شورای شهر

تقی پور:تامین منابع مالی از بانک‌ها حرام نیست

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رضا تقی‌پور سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران پس از گزارش معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران درخصوص میزان بدهی شهرداری به پیمانکاران و تامین مالی و اظهارات متناقض اعضا درخصوص تامین منابع از بانک‌ها با بیان اینکه هیچ بنگاه اقتصادی قادر به فعالیت تنها با تکیه به سرمایه خود نیست اظهار داشت: در تمام بنگاه‌های اقتصادی بخشی از تامین مالی با دریافت وام از بانک‌ها و منابع دیگر امکان‌پذیراند.

وی انجام پروژه با تامین مالی را در مقایسه با تاخیر چند ساله در اجرای پروژه‌های شهری که قطعا توام با هزینه‌های تورمی تاخیر خواهند بود اقتصادی‌تر عنوان کرد و گفت: مدیریت شهری زمانی موفق است که با دید درست اقتصادی و در بازه زمانی کمتر اقدام به تامین مالی کنند.

عضو کمیسیون عمران حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با تاکید براینکه تامین مالی به این شیوه نه تنها حرام نبوده که روال است افزود: بر این اساس هم استفاده شهروندان از پروژه‌ها نظیر مترو تسریع خواهد شد و هم هزینه انجام پروژه کمتر می‌شود.

تقی‌پور میزان بدهی دولت تنها در حوزه مترو را ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: با توجه به بدهی ۸ هزار و ۸۱۵ میلیاردی شهرداری قطعا مشکل شهرداری در تسویه این بدهی را مرتفع خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه‌ها با دریافت بخشی از هزینه در قالب وام و تسویه برخی از وام‌های پیشین صورت می‌پذیرد اظهار داشت: بنابراین اینکه می‌گوییم مقداری بدهی از مدیریت پیشین به مدیریت جدید منتقل شده و یا از مدیریت جدید به مدیریت پس از ان منتقل می‌شود موضوع جدید و عجیبی نیست.

تقی‌پور با تاکید بر اینکه بخشی از تامین اعتبار در حوزه‌های شهری به شیوه BOT مصوب شده است افزود: بر این اساس تامین منابع از طریق بانک‌ها و فاینانس نباید با مطالبات اعضای شورا مواجه شد.

وی در پایان به نسبت ۷ درصدی دیون به بودجه اشاره کرد و گفت: اگر حوزه عملکرد شهرداری مورد توجه قرار گیرد قطعا این میزان به ۶ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن