اجتماعی و فرهنگی

لبنیات باز هم گران می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته – پنجم مهر – از اختصاص یارانه ۱۴۰ تومانی به هر کیلوگرم شیر خام برای شش ماهه دوم امسال خبر داد و گفت: براین اساس کارخانه‌ها باید هر کیلوگرم شیر خام را ۱۳۰۰ تومان از دامداران بخرند تا نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار محقق شود.

 

البته صنایع لبنی پیش از این اعلام کرده بودند که هر کیلوگرم شیر خام را بیش از ۱۲۵۰ تومان نمی‌توانند از دامداران بخرند.

 

صنایع لبنی در همان روزهای نخست تیرماه که دولت صنایع لبنی را مکلف به خرید شیر خام به قیمت کیلویی ۱۴۴۰ تومان کرده بود، اعلام کردند" با توجه به شرایط موجود کارخانه‌های لبنی توانایی خرید این محصول بیش از کیلویی ۱۲۵۰ تومان را ندارند و دولت نمی‌تواند آنها را مجبور به خرید شیر خام به قیمت دلخواه خود کند".

 

پس از این ماجرا بود که وزارت جهاد کشاورزی دست به کار شد و با پیگیری‌های خود توانست ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه شیر خام برای دامداران در بهار امسال در نظر بگیرد که البته تاکنون پرداخت نشده است.

 

گرچه دولت برای تصویب یارانه شیر خام در تابستان امسال کاری نکرده و هنوز دامداران خبری در این رابطه نشنیده‌اند اما عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی به ایسنا گفت" یارانه ۴۵۰ میلیارد تومانی برای خرید شیر خام از دامداران در شش ماهه دوم امسال در نظر گرفته شده تا بخشی از زیان آنها جبران شود".

 

به گفته وی این یارانه به گونه‌ای تدوین شده تا به ازای هر کیلوگرم تحویل شیر به کارخانه‌های لبنی ۱۴۰ تومان به دامداران پرداخت شود، یعنی با قیمت ۱۳۰۰ تومانی که صنایع لبنی باید شیر خام را از دامداران خریداری کنند، قیمت نهایی این محصول برای دامداران به ۱۴۴۰ تومان مصوب ستاد تنظیم بازار می‌رسد.

 

حالا با این شرایط باید دید صنایع لبنی که تا دیروز از بالا بودن نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومانی ستاد تنظیم بازار گلایه می‌کردند و می‌گفتند نمی‌توانند آن را از ۱۲۵۰ تومان بیشتر بخرند با این ۵۰ تومان افزایش قیمت چگونه برخورد می‌کنند و آیا باز هم قیمت لبنیات را افزایش می‌دهند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا