در روستاها داریم که ۲۵۰ خودروی آتش‌نشانی برای ۲۵۰ پایگاه دیگر در روستاها خریداری شده است و با این ۴۷۱ پایگاه آتش‌نشانی روستایی سه چهارم کل خدمات ایمنی در مدیریت روستایی مستقر شده است و ۵ هزار روستا در کشور تحت پوشش خدمات ایمنی قرار می‌گیرد.

وی گفت: در حال حاضر ۷۵۰۰ روستا تحت مدیریت پسماند قرار دارند و پسماندهای آنها به صورت مکانیزه حمل‌ونقل می‌شود و ۲ هزار ماشین حمل زباله نیز برای روستاها خریداری شده است.

معاون دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خاطرنشان کرد: ۴۵۰۰ بوستان و پارک بوستانی نیز در روستاهای کشور ساخته شده و با اعتبارات خوبی که به دهیاری‌ها تزریق شده امیدواریم عمران روستایی در اولویت قرار بگیرد.

وی به قانون جامع دهیاری‌ها نیز اشاره کرد و گفت: پیش‌نویس قانون جامع دهیاری‌ها تهیه شده و برای وزیر کشور ارسال شده است و پس از تأیید وزیر به هیأت دولت ارسال می‌شود در این پیش‌نویس تمامی مدیران ارشد روستایی در ۳۱ استان ذینفع بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا