شورای شهر

قالیباف:دارایی‌های شهر را نفروختیم/افرادی مدعی هستند که پارک ساعی مال آنهاست!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمدباقر قالیباف در دویست و هفتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران درباره دیون شهرداری اظهار داشت: این فرصت برای یک نهاد عمومی غیردولتی که با پول مردم ارائه می‌شود ایجاد شد تا گزارشی از عملکرد مالی ارائه دهد و از رئیس شورا بنده تقاضا کردم که مسائل دیون و سرمایه‌‌گذرای ها در جلسه علنی روز سه‌شنبه باشد که مردم شهر نیز از هزینه‌کردها مطلع باشند و اینکه در شهر چه اتفاقی می‌افتد.

قالیباف افزود: در سایت شهرداری تهران هر ماه درآمد و هزینه شهر منتشر می‌شود.

شهردار تهران یادآور شد: گزارش ارائه شده درباره اقدامات شهرداری تهران در کمیسیون‌ها مختلف شورای شهر مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه آن نیز به اطلاع مردم برسد و شهرداری نیز از نظارت شورای شهر تبعیت و استقبال می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه گزارشی که امروز ارائه شد منتهی به خرداد سال ۹۵ است گفت: طبیعتا ما گزارش‌های مالی پروژه‌های در دست احداث نیز داریم. بعضی از دوستان گله‌مند هستند در نمایشگاه بین‌المللی گزارش مالی ارائه نشده است. شورا تصویب کرد ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر در این نمایشگاه هزینه شود ولی نمی‌توان عملکرد آن را سریع به شورا داد چرا که باید یک مسیر قانونی طی شود و در مهلت مقرر گزارش‌ها ارائه شود.

قالیباف افزود: مواردی که امروز در صحن شورا ارائه شد آخرین اسنادی است که مورد تایید قرار گرفته است.

شهردار تهران یادآور شد: در سرجمع عددها شهرداری ۱۰۹ هزار و ۸۷۶ میلیارد تومان شامل ۶۲ هزار و ۲۶ میلیارد تومان نقد و ۴۷ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان غیر نقد عملکرد این دوره‌ شهرداری است که در اسناد تفریق از سال ۸۴ تا پایان سال ۹۴ بوده است که به طور قطع هزینه کرده‌ایم. 

وی گفت: بعضی از دوستان عنوان می‌کنند یک ملک شهرداری بیش از ۹۰۰۶ میلیارد تومان ارزش دارد و در این مدت این میزان از املاک شهرداری به فروش رسیده است ولی ما ۲۱ هزار میلیارد به دارایی‌های شهر شامل نقد و غیرنقد اضافه کرده‌ایم.

قالیباف گفت: بر این اساس دارایی‌های شهرداری در تایید حسابرسی‌ها ۲.۵ برابر اضافه شده است و اینکه عنوان می‌شود دارایی‌های شهر را فروختند و به شهر پروژه اضافه کرده‌اند اینطور نیست بلکه ما دارایی‌های شهر را اضافه کردیم. 

شهردار تهران یادآور شد: فقط در منطقه یک قالب بر ۸ هکتار فضای سبز ایجاد کرده‌ایم و با توجه به قیمت بالای زمین در این منطقه توانسته‌ایم نسبت به تملک و ایجاد فضای سبز اقدام کنیم ولی در عوض خیلی از زمین‌های متفرقه شهرداری را فروخته‌ایم و در قسمتی دیگر سرمایه‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: ۲۰۰ هکتار زمین شهر آفتاب، زندان قصر، ۱۸۰ هکتار زمین دریاچه خلیج فارس و ۱۵۰۰ هکتار از پارک یاس را تملک کرده‌ایم و در بوستان یاس علی‌رغم دستور مقام معظم رهبری بخشی از ان را شهرداری برای تملک پول پرداخت کرده است.

قالیباف از شورا تقاضا کرد: روزهای سه‌شنبه ۳۰ دقیقه وقت به شهرداری بدهید تا گزارش عملکرد ارائه دهد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه هزینه تملک در مترو بیش از ساخت مترو است گفت: بعضی از ایستگاه‌ها در نقاط حساس شهر واقع می‌شوند و ما باید ۱۰ تا ۱۲ هزار متر زمین در این بخش خریداری کنیم.

وی یادآور شد: افرادی هستند بیش از ۲۰ تا ۲۵ سال است که مدعی هستند که پارک ساعی واقع در خیابان ولیعصر (عج) برای آنهاست بنده نباید به ادعای آنها پول پرداخت کنم. اسنادی که ما در دادگاه‌ها بحث کردیم ممکن است حتی شهرداری محکوم و پرداخت کند ولی کسی که ادعایی دارد حق نداریم از پول مردم به آن پرداخت کنیم.

وی یادآور شد: بنده سال ۸۴ شهردار شدم و همه دیون خوب و بد برعهده بنده است و باید جوابگو باشم.

شهردار تهران گفت: مجموعا ۹۲۰۰ میلیارد تومان از بانک‌ها وام گرفته‌ایم که ۳۴۰۰ میلیارد تومان آن به دوره قبل بازمی‌گردد و ممکن است شهردار بعدی نیز که بیاید با وام‌هایی از دوره قبل مواجه شود.

وی گفت: بخشی از وام‌هایی که از بانک‌ها گرفته برای مترو بوده است و وام‌هایی به نام شرکت مترو اخذ شده که براساس قانون دولت باید ۵۰ درصد پرداخت کند ولی دولت سهم خود را  پرداخت نکرده است و حتی بخشی از دیون دولت را هم در خصوص مترو شهرداری پرداخت کرده است که این موضوع ظلم مضاعف به شهرداری بوده است.

شهردار تهران گفت: مجموعا دیون شهرداری تهران زیر ۸ درصد است و مردم شهر باید بدانند که شهرداری تهران دیون غیرمنطقی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌های شهر را نفروخته‌ایم بلکه ۲.۵ برابر افزایش یافته است گفت: در حقیقت کارنامه افتخار شورای سوم و چهارم این است که شهر فروخته نشده است و حدود ۴۵ درصد زیرساخت‌های شهر در این سه دوره شورا ساخته شده است.

قالیباف ادامه داد: تعداد پل‌هایی که ساخته شده است بیش از سال‌های ایجاد شهرداری است و این کارها را با فروش اموال شهرداری انجام نداده‌ایم.

وی گفت: امروز قصد دارم پیشنهادی بدهم و لایحه آن را نیز در صورت موافقت ارائه خواهم داد. براساس اسنادی که ما داریم و باید بررسی شود دولت ۱۴ هزار میلیارد تومان به شهرداری بدهکار است و شهرداری از مردم ۱۶۰۰ میلیارد تومان طلبکار است و این طلب به غیر از تخصیص‌های عوارضی است که اگر بخواهیم این موضوع را نیز مدنظر بگیریم شهرداری از مردم ۴۵ هزار میلیارد تومان طلب دارد ولی معتقدیم که در این شرایط اقتصادی نباید به مردم فشار بیاوریم. 

شهردار تهران گفت: در ۳۸۰۰ هکتار بافت فرسوده هیچگونه عوارض پروانه ساخت و ساز دریافت نمی‌شود.

وی یادآور شد: علی‌رغم ۱۴ هزار میلیارد تومان بدهی دولت و ۱۶۸۰میلیارد تومان طلب شهرداری از مردم براساس قانون، دولت یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار باید به شهرداری از محل صندوق ذخیره ارزی پرداخت کند.

قالیباف افزود: این موضوع قانون سالیان دور است و سهم شهرداری تهران ۱.۲ میلیارد دلار است و بازپرداخت این وام نیز صد درصد به عهده دولت است.

شهردار تهران یادآور شد: شهرداری تهران قصد دارد دیون خود را حتی به زیر ۸ درصد یعنی به ۵ تا ۴ درصد برساند و جلساتی نیز در این خصوص برگزار شده و در هر ۱۵ روز یکبار خود بنده در این جلسات حضور پیدا می‌کنم تا حق‌الناس برعهده ما نباشد.

وی پیشنهاد داد صندوق ذخیره برای شهر تهران تا دریافت ۱۴ هزار میلیارد تومان از سوی دولت ۱۶۰۰ میلیارد تومان از مردم و ۱.۲ میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی ایجاد کنیم که برای آینده شهر سرمایه‌ای داشته باشیم. 

قالیباف گفت: دولت هرگونه تهاتری برای پرداخت بدهی خود داشته باشد ما قبول می‌کنیم و می‌توانیم از صندوق ذخیره ارزی شهرداری تهران اقدامات مثمرثمری برای شهر انجام دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن