اجتماعی و فرهنگی

تاسیس دهکده سالمندان برای اولین بار در اصفهان

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین فرزندان در بیشتر موارد با وجود داشتن علاقه نسبت به والدین خود آنها را انسان‌هایی محافظه‌کار، سنتی و دورمانده از تجدد تصور می‌کنند، مادران و پدرانی که در قافله تربیت فرزندان از دنیای آنها، آرمان‌ها و دغدغه‌های آنها جا مانده‌اند، با این حال به طور قطع تنها کسانی که تا سر حد جان برای فرزندان خود دلسوزی می‌کنند والدین سالخورده ما هستند، کسانی که اگر چه به اعتقاد بیشتر جوانان نسل سوم کلامی به جز ضعف‌ها، خستگی‌های روحی، گلایه، بی‌حوصلگی و یا کلام نیش‌دار و پرطعنه برای گفتن ندارند و به همین دلیل نیز برای گذراندن اوقات فراغت در اولویت‌های دوم و سوم در مقایسه با همسالان قرار می‌گیرند، اما در عمل ثابت کرده‌اند که در گردنه‌های پرخطر زندگی، بهترین یاور برای فرزندان خود هستند.

سهیلا داوری، کارشناس مسئول سلامت سالمندان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، با بیان این‌که جمعیت سالمندان در استان اصفهان نسبت به سایر استان‌های کشور با شدت بیشتری در حال افزایش هستند، اظهار کرد: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰ تعداد سالمندان استان اصفهان با رشد یک درصدی نسبت به سال ۸۵ به ۹.۲ درصد یعنی ۴۰۰ هزار نفر رسیده است، این در حالی است که متوسط تعداد سالمند در کل کشور رقمی برابر ۸.۲ درصد را نشان می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر تعداد سالمندان در بعضی شهرستان‌های استان اصفهان به بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت رسیده که این موضوع زنگ خطری برای مسئولان استانی و کشوری است تا هر چه زودتر برای بهبود مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و تامین زیرساخت‌های لازم در این بخش اقدام کنند.

غربالگری و درمان ۱۳ بیماری خاص سالمندان

کارشناس مسئول سلامت سالمندان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان در خصوص برنامه‌های ویژه این مرکز برای سالمندان گفت: این مجموعه در تلاش است تا از طریق آموزش شیوه زندگی سالم از طریق خودمراقبتی و مراقبت‌های بهداشتی درمانی ادغام یافته، ۱۳ بیماری خاص و ویژه سالمندان را مورد بررسی، غربالگری، مراقبت و درمان قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: به علت کمبود بودجه‌های در دسترس، آموزش‌های خودمراقبتی از چند سال گذشته و برنامه‌های مراقبت از سالمندان نیز از سال گذشته در استان‌های کشور آغاز شده به طوری که در حال حاضر در همه مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت برای همه سالمندان مراجعه کننده به این پایگاه‌ها پرونده سلامت تشکیل شده و کار مراقبت از آنها به شکل معقول و منطقی انجام می‌شود.

داوری با ناکافی دانستن خدمات ارائه شده به سالمندان ادامه داد: تنها زمانی می‌توان کیفیت تلاش‌ها در جهت ارتقا زیرساخت‌های بهداشتی در مورد سالمندان را مناسب توصیف کرد که همکاری‌های بین‌بخشی میان مسئولان سازمان‌های دولتی، خصوصی و خیرین قوت بیشتری بگیرد و به صورت سازمان یافته و هدفمند، با استفاده از برنامه‌ریزی‌های دقیق و جدی در جهت رفع همه نیازهای سالمندان قرار گیرد.

اصفهان حتی یک متخصص طب سالمند هم ندارد!

وی با اشاره به کمبودهای موجود در بخش سلامت سالمند در استان اصفهان تصریح کرد: در استان برخوردار اصفهان حتی یک متخصص طب سالمند هم وجود ندارد! بنابراین لازم است که تعداد قابل توجهی از پزشکان عمومی علاقه‌مند به تحصیل در این رشته به کشورهایی که در زمینه طب سالمندی اقدامات شایسته‌ای انجام داده‌اند اعزام و پس از فراگیری علوم لازم برای ارائه خدمات تخصصی سالمندی به استان اصفهان بازگردند.

تکریم سالمندان زیر مجموعه فرهنگ سالمندی

کارشناس مسئول سلامت سالمندان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش شمار سالمندان در استان اصفهان علاوه بر این‌که لازم است با هم یاری و همکاری مدیران استانی و شهرستانی تعدادی از بیمارستان‌های این استان به عنوان بیمارستان‌های دوستدار سالمند انتخاب شده و تخصصی شوند، باید کلینیک‌های سالمندی نیز برای خدمت رسانی به این قشر آسیب‌پذیر در سطح استان اصفهان طراحی و احداث شوند.

داوری با بیان این‌که تکریم سالمندان زیر مجموعه فرهنگ سالمندی است، اظهار کرد: تکریم سالمندان تنها به معنی احترام گذاشتن به آنها بدون توجه به حل نیازها و خواسته‌های آنها نیست، بلکه توجه به سلامت سالمندان و تامین رفاه آنها در جهت ساماندهی زندگی آنها به معنی تکریم حقیقی سالمندان است .

وی گفت: با وجود این‌که شروع سن سالمندی در ایران از معدل استاندارد جهانی تبعیت می‌کند اما بازه ورود سالمندان به مراحل بالاتر سالخوردگی و کهنسالی از تعریف‌های موجود در سازمان بهداشت جهانی تبعیت نمی‌کند؛ به طوری که هرچند سالمندی در ایران بر اساس معیارهای بین‌المللی از سن ۶۰ سالگی آغاز می‌شود اما ورود سالمندان جوان به سن سالخوردگی و پس از آن کهنسالی به جای تبعیت از الگوهای ۱۵ ساله از الگوهای ۱۰ ساله پیروی می‌کند بنابراین می‌توان گفت که سالمندان ایرانی بیش از همسالان خود در سراسر جهان شکسته می‌شوند.

کارشناس مسئول سلامت سالمندان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان در ادامه گفت‌وگو با ایسنا افزود: هرچه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی از سالمندان یک کشور بهتر انجام شود سن شروع سالمندی افزایش می‌یابد، به طوری که به عنوان مثال در کشورهای توسعه یافته شروع سن سالمندی به جای ۶۰ سال ۶۵ سال است.

همراهی خانواده به سلامت روحی سالمندان کمک می‌کند

داوری با تاکید بر این‌که مخالف مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان هستیم، افزود: تنها سالمندانی باید در مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان تیمار شوند که هیچ کسی را برای زندگی در کنار خود ندارند، در غیر این صورت سالمندانی که نیاز به مراقبت دارند اما فرزندان و یا مسئولان آنها به خاطر مشکل اشتغال نمی‌توانند به صورت مداوم در کنار آنها باشند باید در مراکز روزانه نگهداری شوند و از برنامه‌های سرگرم کننده، مفرح و آموزشی این مراکز استفاده کنند و برای استراحت به آغوش گرم خانواده خود بازگردند، چرا که بودن در کنار خانواده به سلامت روحی سالمندان کمک می‌کند.

وی با بیان این‌که سالمندان نیازمند تخصص پزشکان دوره دیده طب سالمندی هستند، خاطرنشان کرد: زمانی در ایران پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص هیچ گونه آموزشی در زمینه طب سالمندی ندیده بودند و بنابراین به خوبی نیز نمی‌توانستند به نیازها و مطالبات این قشر از جامعه پاسخ دهند، اما طی سال‌های گذشته واحدی با عنوان طب سالمندی در همه رشته‌های پزشکی گنجانده شد که توانست در تربیت متخصصین آشنا به موضوعات مرتبط با سالمندان مفید باشد.

کارشناس مسئول سلامت سالمندان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان از تاسیس دهکده سالمندان در شهرستان نجف آباد خبر داد و گفت: با کمک خیرین استان اصفهان قرار است دهکده سالمندان با برخورداری از منازل استاندارد و معابر و فروشگاه‌های مناسب حال سالمندان در اطراف نجف آباد اصفهان ساخته شود تا سالمندان همراه با خانواده‌های خود بتوانند از امکانات و تسهیلات موجود در این منطقه بهره‌مند شوند.

داوری ادامه داد: در این منطقه قرار است علاوه بر تاسیس درمانگاه مجهز به پزشکان دوره دیده ویژه سالمندان، برای سرکشی شبانه‌روزی یا دوره‌ای به سالمندان نیازمند کمک‌های پزشکی، از خودروهای مخصوص حمل سالمند نیز استفاده شود. هم‌چنین قرار است در این مجموعه برنامه‌های تفریحی و آموزشی نیز برای این افراد در نظر گرفته شود.

کاهش هزینه درمان سالمندان با اجرای پزشک خانواده

وی در واکنش به این فرضیه که اصفهان به دنبال آماده سازی خود برای پذیرش نسل سالمند فردای جامعه است، اظهار کرد: اصفهان پتانسیل پیش گامی در این مسیر را دارد، با این وجود می‌توان گفت که با توجه به سرعت رو به رشد حرکت کشور به سمت سالمندی باز هم سرعت تلاش‌ها برای آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای پذیرش سالمندان در جامعه کند به نظر می‌رسد.

کارشناس مسئول سلامت سالمندان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه اصفهان در خصوص منابع سالمندان برای تامین هزینه خدمات ارائه شده به آنها ابراز امیدواری کرد، با شکل‌گیری طرح پزشک خانواده هزینه سالمندان برای دریافت خدمات مخصوص به آنها به صفر برسد، هر چند در حال حاضر نیز سالمندان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) برای دریافت خدمات بهداشتی درمانی خود هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا