اجتماعی و فرهنگی

مصرف نان و بنزین ایرانیها ۶ برابر مردم جهان است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر مجید ابهری با بیان این مطلب افزود: یکی از عوارض تغییر سبک زندگی در جامعه امروز ما، فاصله گرفتن از ساده زیستی و مصرف منطقی و گرایش به زیاده روی و اسراف است که متاسفانه در کشور ما این رویه نادرست باعث تحمیل هزینه به سبد اقتصادی خانواده و زیان به کشور شده است.

وی تاکید کرد: سرانه مصرف سالیانه نان مردم ایران ۱۶۰ کیلو گرم در مقایسه با سرانه ۲۵ کیلوگرم در جهان است. این آمار به این معنی است که ایرانیان ۶ برابر مردم نقاط دیگر نان استفاده می کنند.

این آسیب شناس اجتماعی اظهار داشت: در مصرف بنزین با توجه به سرانه مصرف روزانه ۹۰ لیتر در ایران و ۱۵ لیتر در جهان بازهم مصرف ایرانیان ۶ برابر میانگین مصرف جهانی است.

ابهری با اشاره به اینکه در نوشابه ۴ برابر و در شکر ۶ برابر مصرف جهانی رکورددار هستیم، گفت: در مصرف برنج و انرژی سه برابر و آب دو برابر  میانگین جهانی پیشتاز هستیم.

 وی ادامه داد: با توجه به اینکه لوازم آرایش مصرفی جامعه ما ۷ برابر مصرف جهانی است ملاحظه می‌کنیم در استفاده از اقلام زیان آور در سکوی اول دنیا هستیم اما در مصرف اقلامی مانند شیر، یک سوم سرانه جهانی و میوه و سبزیجات نیز یک چهارم مصرف استاندارد جهانی متعلق به ایرانیان است. همچنین مصرف ما در سویا نیز یک بیستم مصرف جهانی است.

این متخصص علوم رفتاری گفت: زیاده روی و اسراف هم از نظر باورهای دینی خلاف محسوب می شود و هم از نظر فرهنگ مصرف و رفتار اجتماعی باعث بی توجهی به سرمایه های ملی می شود ؛

 از همین رو نهادها و سازمانهای فرهنگی و رسانه ها باید علاوه بر ارائه الگوهای مصرف درست، مردم را به سبک زندگی اسلامی و ایرانی دعوت کنند .

به گفته وی، صرفه جویی از نگاه رفتاری به معنای مصرف نکردن نیست بلکه مصرف درست قلمداد می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا