اجتماعی و فرهنگی

اخلاق پزشکی فراموش نشود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  سیدحسن هاشمی – وزیر بهداشت در جلسه شورای عالی اخلاق پزشکی کشور با گرامیداشت خاطره حضور مرحوم دکتر عباس شفیعی در این شورا اظهار داشت: حضور دکتر شفیعی به عنوان یک عنصر اخلاق مدار در عرصه سلامت کشور برای ما یک غنیمت بود.

هاشمی در ادامه صحبت‌های خود در این جلسه با اشاره به جایگاه اخلاق حرفه ای در همه حرفه‌ها گفت: اهمیت توجه به بحث اخلاق حرفه ای در این جمع نیازی به بیان ندارد و همه ما می‌دانیم که در همه حوزه‌ها از جمله سلامت نیازمند اخلاق هستیم.

وزیر بهداشت در توضیح این مطلب عنوان کرد: ما همه در این زمینه مانند ظروف مرتبطه به هم متصل هستیم و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که فقط اگر ما در زمینه اخلاق حرفه ای به شکل مطلوب عمل کنیم و بقیه بی‌تفاوت باشند همه مشکلات حل می‌شود ولی با این حال ما باید تمام تلاش خود را در این زمینه انجام دهیم چون حتی یک گام مثبت نیز در این زمینه مهم است.

وی با اشاره به جایگاه ویژه اخلاق پزشکی در طرح تحول سلامت عنوان کرد: ما باید تلاش کنیم تا ضوابط مصوب شورای عالی اخلاق پزشکی به شکل عملی نیز به اجرا درآید و جنبه ویترینی پیدا نکند.

هاشمی از حضور دکتر نوبخت به عنوان یکی از اعضای شورای عالی اخلاق پزشکی در مجلس به عنوان یک غنیمت یاد کرد و افزود: تاکنون در زمینه قانون‌گذاری در حوزه اخلاق پزشکی خوب عمل نشده است و مجلس شورای اسلامی می‌تواند در این زمینه اقدام کند.

به گزارش وزارت بهداشت، وی ضمن اشاره به نقش مهم انجمن‌ها و صنایع دارو و تجهیزات پزشکی در زمینه تحقق اهداف اخلاق پزشکی در کشور خاطرنشان کرد: انتظار نداریم که تمام مصوبات شورا در این عرصه بلافاصله اجرایی شود ولی باید بکوشیم که با کمک صنعت و انجمن‌ها که بسیاری موارد در این زمینه با ما همراه هستند، در این عرصه گام برداریم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا ضوابط مصوب شورای عالی اخلاق پزشکی به شکل عملی نیز به اجرا درآید و جنبه ویترینی پیدا نکند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن