اجتماعی و فرهنگی

رابطه سرطان با کاهش نرخ رشد جمعیت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حجت الله شهبازیان با بیان اینکه با صنعتی شدن جوامع میزان ابتلا به بیماریها خصوصا سرطان افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: در بعضی از موارد ژنتیک در بروز سرطان نقش دارد.

این متخصص کلینیکال انکولوژى افزود: فاکتورهای متعددی در بروز سرطان وجود دارد که سن یکی از مهمترین فاکتورهای عامل ابتلا به سرطان به شمار می رود. به هر میزان سن افزایش پیدا کند، ابتلا به سرطان نیز افزایش پیدا می کند.

شهبازیان ادامه داد: بحث کاهش نرخ رشد جمعیت آسیبهای زیادی را به وجود می آورد، کشور از سال ۱۳۹۰ به سمت میانسالی پیش می رود و جمعیت زیر ۳۰ سال کمتر شده است، از آنجایی که هر چه سن بالاتر رود میزان ابتلا به سرطان نیز بیشتر می شود، باید منتظر سونامی سرطان در ۲۰ سال آینده باشیم، این مسئله نیز با کاهش نرخ رشد جمعیت رابطه مستقیم دارد.

وی به تشریح عوامل سرطان زا پرداخت و گفت: تغییر سبک زندگی یکی از عوامل شناخته شده  در بروز سرطان است، متأسفانه امروزه به دلیل سرعت بالای زندگی، مشغله های کاری افزاد گرایش به غذاهای آماده خصوصا فست فود آورده اند. اغلب فست فودها از مواد غذایی بی کیفیت، پرکالری و با افزودنی های زیاد هستند، میزان دریافت کالری زیاد است اما فعالیت کمتری داریم، این نوع سبک زندگی و عادات غذایی شانس ابتلا به سرطان و درگیری سلولهای بدن را افزایش می دهد.

این متخصص کلینیکال انکولوژى با بیان اینکه ۲۰ درصد از سرطانهای شایع در کشور مربوط به سرطان پستان است، تصریح کرد: سرطان معده، دهانه رحم و پروستات از دیگر سرطانهای شایع در کشور به شمار می ورد.

وی، آلودگی هوا را از دیگر عوامل ابتلا به سرطان دانست و گفت: در مورد آلودگی هوا باید بررسی های بیشتر شود، از آنجایی که مواد آلاینده در هوا متغییر است نمی توان به طور دقیق گفت چه آلاینده ای باعث بروز سرطان می شود اما با توجه به مراجعات و تحقیقات صورت گرفته افراد که در روستاها و شهرستان های خوش آب و هوا زندگی می کنند کم تر نسبت به افرادی که در شهر زندگی می کنند به سرطان مبتلا می شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن کلینیکال انکولوژی ، مصرف سیگار و قلیان را از دیگر عوامل ابتلا به سرطان بیان کرد و گفت: متأسفانه در کشور ما سیگار به یک عادات زندگی تبدیل شده است که هر روز افزایش پیدا می کند این در حالی است که کشورهای پیشرفته اثرات سوء مصرف سیگار را دریافته اند و تلاش می کنند که این مسئله را کنترل و کاهش دهند که تا کنون نیز موفق عمل کرده اند اما در کشور ما روز به روز مصرف سیگار و قلیان در حال افزایش است.

وی در خصوص راههای پیشگیری از ابتلا به سرطان بیان داشت: برای پیشگیری از سرطان ابتدا باید سبک زندگی خود را تغییر دهیم، استفاده از مواد غذایی با کیفیت و ارگانیک، ورزشهای منظم، غربالگری و دوری از دخانیات از جمله عوامل پیشگیری از سرطان به شمار می رود ضمن اینکه باید مسئولان سیاستهای لازم را در زمینه پیشگیری و غربالگری از بروز سرطان را اتخاذ کنند.

نهمین کنگره سالانه کلینیکال آنکولوژی ۱۶ الی ۱۸ مهر ماه جاری در محل کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا