اجتماعی و فرهنگی

واکنش وزیر بهداشت به ماجرای نیترات آب تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر سید حسن هاشمی در نشست خبری سخنگوی دولت در خصوص گران شدن دارو اظهار داشت: وزارت بهداشت از جمله دستگاه هایی بوده است که تاکنون به تعهدات خود عمل کرده و تا امروز اقلام داروهای داخلی گران نشده و داروهای خارجی با کاهش قیمت روبرو بوده است.

وی ادامه داد: در این مدت برخی از بیمه ها متاسفانه سهمیه بیمه خود را در مورد خرید دارو کم کردند و این موجب شده است که بیماران فکر کنند دارو گران شده است.

هاشمی همچنین در مورد کمک دولت به بیماران صعب‌العلاج گفت: تاکنون در قالب طرح تحول سلامت نتوانسته ایم از بیماران حمایت کنیم و اگرچه در این زمینه توفیق کامل نداشتیم، ولی نسبت به آنان نیز بی‌توجه نبوده ایم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۹۰ درصد قیمت داروهای این بیماران را دولت پرداخت می کند، تصریح کرد: همان ۱۰ درصد نیز برای بعضی از خانواده‌ها زیاد است و ما در نیمه دوم سال در قالب مددکاری بیمارستان این خانواده ها را شناسایی و به گروههای نیازمند کمک خواهیم کرد.

وی همچنین در خصوص سلامت لبنیات افزود: ما مسئول سلامت مردم هستیم و مردم نیز به دستگاه سلامت و دولت اعتماد دارند.

هاشمی با بیان اینکه ما در خصوص سلامت مردم با هیچ کسی رودربایستی نداریم، خاطر نشان کرد: مردم مطمئن باشند تا آنجا که تشخیص دهیم و گروههای ارزیابی ما تشخیص دهند، جلوی تخلفات را خواهیم گرفت. همچنان که از روغن پالم در تولید شیر و ماست جلوگیری شد و الان همه چیز پاک و قابل استفاده است. امروز نظارت ها را تشدید کرده‌ایم و مردم مطمئن باشند که هیچ مشکلی وجود ندارد.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر اینکه با توجه به ابلاغ کتاب «ارزش نسبی خدمات پزشکی» که روز گذشته ابلاغ شد به چه میزان معضل زیرمیزی مرتفع می شود و دولت برای مبارزه با این معضل چقدر جدی است، تصریح کرد: دولت یک بحث نظارتی را تصویب کرد که هم وزارت بهداشت و هم بیمه ها و هم انجمن های علمی موظف هستند که بر تعرفه ها و عدم دریافت غیرقانونی نظارت کنند.

وی با بیان اینکه دولت مصمم به اجرای این قانون است، گفت: ما امروز مهلت ۴۵ روزه ای داده ایم که از نیمه اول آبان ماه این سامانه تعریف شده اجرایی می شود و امکان رسیدگی به شکایات در تهران و شهرستانها وجود دارد.

هاشمی خاطر نشان کرد: دولت یازدهم، دولتی مطالبه‌گر است و مطمئن باشید که در این دوره موفق می شود و همه پزشکان و مراکز درمانی نیز امیدواریم دولت را در اجرایی کردن این قانون و جلوگیری از دریافت های غیرقانونی همراهی کنند.

وزیر بهداشت در ادامه در خصوص رایگان بودن زایمان طبیعی در مراکز دولتی گفت: زایمان طبیعی در مراکز دولتی در همه مراحل رایگان است و اگر تخلفی وجود داشته باشد، مردم باید گزارش دهند تا پیگیری شود و این قانون به خوبی از نیمه اردیبهشت ماه به اجرا درآمده است.

وی در خصوص راهکار دولت برای کاهش سزارین نیز گفت: ۱۰ درصد از اعتبار مراکزی که آمار سزارین در آنان بالا باشد را کاهش می دهیم.

قاضی زاده هاشمی افزود: بر اساس گزارش سزارین در مراکز دولتی ۵ درصد کاهش یافته، اما در مراکز خصوصی هنوز با آمار مطلوب فاصله داریم. ما ضمن هشدار به همکاران می گوییم که در صورت کاهش پیدا نکردن آمار سزارین، در اعتبارات آن مرکز ترتیب اثر خواهیم داد.

وزیر بهداشت همچنین در خصوص هزینه درمان در ایران ادامه داد: هم دارو و هم درمان در ایران از همه کشورهای منطقه ارزان تر است، البته ساز و کار مناسب برای رونق گردشگری صورت نگرفته است.

وی همچنین در خصوص برخی از شایعات مبنی‌بر وجود نیترات در آب آشامیدنی اضافه کرد: در حوزه غذا بهتر است بگذارند کسانی که مسئول هستند، اظهارنظر کنند.

قاضی زاده هاشمی گفت: متاسفانه مدتی اظهارنظرهایی در مورد برخی از اقلام غذایی می شود که این اظهارنظرها صحیح نیست و برای نگران کردن مردم است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: مردم نیاز به آرامش دارند و ما نباید به این شایعات دامن بزنیم و اگر در مورد آب تهران مشکلی وجود داشته باشد، سازمان غذا و دارو آن را اعلام می کند.

وی همچنین در خصوص ادامه طرح تحول سلامت گفت: هیچ جای نگرانی برای طرح تحول سلامت نیست و رئیس جمهور و هیات وزیران اهتمام ویژه‌ای برای خدمت‌رسانی به مردم دارند و مطمئن باشید سال به سال خدمات طرح تحول سلامت بیشتر و پایدارتر خواهد شد.

هاشمی تصریح کرد: همچنان که می‌بینیم بیش از ۸۰ درصد از ائمه جمعه سراسر کشور، ۸۷ درصد از استانداران و فرمانداران و ۲۳۰ نفر از نمایندگان از دولت در خصوص اجرایی کردن طرح تحول سلامت تشکر کردند و این نشان‌دهنده این است که دولت و همچنین وزارت بهداشت برای اجرایی کردن وظایف خود مصمم است و ما در این زمینه موفق بوده ایم.

وزیر بهداشت در خصوص شایعه افزایش سرطان در کشور گفت: با توجه به آمار دقیق که وزارت بهداشت در این زمینه جمع آوری کرده، هیچ سونامی سرطانی وجود ندارد و اتفاق جدیدی نیفتاده است.

وی با اشاره به حمایت دولت از بیماران صعب‌العلاج خاطر نشان کرد: امروز حمایت مالی دولت برای تهیه دارو قابل مقایسه با  گذشته نیست و ما برنامه ای برای حمایت از بیماران سرطانی داریم که به زودی اعلام می کنیم.

هاشمی اضافه کرد: در مناطق محروم و شهرهای کوچک آن ۱۰ درصد سهمیه بیمار نیز دریافت نخواهد شد و برای شهرهای بزرگ هم تزریقات بیماران صعب‌العلاج در داروخانه ها جمع آوری و در مراکز خاصی صورت می گیرد تا از این طریق بتوانیم بیماران را مورد پوشش حمایتی قرار دهیم.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه پارازیت‌های ماهواره ای به چه میزان  بر سلامت مردم تاثیرگذار است، اظهار داشت: پارازیت در هر نوعش مضر است حتی موبایل هایی که استفاده می کنید، البته تحقیقاتی که در خصوص مضرات پارازیت در کشورهای اروپایی صورت گرفته است بر روی نوع حیوانی بوده است و نه انسانی.

وی در خصوص نحوه پرداخت گروه های مختلف پزشکی از جمله پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، بهیاران، ماماها و… گفت: در طول یکسال گذشته در شروع کار دولت مورد توجه ما بوده و تغییراتی در زمینه پرداخت آنان صورت گرفته است.

هاشمی از تشکیل کارگروهی تا ۲۰ روز آینده خبر داد و ادامه داد: همزمان با ابلاغ کتاب، یک کارگروهی مشخص شده است که تا ۲۰ روز آینده تجدیدنظر کند بر ضرایبی که باعث بازتوزیع ارقامی می شود که در قالب طرح تحول در اختیار ما است تا بتوانیم به نحوی عمل کنیم، با توجه به بار مالی که بر آنان وجود دارد تا رضایتمندی نسبی آنان را حل کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا