اجتماعی و فرهنگی

۵ میلیارد تومان جریمه قطع ۱۵۰ درخت در پایتخت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد مهدی تندگویان عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به آخرین وضعیت طرح الزام شهرداری تهران به عدم اعطای پروانه ساخت و ساز و پیگیری ضبط املاکی که در آن به صورت غیر قانونی قطع و تخریب فضای انجام شده ،گفت: بررسی این طرح توسط سه کمیسیون شورا در حال انجام است و بدنبال تدوین طرحی هستیم که قابلیت اجرا داشته باشد.

وی تاکید کرد: این طرح به دلیل مبارزه با قطع درختان در سطح شهر تهران بود که به دلیل ایرادات و مشکلات فقهی و شرعی هنوز در مرحله بررسی است زیرا حقوق مالکانه فردی بر حقوق عمومی شهر ترجیح دارد بنابراین تا زمانی که این موضوع حل نشود این طرح قابلیت اجرایی ندارد.

تندگویان با اشاره به قطع درختان پایتخت در هفته گذشته گفت: اینکه چقدر خسارت مادی برای این تخریب تعیین می شود ارزش چندانی ندارد و جوابگوی خسارتی که به محیط زیست پایتخت وارد می شود، نیست، اما محاسبه خسارت قطع درختان فرمول خاص خود را دارد و به بن درخت، سن و سال و نوع و…، بر تعیین میزان خسارت تاثیرگذار است و حدودا قطع ۱۵۰ درخت نزدیک به ۴-۵ میلیارد جریمه دارد که در مقابل اقدام غیر قانونی متخلفان هزینه ناچیزی است.

به گفته عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، سالهاست که نتوانسته ایم موضوع قطع درختان و از بین بردن باغات در املاک را با اخذ جریمه حل کنیم زیرا هر کسی به راحتی درختان را قطع می کند و هر چقدر جرایم را افزایش دهیم به دلیل چند برابر بودن سود ساخت و ساخت فرد حاضر است جریمه ها را بپردازد. بنابراین یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از قطع درختان، ندادن مجوز ساخت و ساز به مالکان املاکی است که فضای سبز و درختان را تخریب می کنند که امیدواریم قوه قضائیه در اجرایی شدن طرح پیشنهادی شورا کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا