سیاسی

همکاری با دانشگاه‌ها دغدغه وزارت نفت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مراسم امضای موافقتنامه همکاری‌های علمی با وزارت علوم گفت: امروز یک روز تاریخی است زیرا اگر توافقنامه بین وزارت نفت و وزارت علوم را درست ادامه دهیم این قرارداد بسیار مهم است.

وی افزود: ۱۲ سال پیش حرکتی با محوریت وزارت نفت در دانشگاه‌های کشور آغاز شد و با همکاری مسئولان وقت وزارت علوم و جعفر توفیقی در ۵ دانشگاه تهران، شریف، امیر‌کبیر، شیراز و صنعتی سهند رشته‌های بالادستی در حوزه نفت راه‌اندازی شد به طوری که در حال حاضر به جایی رسیدیم که هزاران دانش‌آموخته در حوزه مهندسی نفت داریم.

زنگنه گفت: از سال گذشته بحث همکاری با دانشگاه‌ها به طور جدی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه همکاری با دانشگاه‌ها از دغدغه‌های وزارت نفت بود، عنوان کرد: اولویت‌های پژوهشی حوزه نفت و نحوه ساماندهی همکاری‌ها با وزارت علوم مورد توجه ما بود زیرا پژوهش می‌توانست عرضه محور باشد ولی ما پژوهش را بر اساس تقاضا‌محور نیاز داشتیم تا دانشگاه‌ها تقاضای ما را پاسخ دهند.

زنگنه با اشاره به اهمیت افزایش ضریب بازیافت نفت از مخازن نفتی گفت: افزایش یک درصد بازیافت سبب سود ۷۰۰ میلیارد دلاری می‌شود و ۷۰۰ میلیون بشکه نفت را به همراه دارد یعنی هرچقدر در این حوزه هزینه کنیم ضرر نکردیم.

وی افزود: اولویت دوم نیز بهینه‌سازی انرژی است، در حال حاضر تفاوت فروش نفت عمده با قیمتی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد ۸۰ درصد است که باید کاهش یابد. همچنین بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار انرژی مصرف می‌شود که منابع کشور به هدر می‌رود.

وزیر نفت با اشاره به بررسی ۱۰ ماهه کارشناسان در رابطه با همکاری با دانشگاه‌ها گفت: هر دانشگاهی می‌تواند مشاور عالی فناوری صنعت نفت باشد، ما مخازن را به دانشگاه‌ها واگذار می‌کنیم تا مسئول رشد فناوری‌ها باشند.

وی افزود: در این زمینه یک دانشگاه باید مسئولیت داشته باشد و با دانشگاه‌های دیگر همکاری کند.

زنگنه گفت: این طرح موافقان و مخالفانی داشت که مخالفان آن اعتقادی به همکاری‌های دراز‌مدت نداشتند ولی در نهایت به این نتیجه رسیدیم که موافقتنامه را تنظیم کنیم و این موافقتنامه ۱۰ ساله است.

وزیر نفت گفت: امکان هزینه‌کرد در این طرح‌ها به صورت سالانه بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان وجود دارد ولی مصوب نشده است، همچنین در این طرح از پراکنده‌کاری پرهیز کردیم و کارها بر چند موضوع خاص متمرکز است.

وی گفت: سه ماه دیگر جلسه با روسای دانشگاه‌ها در این زمینه برگزار می‌شود و پس از آن نیز هر ۶ ماه یکبار جلساتی را برگزار می‌کنیم.

وی گفت: این طرح در راستای تحقق سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام شد.

همچنین زنگنه در پایان این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: با امضای این توافقنامه پایان‌نامه دانشجویان هم به سمت حوزه نفت سوق داده می‌شود که باید حمایت شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا