اجتماعی و فرهنگی

افزایش ۲۵ درصدی بودجه سوادآموزی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین علی باقرزاده به تشریح آثار سوء بی سوادی درجامعه و خانواده پرداخت و گفت: افراد بی سواد با مسائل اجتماعی، اقتصادی،امنیتی و فرهنگی دچار مشکل شده و معمولا توانایی حل مشکلات را ندارد. بی سوادی دربسیاری از حوزه های اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی اثرات زیانباری دارد.


رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بیان کرد: آموزش جزو حقوق بشر است. هر فردی که شرایط آموزش شهروندان را فراهم نکند در حقیقت حقوق بشر را نقض کرده است.

وی با اشاره به اینکه حمایتهای مستقیم مالی به تنهایی برای رفع بی سوادی جوابگو نیست، گفت: در خوزستان ۶۵۰ هزار بی سواد داریم که از این تعداد ۲۹۰ هزار نفر زیر ۵۰ سال سن دارند. همچنین میانگین سن بی سوادان در استان خوزستان ۳۰ سال است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به موجود بودن اطلاعات اسمی افراد بی سواد در استان خوزستان گفت: در نهضت سوادآموزی با یک کتاب و یک روش مشترک نمی توانیم همه بی سوادان را آموزش دهیم. کتاب و محتوای آموزش سواد آموزی برای هر طبقه اجتماعی و استان متفاوت است و در حقیقت سواد آموزی را محله محور می کنیم.

باقرزاده عنوان کرد: برای حل معضل بی سوادی به یک عزم ملی و تلاش همگانی نیاز است و بخشداران، فرمانداران، ائمه جمعه و سایر افراد با نفوذ هر شهر یا روستا می توانند افراد بی سواد را برای جذب در سوادآموزی تشویق و ترغیب کنند. در حقیقت دستگاههای دولتی و یا حتی خصوصی می توانند مشوق های مختلفی را به افراد سوادآموز ارائه کنند.

وی بیان کرد: جامعه هدف سازمان نهضت سوادآموزی افراد ۱۰ تا ۴۹ ساله است. عمده جمعیت بی سواد کشور بالای ۵۰ سال سن دارند. یک سوم بی سوادان کشور مرد و دو سوم زن هستند.

باقرزاده گفت: با توجه به اینکه دولت به مسئله سوادآموزی بسیار حساس است امسال در سایر ارگانها ۱۱ درصد افزیش بودجه داشتیم اما این افزایش بودجه به رغم کمبود اعتبارات در نهضت سواد آموزی ۲۵ درصد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا