شورای شهر

حافظی:مچ اندازی سیاسی مسئولان به ضرر مردم است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رحمت‌الله حافظی در رابطه با سخنان رئیس‌جمهور در اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶ مبنی بر اینکه اتکای درآمد شهرداری‌ها به فروش تراکم مضرتر از اتکا به فروش نفت است،گفت: صحبت‌هایی که مطرح می‌شود دغدغه‌های بین دولت و مدیریت شهری است.

وی افزود: از یک سو دولت حاکمیت ملی را برعهده دارد و بایستی در تمامی حوزه‌ها نظارت داشته باشد و مشکلی را که می‌بیند برطرف و به دنبال راه‌کارهای آن باشد.

حافظی بیان داشت: از سوی دیگر نیز مدیریت شهری اعم از شهرداری و شوراها، مدیریت‌های محلی هستند که در قالب اختیاراتی که قانون و قانون‌گذار به آنها داده است مکلفند اقداماتی را انجام دهند.

رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر صحبتی نیز هر کدام از طرفین دولت و مدیریت شهری انجام دادند به خاطر دغدغه‌ای است که وجود دارد ولی حتما باید هر کدام از طرفین وظایفی که برعهده دارند در چارچوب قوانین بالادست انجام دهند.

حافظی بیان داشت: نبایستی شهر به فروش گذاشته شود و ظرفیت‌های شهری از بین برود و بعضی‌ از ظرفیت‌های از بین رفته شهر برگشت‌ناپذیر است. هنگامی که تراکم بالایی را به فروش می‌رسانیم و حق برای عده‌ای از شهروندان ایجاد می‌کنیم این دیگر قابل بازگشت نیست. 

وی گفت: در شهر حدود ۳۰درصد از ظرفیت‌ها باید برای فضای سبز، ۳۰ درصد برای اسکان و حدود ۳۰ درصد دیگر نیز برای معابر و خدمات پشتیبانی و اداری پیش‌بینی شود.

رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر تهران افزود: قطعا اگر دولت نیز بدهی خود را محاسبه و به شهرداری پرداخت کند قطعا در توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس تسریع خواهد شد و خدمات بهینه‌ای به شهروندان ارائه می‌شود.

حافظی گفت: نبایستی تعاملات اجرایی آلت دست سیاسی قرار گیرد و حربه‌های سیاسی برای تخریب طرفین تبدیل شود و اگر چنین اتفاقی بیفتد حاصل و خروجی آن آسیبی است که مردم خواهند دید و دود این کش‌مکش‌ها به چشم مردم خواهد رفت. بهتر است طرفین سعه‌صدر داشته باشند و از جایگاه بالاتری به موضوع نگاه کنند و خود را درگیر مچ‌اندازی‌های سیاسی نکنند.

وی افزود: دولت وظیفه خود را در تامین منابع مدیریت شهری انجام دهد و مدیریت شهری نیز قطعا براساس قانون، کار خود را انجام دهد و اجازه ندهد ظرفیت‌های شهر از بین برود.

رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر تهران درباره بدهی دولت به شهرداری تهران اظهار داشت: بدهی دولت حدود یک ماه پیش در صحن مطرح شد و از سوی دیگر نیز وزیر اقتصاد صحبتی کردند که حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان از شهرداری طلب داریم. بایستی یک تیم مشترک تشکیل و عدد واقعی بدهی‌ها مشخص شود و تهاتری درمورد بدهی‌ها انجام شود.

حافظی یادآور شد: در گام اول بایستی مشخص شود میزان مطالبات طرفین چقدر است و در گام دوم تهاترهای لازم انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن