شورای شهر

کسی حق ندارد مصوبات شوراها را رد کند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مهدی چمران پیش از ظهر امروز در نشستی با استاندار سمنان و شماری از مسئولان این استان در سالن یادگار امام استانداری سمنان اظهار کرد: شوراها یکی از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشور هستند و طبق قانون اساسی باید مورد توجه قرار گیرند.

 

وی افزود: راه‌اندازی شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از اصول بسیار پیشرفته قانون اساسی است و نشان می‌دهد که ایران اسلامی براساس حکومت‌های کمونیستی و حتی سوسیالیستی اداره نمی‌شود و فراتر از آنها بوده و کاملاً مردمی است.

 

رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: وابستگی به مردم و حضور آحاد افراد جامعه در صحنه یکی از مؤلفه‌های واقعی قدرت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و برای ما، قدرت مردمی بالاترین سلاح‌هاست.

 

چمران بیان کرد: یکی از افتخارات حکومت مردمی ایران اسلامی، فعالیت شوراهاست و این شوراها در حقیقت برای در ویترین‌ گذاشتن و ادعای کردن درست نشده است بلکه باید کارایی داشته باشد.

 

وی ادامه داد: همه مسئولان و مدیران باید بسترهای مناسب را برای فعالیت شوراها آماده کنند و همکاری مناسبی با این نهادهای مردمی صورت گیرد.

 

این مسئول خاطر نشان کرد: مسئولان دولتی باید با شوراها همکاری داشته باشند چرا که شوراهای اسلامی دست و پا بسته نمی‌توانند کاری را در عمل انجام دهند و باید به آنها کمک شود تا به وظایف خود عمل و کشور را اداره کنند.

 

رئیس شورای عالی استانها مطرح کرد: شوراهای اسلامی امروز باید قوی، توانمند، کارا و به روز باشند و بالاتر از همه به خدمتگذاری مردم اعتقادی راسخ داشته باشند.

 

وی عنوان کرد: اگر شوراها خادم مردم باشند، به طور خود به خود سایر موارد مورد انتظار نیز محقق می‌شود و در این راستا البته باید به آموزش و پژوهش نیز توجه شود.

 

چمران با بیان اینکه تقویت بنیه‌های علمی در شوراها بسیار مهم است، گفت: برگزاری دوره‌های اموزشی باید برای مسئولان و به ویژه فرمانداران نیز در سراسر کشور در دستور کار قرار گیرد.

 

وی افزود: کسی حق ندارد مصوبات شوراهای اسلامی را که رأی و نظر مردم است، رد کند و فرمانداران فقط می‌توانند بگویند که این مصوبات با قانون مغایرت دارد یا خیر.

 

وی افزود: کمیته مشورتی نیز در این زمینه تشکیل شده است و نظرات تخصصی خود را به فرمانداران ارائه دهد اما لازم است تا فرمانداران کشور نیز در دوره‌های آموزشی شرکت داشته باشند.

 

چمران گفت: شوراهای اسلامی، شهرداران را انتخاب می‌کنند و آنها نیز باید بتوانند کار مردم را با سهولت و به راحتی انجام دهند.

 

رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: در کشور کارهای اداری به کندی صورت می‌گیرد و نمی‌توان آن را کتمان کرد اما این رویه باید اصلاح شود و شهرداری‌ها دراین بخش پیشرو باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا