مدیریت شهری

تفاهم همکاری آتش نشانی با سازمان فنی حرفه‌ای

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  شب گذشته تعدادی از مدیران ارشد آتش نشانی با حضور در محل اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران نخستین تفاهم نامه همکاری آموزشی مشترک که بناست به مدت دو سال و به شکل پایلوت اجرا شود را امضا کردند.

محمد دهمندی، مدیر آموزش سازمان‌آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به انعقاد این تفاهم نامه به ایسنا گفت: با توجه به رویکرد سازمان آتش نشانی و همچنین اهمیت و ضرورت خود امدادی و ارتقای دانش ایمنی، این تفاهم نامه مشترک میان سازمان و اداره کل فنی و حرفه‌ای استان تهران به امضا رسیده و بناست بر اساس آن در امر تدوین سرفصل‌های تخصصی آتش نشانی در مقاطع مختلف اقداماتی انجام گیرد.

وی با بیان اینکه با امضای این تفاهم به دنبال آن هستیم که از ظرفیت و پتانسیل بالای مراکز فنی و حرفه‌ای استفاده کنیم، گفت:‌ از این طریق می‌توان به علاقمندان به حرفه آتش نشانی کمک زیادی کرد و بنا داریم در این دوره دو ساله قرارداد پایلوت آموزش‌های مشترک پایه از مقدماتی تا پیشرفته را ارائه دهیم.

 

بازنشسته‌های آتش نشانی به فنی حرفه‌ای می‌روند

وی با اشاره به تعهدات این تفاهم نامه خاطر نشان کرد‌: نیروهای بازنشسته در آتش نشانی که کوله باری از تجربه را به دنبال خود دارند، بر اساس این تفاهم نامه مشترک می‌توانند به سازمان فنی و حرفه‌ای رفته و در آنجا تدریس کنند چرا که معتقدیم باید از توانایی‌ها و تجربیات فرماندهان آتش نشانی و بازنشستگان این سازمان به نحو احسن استفاده شود.

در ادامه حمید خانپور، مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران نیز با استقبال از انعقاد این تفاهم نامه اظهار کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای کار تربیت نیروی ماهر،‌ متخصص و کارآمد را دنبال می‌کند و برای ما بسیار ارزشمند است که در حوزه آتش نشانی نیز گوشه‌ای از تربیت این نیروهای خدوم را بر عهده بگیریم.

وی با بیان اینکه در سازمان فنی و حرفه‌ای ۵۰۰۰ استاندارد شغل و شایستگی تعریف شده است، گفت: با همت دوستان آتش نشانی این تفاهم نامه به مدت دو سال امضا شد و بنایمان را بر توسعه آموزش‌های مهارتی برای آتش نشانی قرار دادیم.

وی با اشاره به شعار این سازمان در خصوص «هر ایرانی یک مهارت علمی» تصریح کرد: باید بتوانیم آتش نشانی را قدرتمند هدایت کنیم.

 

تفاهم نامه آتش نشانی با فنی حرفه‌ای دو سال دیگر سراسری می‌شود

خانپور با اشاره به اجرای دو ساله و پایلوت این تفاهم نامه تصریح کرد: در حال حاضر به مدت دو سال این تفاهم نامه به صورت پایلوت اجرا شده و پس از آسیب شناسی و رفع نواقص احتمالی بناست آنرا در سراسر کشور توسعه دهیم تا بر اساس آن توان،‌ تجهیزات، نیروی انسانی و فضاهای آموزشی این سازمان در اختیار آتش نشانی قرار گیرد.

وی با اشاره به صدور گواهینامه بین المللی مهارت برای شرکت کنندگان در این دوره‌ها اظهار کرد: با توجه به عضویت ایران در سازمان بین المللی کار، گواهینامه ارائه شده قابلیت بین المللی داشته و دارندگان این گواهینامه می‌توانند در ۶۲ کشور جهان آن را ارائه کنند.

مدیرکل سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران درباره ضرورت آموزش سرفصل‌های آتش نشانی در کشور و جای خالی ارائه آن تصریح کرد: به نظرم این حرکت می‌تواند تلنگری باشد تا مسئولان جای خالی رشته‌ای به نام آتش نشانی در نظام آموزشی کشور را متوجه شوند.

همچنین در پایان این نشست، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره احتمال استخدام و جذب این افراد در آتش نشانی افزود: فاکتورهای جذب آتش نشان در سازمان مشخص است اما به نظر در صورت اجرای خوب این تفاهم نامه و ارائه آموزش‌های لازم افرادی که چنین دوره‌هایی را ببینند دارای امتیاز خاص برای جذب در سازمان خواهند شد.

وی همچنین با اشاره به تلاش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران برای راه اندازی رشته‌های دانشگاهی آتش نشانی خاطر نشان کرد: علاوه بر مرکز آموزش ایثارگران که از سوی آتش نشانی راه اندازی شده، رایزنی‌هایی با دو دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر نیز داشته‌ایم تا در آن آموزش‌های مهندسی حریق در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا