اجتماعی و فرهنگی

دو دانشگاه ایرانی با رتبه زیر ۴۰۰ جهان

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر جعفر مهراد سرپرست مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اعلام این خبر افزود: رتبه دانشگاه شریف در بازه ۳۵۰ – ۳۰۱ بوده و دانشگاه صنعتی اصفهان در بازه ۴۰۰ – ۳۵۱ قرار گرفته است.

مهراد ادامه داد: حضور هر ساله دانشگاه صنعتی شریف در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان و همچنین نخستین حضور دانشگاه صنعتی اصفهان در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان، نشان دهنده رشد کمی و کیفی این دانشگاه ها در پژوهش، آموزش، جایگاه بین المللی و صنعتی است.

وی با اشاره به معیارهای رتبه بندی پایگاه تایمز خاطرنشان کرد: رتبه بندی تایمز شامل ۱۳ شاخص در قالب پنج معیار کلی آموزش (با وزن ۳۰ درصد)، پژوهش (با وزن ۳۰ درصد)، استنادات (با وزن ۳۰ درصد)، وجهه بین المللی (با وزن ۷.۵ درصد) و درآمد صنعتی (با وزن ۲.۵ درصد) است.

عضو فرهنگستان علوم افزود: موسسه فناوری کالیفرنیا همچون سه سال گذشته رتبه نخست را در این رتبه بندی کسب کرده است. دانشگاه هاروارد رتبه دو و دانشگاه آکسفورد رتبه سه جدول را به خود اختصاص داده است. 

وی گفت: از قاره اروپا ۳۴ دانشگاه در جمع یکصد دانشگاه برتر جهان حضور دارد که ۱۱ دانشگاه از انگلیس است.

مهراد با بیان اینکه برترین دانشگاه این کشور دانشگاه آکسفورد است که به عنوان برترین دانشگاه اروپا و رتبه سه جهان شناخته شد، افزود: دانشگاه های کمبریج رتبه پنج و امپریال کالج رتبه ۹ جهان و همچنین رتبه دو و رتبه سه اروپا را کسب کرده اند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: برترین دانشگاه اروپا خارج از خاک انگلیس انستیتو فناوری فدرال زوریخ کشور سوئیس است که رتبه چهار اروپا و ۱۳ جهان را کسب کرده است؛ همچنین از این کشور مدرسه پلی تکنیک فدرال لوزان نیز رتبه ۳۴ جهان را کسب کرده است.

این چهره ماندگار علمی کشور گفت: از آلمان در مجموع شش دانشگاه در جمع یکصد دانشگاه برتر جهان حضور دارند که برترین دانشگاه این کشور دانشگاه لودیک ماکسیمیلیان مونیخ شناخته شده است که رتبه ۲۹ جهان راکسب کرده است. از سوئد نیز موسسه کارولینسکا رتبه ۴۴ جهان را به خود اختصاص داده است.

مسوول رتبه بندی دانشگاه های کشور در ISC  گفت: از هلند شش دانشگاه در این رتبه بندی در جمع یکصد دانشگاه مطرح جهان قرار گرفته اند که برترین آنها دانشگاه لایدن است که رتبه ۶۴ جهان را به خود اختصاص داده است.

مهراد گفت: دانشگاه های برتر قاره آمریکا به ایالات متحده آمریکا و کانادا تعلق دارد و از این قاره به ترتیب ۷، ۱۶ و ۴۹ دانشگاه در جمع ۱۰ ،۲۰ و ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

وی ادامه داد: آمریکا همچنان بهترین دانشگاه ها را در خود جا داده است بنحوی که ۴۵ دانشگاه آن در جمع یکصد دانشگاه برتر جهان حضور دارند. برترین دانشگاه های آن موسسه فناوری کالیفرنیا، دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه پرینستون و دانشگاه ییل هستند که به ترتیب رتبه های ۱، ۲، ۴، ۶،۷، ۸ و ۹ جهان را کسب کرده اند.

مهراد خاطرنشان کرد: از کانادا چهار دانشگاه در جمع یکصد دانشگاه برتر جهان حضور دارد. برترین دانشگاه آن دانشگاه تورنتو است که مانند سال گذشته رتبه ۲۰ جهان را کسب کرده است.

سرپرست ISC گفت: قاره آسیا همچنان در حال رشد و بالندگی است بنحوی که از این قاره، ۱۲ دانشگاه در جمع یکصد دانشگاه برتر جهان حضور دارد که این تعداد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. برترین دانشگاه آسیا دانشگاه توکیو ژاپن است که با عملکرد مشابه سال گذشته رتبه ۲۳ جهانی را به خود اختصاص داده است. بعد از این دانشگاه، دانشگاه ملی سنگاپور قرار دارد که با رشد ۱ رتبه ای، حائز رتبه دو آسیا و ۲۵ جهان شده است. دانشگاه هنگ کنگ نیز با عملکرد مشابه سال گذشته رتبه ۴۳ جهانی و سه آسیایی را کسب کرده است.

مهراد افزود: از چین دانشگاه پکن، از کره جنوبی دانشگاه ملی سئول به ترتیب رتبه های ۴۸ و ۵۰ را به خود اختصاص داده اند. همچنین می توان در این بین، عملکرد قابل ملاحظه دانشگاه خاورمیانه در ترکیه را مشاهده کرد که با رشدی بسیار بالا، رتبه ۸۵ را به خود اختصاص می دهد. از این قاره پنج دانشگاه در جمع یکصد دانشگاه برتر جهان حضور دارند که برترین آن دانشگاه ملبورن است که رتبه ۳۳ جهان را کسب کرده است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز همچنین فهرست یکصد دانشگاه برتر را در شش حوزه موضوعی بالینی، پیش بالینی و بهداشت، علوم زیستی، هنر و علوم انسانی، علوم فیزیکی، علوم اجتماعی و مهندسی و فناوری منتشر کرده است.

وی افزود: کشور آمریکا در همه حوزها به جز بالینی، پیش بالینی و بهداشت، رتبه نخست جداول را به خود اختصاص داده است.

مهراد خاطرنشان کرد: برترین دانشگاه جهان در حوزه بالینی، پیش بالینی و بهداشت دانشگاه آکسفورد انگلستان، در حوزه علوم زیستی دانشگاه هاروارد، در حوزه هنر و علوم انسانی دانشگاه استنفورد، در حوزه علوم فیزیکی دانشگاه پرینستون، در حوزه علوم اجتماعی دانشگاه استنفورد و در حوزه مهندسی و فناوری موسسه فناوری ماساچوست رتبه نخست جداول را به خود اختصاص داده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا