اجتماعی و فرهنگی

شبکه های اجتماعی مسدود نمی شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمود واعظی در حاشیه آغاز به کار پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تله کام در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که کندی سرعت نرم افزار وایبر را به دلیل استفاده از نرم افزار فیلترینگ هوشمند به وزارت ارتباطات نسبت می دهند، اظهار داشت: از نظر ما هیچ کندی روی سرعت نرم افزار وایبر بوجود نیامده و اینکه می گویند ما قصد کند کردن این نرم افزار را داریم به هیچ وجه درست نیست.

وی افزود: تمامی شبکه های اجتماعی که مردم از آن استفاده مناسب دارند باید در خدمت مردم باشند. از نظر اقتصادی نیز وزارت ارتباطات باید مدعی آن باشد که استفاده از این نرم افزارها در درآمد این وزارتخانه تاثیر می گذارد که در این زمینه نیز ما مدعی نیستیم که با وجود استفاده از این نرم افزارها درآمدمان کم شود .

وزیر ارتباطات تاکید کرد: وزارت ارتباطات ارتباطی با کند شدن سرعت دسترسی به نرم افزار وایبر ندارد.

کاهش تشعشعات و پارازیت‌ها

واعظی در مورد آخرین وضعیت کمیته تصمیم گیری به موضوع پارازیت ها با توجه به اخرین اظهارات سازمان محیط زیست در خصوص مضرات امواج و پارازیت ها گفت ما جلسات متعددی را با وزیر بهداشت، وزیر دفاع، رئیس سازمان محیط زیست و سه بخش دیگر از دستگاه های اجرایی داشته ایم که بر اساس آن سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در چندین دوره در مناطق مختلف تهران رصد میدانی انجام داد و گزارشی تهیه کرد که این گزارش با امضای هفت دستگاه به خدمت رئیس جمهور ارسال شد.

وی با تاکید بر اینکه در این زمینه چه اقداماتی در خصوص این گزارش صورت گرفته، اطلاعی ندارم، افزود: اما بر اساس گزارش تهیه شده آنچه مسلم است اینکه مقدار تشعشعات کاهش پیدا کرده است.

IPTV بدون انحصار واگذار می‌شود

وزیر ارتباطات در خصوص آخرین وضعیت ارائه مجوز تلویزیون اینترنتی که هفته گذشته قرار بود ارائه شود، اما به تعویق افتاد، گفت: هیچ مشکلی برای صدور فنی پروانه تلویزیون اینترنتی وجود ندارد و تنها مسائل فنی و اختلاف نظراتی در سازمان صدا و سیما به وجود آمده که ارائه این پروانه را به تاخیر انداخته است.

واعظی افزود: محتوای تولیدی تلویزیون اینترنتی ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارد و بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات زیرساختی که قرار است صدا و تصویر را بر روی پروتکل اینترنت ارائه دهد در حیطه ارائه مجوز از سوی وزارت ارتباطات است. بر این اساس ما قصد نداریم در این زمینه انحصار ایجاد کنیم و هر شرکتی که توانایی خدمت در این حوزه را داشته باشد می‌تواند مجوز IPTV دریافت کند در همین حال کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال صدور پروانه جدید برای شرکت های اینترنتی است تا فعالیت این شرکت ها بدون محدودیت امکان پذیر شود.

کیفیت اینترنت و موبایل راضی‌کننده نیست

وی در مورد وضعیت کیفیت خدمات ارتباطی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست های جدی وزارت ارتباطات رصد کیفیت خدمات این بخش است، گفت: غیر از یک ماه گذشته که دو اپراتور ایرانسل و همراه اول به دنبال تغییر ETSها برای ارتقاء شبکه به نسل سوم و چهارم بوده است و اختلالاتی در این زمینه بوجود آمده در سایر مواقع وضعیت کیفیت موبایل بهتر از گذشته بوده است، اما با این وجود هنوز ما راضی نیستیم و امیدواریم با گسترش نسل سوم و چهارم موبایل کیفیت ارتباطات بالا رود.

وزیر ارتباطات افزود: جلسه ای با اپراتورهای موبایل نیز برگزار کرده ایم، تا برای ارائه کیفیت خوب خدمات تلاش کنند.

واعظی در مورد وضعیت اینترنت نیز گفت: اینترنت فعلی کشور به اندازه تعرفه ای که مردم می پردازند، باکیفیت نیست ما تلاش کردیم با تخفیف ۳۵ درصدی قیمت پهنای باند کیفیت بهتری را از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات شاهد باشیم، اما همچنان این کیفیت مشکل دارد و راضی‌کننده نیست بر این اساس سامانه تلفنی ۱۹۵ برای ارائه شکایات از کیفیت و اختلالات سرویس های اراتباطی در  خدمت مردم قرار گرفته است.

وی در مورد رومینگ ملی نیز گفت: سه اپراتور بر اساس آنچه امضا کرده اند موظف به ارائه خدمات در حوزه رومینگ ملی هستند و طی چند ماه گذشته کیفیت تلفن همراه در مناطقی که پوشش دهی وجود نداشته، بهتر شده است. امیدواریم با سراسری شدن خدمات رومینگ در مرحله بعد وارد طرح تعویض اپراتور بدون تغییر شماره (ترابردپذیری) باشیم.

وزیر ارتباطات در مورد فعال شدن اپراتور مجازی تلفن همراه در کشور نیز گفت: کارگروهی برای بررسی این طرح کارش را آغاز کرده و مشاوری نیز در نظر گرفته ایم که در حال نهایی شدن این پروژه هستند و امیدواریم تا سال آینده همین موقع راه اندازی اپراتور مجازی تلفن همراه را خبر دهیم.

به گزارش مهر، پانزدهمین نمایشگاه بین المللی مخابرات از امروز تا ۱۷ مهر ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برپا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا